Ентоні Фаучі: У нас є всі можливості, щоб покінчити з епідемією ВІЛ

313

Поки розроблюються і випробовуються надскладні вакцини та ліки проти вірусу імунодефіциту людини, наразі ми вже маємо зброю проти цього ворога, котра може покласти край епідемії. Принаймні, так вважають авторитетні фахівці…

«Настав час покінчити з ВІЛ!», – закликав Ентоні Фаучі, директор Національного інституту по вивченню алергічних та інфекційних захворювань в США (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), у своєму виступі на щорічній Конференції з ретровірусів і опортуністичних інфекцій (CROI 2019)…

ВІЛ/СНІД: прикра статистика сьогодення

Статистика підтверджує нагальну потребу активної протидії епідемії ВІЛ/СНІД, яка не припиняється навіть у розвинених країнах з високим рівнем статків. Наприклад, у Сполучених Штатах сьогодні налічується близько 1,1 мільйона ВІЛ-інфікованих, 14% з яких навіть не підозрювали про те, що заражені небезпечним вірусом.


Щорічно у США реєструють 38 000 нових випадків інфікування, а загальна кількість американців, які померли від СНІДу з початку 80-х років, становить 703 413 осіб.


«Дуже прикре враження справляє один лише погляд на карту США з позначенням найбільш значущих осередків високої трансмісії ВІЛ», – ділиться Фаучі. У Сполучених Штатах в цілому налічується 3 007 округів. Протягом 2016-2017 років більш 50% нових випадків інфікування ВІЛ зареєстровано в 48 округах, федеральному окрузі Колумбія та місті Сан-Хуан в Пуерто-Ріко. Більшість таких випадків – зараження чоловіків-афроамериканців і представників латиноамериканського населення США, які практикують одностатеві зв’язки, а також трансгендерів та наркозалежних, які вживають ін’єкційні наркотики. Дуже високий рівень трансмісії ВІЛ також відмічається у сільських регіонах семи південних штатів».

Два шляхи до перемогти над ВІЛ

Сполучені Штати приступають до реалізації амбітного плану з ліквідації епідемії ВІЛ протягом найближчих десяти років. Мета цього плану полягає не в повній елімінації вірусу імунодефіциту людини, а в значному зменшенні кількості нових випадків інфікування – завдяки охопленню осіб, які належать до груп ризику, а також їх статевих партнерів:

  • засобами антиретровірусної терапії (АРТ);
  • засобами предекспозіційної (доконтактної) профілактики ВІЛ, більше відомої як PrEP.

Коли на початку 1980-х років Ентоні Фаучі вперше зайнявся вивченням проблеми ВІЛ/СНІД, в арсеналі лікарів не було препаратів для лікування інфекції й середня тривалість життя пацієнтів становила один рік. Більш того, навіть саме захворювання не мало власної назви.

На сьогодні винайдено багато препаратів, здатних знижувати вірусне навантаження до невизначеного рівня. Саме це, як запевняє доктор Фаучі, є вирішальним фактором, здатним кардинально змінити стан речей. «Вивчення наслідків десятків тисяч незахищених статевих актів (без використання презерватива) показало: при зменшенні вірусного навантаження у ВІЛ-інфікованої людини до невизначеного рівня інфекція не передається партнеру. В даному випадку невизначений рівень ВІЛ означає його незаразність», – каже Ентоні Фаучі.

Ключовий метод подолання ВІЛ – PrEP

Широке впровадження предекспозіціонной профілактики ВІЛ є ключовим моментом плану з тієї причини, що ефективність доконтактної профілактики в групах високого ризику, неінфікованих ВІЛ, становить 95%. З іншого боку, пояснює вчений, хоча число ВІЛ-інфікованих американців становить 1,1 мільйона чоловік, тільки 260 тисяч з них отримують необхідну медичну допомогу, а рівень придушення вірусу у пацієнтів з ВІЛ не досягає і 60%.

«Теоретично, ми зможемо дуже швидко припинити епідемію ВІЛ/СНІД. Це можливо в тому випадку, якщо нам вдасться забезпечити антиретровірусною терапією кожного ВІЛ-інфікованого й охопити засобами до контактної профілактики всіх осіб, які належать до груп ризику», – заявив Ентоні Фаучі. «Однак, – додає він, – ми, на жаль, живемо не в теоретичному світі. Таким чином, головне завдання – ліквідувати розрив між теоретичним потенціалом і реальними можливостями».

Медичним працівникам, які займаються проблемою подолання епідемії ВІЛ/СНІД, це вдасться, якщо вони можуть встановити географічні та демографічні «гарячі точки» з високим рівнем трансмісії вірусу.

Антиретровірусна терапія та PrEP: концентрація зусиль

Як приклади Ентоні Фаучі називає Сан-Франциско, Нью-Йорк і столицю, Вашингтон: у великих містах рівень передачі ВІЛ-інфекції дуже високий. У цих регіонах співробітники системи громадської охорони здоров’я займаються реалізацією програм по виявленню жителів, які належать до груп ризику, проведенням діагностичних досліджень серед них і охопленням антиретровірусною терапією в разі виявлення ВІЛ-інфекції або PrEP в разі високого ризику зараження ВІЛ. Це дозволило значно зменшити рівень поширення інфекції.

На думку доктора Фаучі, якщо нова національна програма поставить на перше місце виявлення ВІЛ по всій країні, відбудеться своєрідна «дисперсія» зусиль, що призведе до провалу місії. На противагу цьому, концентрація дій в осередках з високим рівнем трансмісії ВІЛ з виявленням осіб, які належать до груп високого ризику, здатна забезпечити успішну реалізацію програми з припинення передачі інфекції.

Як пояснює доктор Фаучі, реалізація нової програми має розпочатися саме на таких ділянках з охопленням інфікованих жителів терапією ВІЛ-інфекції або доконтактною профілактикою, у випадку, коли вони належать до груп ризику.


Основне завдання полягає в тому, щоб протягом п’яти років зменшити число нових випадків інфікування ВІЛ на 75%, а протягом десяти років – зменшити показник на 90%. Реалізація амбітного плану вже стартувала в Сан-Франциско та Вашингтоні.


«Необхідно виявити якомога більше ВІЛ-інфікованих, почати їх лікування максимально швидко і запобігти новим випадкам зараження ВІЛ, використовуючи PrEP в якості головного заходу профілактики. Якщо пацієнт звертається за медичною допомогою з приводу венеричної інфекції, але ВІЛ у нього немає, потрібно призначити передконтактну профілактику, причому реакція з боку лікарів повинна бути швидкою і охоплювати різні соціальні групи», – пояснює план дій фахівець.

Фінансування боротьби з ВІЛ: вирішення грошового питання

Ентоні Фаучі неодноразово закликав покінчити з епідемією ВІЛ/СНІД на протязі, як мінімум, десяти останніх років, проте тільки сьогодні ситуація зрушилася з мертвої точки. Причина цього у тому, що «нарешті, потрібні люди зібралися в потрібному місці та у влучний час». Для втілення цього плану в життя необхідні спільні зусилля багатьох відомств.

«Вперше в США будуть докладені належні зусилля для реалізації програми по лікуванню і профілактиці ВІЛ-інфекції з боку різних відомств, що входять до складу Міністерства охорони здоров’я і соціального забезпечення, причому ці зусилля будуть сконцентровані на роботі з дуже специфічними і концентрованими цільовими популяціями пацієнтів», – повідомляє лікар-іммунолог та інфекціоніст. Предметом певної стурбованості є джерела фінансування, але, за твердженням американського науковця, уряд США запевнив Національні інститути здоров’я (NIH), що для реалізації цієї програми будуть виділені належні кошти.

Фаучі вважає, що припинення епідемії ВІЛ/СНІД – безпосередній моральний обов’язок і медичних фахівців, і влади. «Більше не може бути ніяких виправдань, оскільки у нас є всі необхідні засоби для досягнення цієї мети», – упевнений лікар.

Джерело: pharmacypracticenews.com.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я