Полтавщина: Ефективний тандем науковців і практиків

2376

VZ_37-38__Страница_11_Изображение_0001Щодня майже 200 пацієнтів відвідують Полтавську обласну клінічну стоматологічну поліклініку. І хоча в місті діє чимало приватних установ названого профілю, багато полтавців обирають саме цей державний заклад. Не тільки тому, що лікують тут практично безкоштовно, а, насамперед, зважаючи на професіоналізм і авторитет лікарів обласної стоматологічної поліклініки.

Високий рівень спеціалістів, належна якість надання лікувально-профілактичної допомоги населенню ґрунтується насамперед на впровадженні в практику місцевих лікарів-стоматологів наукових розробок учених Української медичної стоматологічної академії.

VZ_37-38__Страница_10_Изображение_0001

— Полтавська обласна стоматологічна поліклініка — воістину унікальний лікувальний заклад, адже вона є клінічною базою дев’яти кафедр УМСА, — розповів головний лікар обласної клінічної стоматологічної поліклініки, доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри післядипломної освіти лікарів-стоматологів Української медичної стоматологічної академії Петро Скрипников. — Усе це дає нам можливість залучати до консультацій і лікування пацієнтів докторів і кандидатів медичних наук, поєднувати їхні наукові досягнення із практикою лікарів поліклініки, що є надійною запорукою підвищення якості стоматологічних послуг.
Як театр починається із гардероба, так і будь-яка поліклініка — з реєстратури. Віднедавна у відділеннях Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки запроваджено електронний реєстр пацієнтів. Тільки в хірургічному відділенні їх перебуває на обліку близько 10 тисяч.

— Це значно полегшує нам роботу, — ділиться хірург-стоматолог Ігор Малихін. — Проглянувши за допомогою комп’ютера електронну картку пацієнта, дізнаєшся про результати його рентгенодіагностики, цифрового панорамного обстеження, а також про маніпуляції, які проводили хворому, тощо. Це зручно, надійно, прискорює прийом пацієнта, заощаджує і його час, і наш…

Найбільше хворих приймає щодня відділення терапевтичної стоматології. Кадри — його гордість. Колектив налічує 70 медичних працівників, і лікарі, що працюють тут, переважно вищої та першої категорій.
— Ми тісно співпрацюємо із професорсько-викладацьким складом кафедри терапевтичної стоматології Української медичної стоматологічної академії, — розповідає завідувачка відділення, кандидат медичних наук Ніна Розколупа. — За останні кілька років, дякуючи вченим кафедри, запровадили в практику новітні методи обстеження та лікування пацієнтів. Наприклад, новий спосіб реставрації девітальних фронтальних зубів із застосуванням сучасних вітчизняних пломбувальних матеріалів, що знайшов постійну прописку в нашій практичній роботі, сприяє естетичності, надійності, довговічності зубів (автори — професор, доктор медичних наук Тетяна Петрушанко та кандидат медичних наук Іван Попович). Понад три роки ми практикуємо і нові способи лікування загострених форм пульпіту та періодонтиту, розроблені групою вчених — професором Анатолієм Ніколішиним, кандидатами наук Наталією Котелевською, Станіславом Гераніним, Юлією Сідаш та Тетяною Бублій. Ідеться про застосування вакуум-дренування при гострих і загострених періодонтитах та про фотоактивовану дезінфекцію кореневих каналів і використання гемокоагулюючих засобів при лікуванні пульпітів. Це значно скорочує терміни лікування та підвищує його ефективність.

Названі новації — лише кілька прикладів плідної співпраці науковців кафедри терапевтичної стоматології та лікарів терапевтичного відділення поліклініки. Серед інших, що активно впроваджуються в життя, новий спосіб параклінічної діагностики запальних хвороб тканин пародонта; мікробіологічні критерії оцінки ризику запальних хвороб пародонта; атравматичне лікування карієсу; лікування гіперестезії зубів та багато інших.
При відділенні терапевтичної стоматології діє пародонтологічний кабінет. Його фахівці теж мають тісний зв’язок із науковцями. Вчені обласного науково-практичного Центру захворювань слизової оболонки порожнини рота, що створений 2011 року на базі УМСА та Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки, плідно співпрацюють із лікарями-практиками. Останні направляють у центр пацієнтів на консультації, а його фахівці частину хворих лікують у себе. Тих, у кого виявлено інфекційний характер захворювання, адресують до лікаря-інфекціоніста, якщо це має алергійну природу — до лікаря-алерголога, онкологічну — до спеціалістів обласного онкодиспансера.

— Наш центр діє на безкоштовних засадах, — наголошує його керівник доктор медичних наук, професор Таїсія Скрипникова. — Це дуже важливо для пацієнта, котрому необхідно, щоб його поетапно вели, аби лікування завершилося успішним результатом. Тут має бути багатогранний зв’язок: пацієнт — лікар — учений. Такий зв’язок у нас є, і він зворотній. Багато хворих приходять у Центр захворювань слизової оболонки порожнини рота повторно, після лікування. І ми щасливі, коли констатуємо, що пацієнт здоровий…

Науковці центру разом із лікарями-практиками організовують виїзні лекції з проблем онкологічних захворювань слизової оболонки порожнини рота, спільно видають методичні розробки для медиків, залучають до цієї проблеми й сімейних лікарів, адже саме з них починається маршрут пацієнта. Всього ж за минулий рік через названий науковий підрозділ пройшли близько 600 хворих, які отримали там належну консультацію, а після цього — лікування.

Плідний творчий тандем склався також у колективу кафедри ортопедичної стоматології з імплантологією медичної стоматологічної академії та ортопедичного відділення обласної клінічної стоматологічної поліклініки.
— Вже звичним стало звернення до нас лікарів-практиків у тих випадках, коли в пацієнтів виникають проблеми з протезуванням, — розповідає завідувач кафедри ортопедичної стоматології з імплантологією УМСА доктор медичних наук, професор Валентин Дворник. — Нерідко такі ситуації спонукають нас до наукових пошуків у розв’язанні названої проблеми. Саме подібним чином на світ з’явився новий матеріал «воскопласт» для формування меж індивідуальних ложок під час виготовлення повних знімних пластинкових протезів. Його використання дає можливість так сформувати межі протезів, що в майбутньому це забезпечує пацієнтові їхню надійну фіксацію, стабілізацію і повний комфорт.

— Одного разу до мене зателефонував завідувач ортопедичного відділення стоматологічної поліклініки Юрій Шкуренко, — згадує Валентин Дворник. — Як з’ясувалося, пацієнт, якому виготовили протези, не зміг їх носити. І справа була не в технічних недоліках конструкції, а в особливостях порожнини рота самого пацієнта. Ми серйозно взялися за розв’язання цієї проблеми. Розробили рецептуру нового матеріалу, апробували його, провели клінічні, токсикологічні дослідження в Інституті гігієни та медичної екології імені О.М. Марзєєва. Нині «воскопласт» уже готовий до промислового виробництва. Більше ста пацієнтів, які зверталися до нас, на кафедру, а також в ортопедичне відділення поліклініки, вже спробували на собі протези з цього матеріалу і задоволені ними… Автори винаходу — професори Валентин Дворник і В’ячеслав Рубаненко, асистент кафедри Ігор Мартиненко.

Запропонували науковці з кафедри ортопедичної стоматології з імплантологією УМСА лікарям-практикам і нову форму патричної частини для комбінованої системи фіксації покривних протезів. Якість цієї фіксації набагато вища, ніж у традиційних протезів. А це дуже важливо для тієї частини населення, яка не може собі дозволити дороговартісні стоматологічні імплантати.

Тисячі пацієнтів завдячують своїми білосніжними усмішками і науковцям кафедри післядипломної освіти лікарів-ортодонтів УМСА. Цей важливий підрозділ навчального закладу пройшов великий 22-річний шлях, і весь цей час його беззмінно очолює доктор медичних наук, професор Віра Куроєдова — палкий ентузіаст своєї справи, яка згуртувала навколо себе колектив однодумців і невтомних пошуковців. За цей час вони видали понад 300 наукових праць, і ортодонтія на Полтавщині, яка ще два десятиліття тому тільки заявляла про себе, нині зробила значний прорив.

— Усе, що ми робимо, адресуємо саме практичній медицині, — наголошує Віра Куроєдова. — Працюємо для лікарів і заради лікарів! Кожна дисертація, що захищається в нас на кафедрі, має обов’язковий розділ «практичні рекомендації». У цьому зміст нашої роботи…

Для лікування пацієнтів зі зубощелепними аномаліями вчені кафедри впроваджують сучасну дугову брекет-техніку, численні нові лікувальні апарати. Їх активно використовують на кафедрі та у Полтавській міській дитячій стоматологічній поліклініці. Щомісяця фахівці кафедри консультують там маленьких пацієнтів, навчають лікарів. А щоб зацікавити дитину в лікуванні, яке довготривале і часом болісне, науковці виготовили «Щоденник ортодонтичного пацієнта», в якому доступною мовою, з допомогою малюнків лікар-ортодонт дає поради дитині, спрямовує її на виконання всіх умов лікування. Викликати в пацієнта інтерес до лікування, прагнення бути красивим — отже досягти бажаного результату. А це в дитячому віці особливо важливо.
Для лікарів-ортодонтів учені кафедри видали «Атлас ортодонтичних апаратів». Це перший в Україні такий практичний посібник, котрий однаково значущий як для лікаря, так і для зубного техніка. Останній, керуючись ним, самостійно може виготовити потрібний апарат. Серед авторів видання — професори В’ячеслав Ждан і Віра Куроєдова, доценти Нонна Головко, Людмила Галич та Марина Дмитренко, кандидат медичних наук Валентина Сірик і асистент Катерина Куроєдова.

На кафедрі ортодонтії клінічні зали, де проходять заняття з лікарями, оформлені за європейськими стандартами. І це не дивно: дванадцять років полтавські науковці співпрацюють із колегами з кафедри ортодонтії університету імені Йоганеса Гуттенберга міста Майнц (Німеччина), а вже названий «Щоденник ортодонтичного пацієнта» переведено на німецьку мову і користується популярністю у тамтешніх маленьких пацієнтів. Учені споріднених кафедр спільно розробляють наукові теми і видають їх, як, наприклад, монографію на тему «Роль моделей щелеп в ортодонтичному лікуванні», що служить і нашим вітчизняним лікарям, і німецьким.

Важливу роль Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки в наданні стоматологічної допомоги населенню, розвиток її матеріальної бази, зміцнення зв’язків із науковцями Української медичної стоматологічної академії усвідомлює і підтримує влада області. Цього літа на сесії Полтавської обласної ради було прийнято історичне для стоматологів рішення «Про обласну Програму реформування стоматологічної служби Полтавської області на 2013-2016 роки». Основ­ною метою такого реформування є перехід на ефективнішу систему економічного управління, модернізацію основних виробничих фондів, запровадження новітніх технологій, економічних механізмів стимулювання праці, реалізацію інноваційних проектів із налагодження виробництва нових видів стоматологічних послуг та ін.

— Першими в Україні ми почали реформування стоматологічної служби з установи третинного рівня надання медичної допомоги, — відзначає Петро Скрипников. — Сьогодні триває підготовчий етап реформування: вивчаються пропозиції, проводиться аналіз та експертні оцінки стоматологічної служби тощо. Переконаний, реформа назріла, і ми її проведемо. А все, що ми робимо, спрямоване на головне — зміцнення здоров’я населення та поліпшення якості надання стоматологічної допомоги.

Ніна КОНДРАТЮК, власкор «ВЗ», м. Полтава

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я