Діти з вадами розвитку хочуть бути такими, як всі

378

Львівські медики першими  почали впроваджувати на території регіону пілотний проект уряду щодо надання послуг раннього втручання дітям з певними вадами розвитку.

Фото Оксани Гик

Львівські медики надають послуги дітям з вадами розвитку з 1 січня минулого  року, стартувавши в форматі спеціалізованого кабінету. А через півроку на базі  4-тої міської поліклініки Львова  1 серпня 2018 року вже створили Центр  надання послуг раннього втручання для дітей молодшого віку із порушенням здоров’я та розвитку і ризиком їх виникнення та сім’ям, що їх виховують.  Для цього були підібрані приміщення і закуплено відповідне обладнання.

-Звісно, не все обладнання ми могли закупити самі, а тому зверталися до людей з проханням, щоб вони допомогли його придбати, — розповів Володимир Зуб, керівник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.

Головна особливість  Центру полягає в тому, що фахівці працюють не лише з дитиною, яка має вади розвитку, але й з усією сім’єю.

«Тут ми займаємося з дітьми з  порушеннями нервової системи, а також з тими, хто  має біологічний ризик, недоношеними. На програмі зараз 103 сім’ї, у яких діти  з різними діагнозами. Зокрема, з порушенням мовлення, діти з аутизмом, неадаптовані до суспільства, з порушеннями психомоторного розвитку, діти, які перенесли ішемічний інсульт, всиновлені діти, які мають проблеми з суспільною адаптацією, з синдромом Дауна, з неврозами , – розповіла заступник головного лікаря з охорони материнства і дитинства КНП «4-а міська поліклініка м. Львова» Галина Бєлова. –

Діти, що мають вади розвитку, гостро потребують індивідуального підходу, вони всі різні. Тому ми проводимо круглі столи, де обговорюємо з батьками  цих дітей проблеми дитячого розвитку і способи  адаптації до суспільного життя.

Матері ж часто не помічають хвороби на ранніх стадіях розвитку своєї дитини. Тому ми вчимо їх, як треба  поводитися з ними, як навчити їх ковтати з ложки, наприклад, якщо дитина цього не вміє, як ставити ножку, коли її вчать ходити і т.д. Такі заняття з батьками спеціалісти Центру проводять по 50 хв.  індивідуально,  раз чи два рази на тиждень або за потреби».

В Центрі раннього втручання працює мультидисциплінарна команда фахівців, серед яких — педіатри, психолог, логопед, фізичний реабілітолог.

За словами Галини Бєлової,  дітей з вадами розвитку, котрі приходять в Центр, лікарі «ведуть» до 4-х років.

Це дуже розповсюджена європейська практика і вона стає прийнятною і в нашій державі. За словами Галини Андріївни, кожна країна в питаннях втручання в ранній розвиток дитини йде своїм шляхом. Дуже ефективно ця практика зараз впроваджується  в Грузії та Росії.

У створенні Центру раннього втручання активно допомагали львівським медикам  фахівці навчально-реабілітаційного центру «Джерело». Зокрема, вони ділилися з фахівцями Центру досвідом роботи з такими дітками.

За словами керівника управління охорони здоров’я Львівської міської ради Володимира Зуба,  найбільша проблема сьогодні —  кадри. Фахівців, що хочуть працювати із сім’ями, в яких є діти з вадами розвитку , знайти вкрай важко.

-Я вдячний „Джерелу“, що підготували цю команду фахівців, бо в університетах цього не вчать. Тому дефіцит спеціалістів такого профілю – проблема, яку потрібно вирішувати на державному рівні, — сказав Володимир Зуб.

Галина ГУПАЛО

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я