Чернігівщина: Променева терапія на рівні світових стандартів

412

Щороку в Чернігівській області фіксують близько 5 тис. нових випадків онкозахворювань. Така сумна статистика підштовхнула до реалізації унікального проекту — придбання надсучасного лінійного прискорювача Elekta Infinity. вартість проекту становить 110 млн грн. Кошти збирали всім миром, тож для Чернігівщини він став дійсно народним.

ВЗ Хто був першим пацієнтом, пролікованим за допомогою лінійного прискорювача?

Валерій ЗУБ, головний лікар КЛПЗ «Чернігівський обласний онкологічний диспансер», Заслужений лікар України, кандидат медичних наук
— Жінка з поліметастазами в головний мозок, кот­ра скаржилася на головний біль, нудоту, хиткість під час ходьби. Їй було призначено 10 сеансів опромінення. Після курсу променевої терапії зникли всі симптоми, пацієнтку виписано додому зі значним покращенням.

ВЗ Хворим із якими локалізаціями раку насамперед показані сеанси опромінювання на новому обладнанні?

— Рак головного мозку, передміхурової залози, молочних залоз, шийки матки, сечового міхура, мієломи тощо. А загалом за допомогою дистанційної терапії можна лікувати всі пухлини, які мають окреслену форму, й поодинокі вузли.

ВЗ Скільки пацієнтів плануєте обслуговувати щодня?

— У день проліковуватимемо щонайменше 50 хворих, оскільки новий апарат — дуже потужний і має великі можливості. Постараємося так організувати роботу, щоб максимально забезпечити лікуванням тих, кому воно показане. Лише в нашій області щороку майже 2,5 тис. пацієнтам призначають променеву терапію, із них близько 2 тис. хворих потребують саме дистанційної терапії, яку забезпечує лінійний прискорювач. Крім того, до нас зможуть звертатися мешканці інших областей, приміром, мені вже телефонували з київських клінік із проханням взяти на лікування їх пацієнтів. Думаю, згодом кількість «немісцевих» хворих збільшуватиметься, оскільки потреба в такому лікуванні дуже велика.

ВЗ Чи надаватимете платні послуги?

— Лікування для жителів наших міста й області завжди буде безкоштовним, бо гроші на придбання прискорювача збирали всім миром. Так, 10% загальної вартості проекту (11 млн грн) — внески об’єднаних громад, організацій, підприємств, пожертви юридичних і фізичних осіб.

А от для пацієнтів з інших регіонів встановимо певну плату. Хочемо зробити це юридично правильно: після розрахунку вартості та її затвердження буде прийняте рішення про впровадження платної послуги для юридичних осіб. Якщо організації чи лікарні укладуть із нами договори, то сплачуватимуть офіційно затверджені суми. Сподіваюся: вони будуть меншими, ніж у приватних клініках. Зібрані кошти витрачатимемо на обслуговування апарата, що становить близько 1,5 млн грн на рік.

ВЗ А витратних матеріалів, необхідних для роботи, на сьогодні достатньо?

— Так. Ми придбали захисні маски для пацієнтів, витратні матеріали для комп’ютерного томографа, зараз докуповуємо решту. Сподіваємося, що обласну програму «Онкологія», у якій передбачені всі ці витрати, буде профінансовано належним чином, і жителям області не доведеться самотужки оплачувати вказані матеріали.

ВЗ Проблем із підключенням апарата та введенням його в дію не було?

— У цьому нам допомагали фахівці з Великої Британії та колеги з міста Дніпро. Процес тривав два тижні, бо це дуже складна система. Ще протягом тижня вони консультували нас і брали участь у перших процедурах променевої терапії.

Узагалі перший місяць роботи на новому обладнанні можна назвати навчальним, бо наші спеціалісти працювали разом із досвідченими тренерами. Після англійців нас консультували колеги з Мінська, потім лікарі з Португалії. Ми намагалися опанувати якомога більше методик, кожний спеціаліст ділився своїми секретами, надавав інформацію, котра нині стає в пригоді нашим фахівцям. Апарат у нас досить потужний, один із найсучасніших у світі, тому колегам самим цікаво попрацювати на ньому.

Поки ми починаємо лікування з простих методик (3D-моделювання), поступово переходитимемо до складніших, наприклад, із контролем дихання, зміщення органів. Тобто освоюватимемо додаткові методики. По мірі їх впровадження встановлюватимемо додаткові програми, доукомплектовуватимемо сам апарат тощо.

ВЗ Яке саме обладнання плануєте ще закупити?

— Насамперед хочемо встановити систему, що контролюватиме дихання пацієнта й дасть змогу апарату коригувати лікування залежно від фаз вдиху і видиху. Наприклад, під час вдиху пухлина, розташована в легені, зміщується на 2-3 сантиметри, тож у цей момент апарат виключатиметься. Під час видиху вона повертається в первинне положення, й апарат включатиметься. Це буде ще один крок до отримання нашими пацієнтами найсучаснішого за світовими мірками лікування. Нині триває тендерна процедура. Вартість системи — близько 7 млн грн. Придбати її плануємо за кошти, виділені на реалізацію Програми економічного і соціального розвитку області.

ВЗ Хто входить до команди, що обслуговує лінійний прискорювач? Де навчалися фахівці?

— Апарат обслуговують 20 спеціалістів різного профілю: лікарі, фізики, лаборанти, ІТ-фахівці. Завідувач відділення радіології та спеціаліст-фізик стажувалися в Грузії, інші проходили майстер-класи в Дніпрі, Києві, Харкові, використовували в процесі навчання спеціалізовану літературу та сайти. Крім того, гарною школою для наших спеціалістів став місяць спільної роботи з іноземними колегами.

ВЗ З уведенням у дію лінійного прискорювача плануєте демонтаж старих апаратів для проведення дистанційної променевої терапії?

— Ми хочемо, щоб у нас все-таки з’явився ще один лінійний прискорювач, лише тоді зможемо повністю відмовитися від дистанційних гамма-терапевтичних апаратів. Вони вже надто пристойного віку і цілком вичерпали свій технічний ресурс, але поки що працюють. Це обладнання — у робочому стані, у листопаді пройшло перевірку сервісної служби. Однак ми плануємо повністю оновити все устаткування, необхідне для надання такого виду допомоги.

Олена БЕРЕЗКІНА, спеціально для «ВЗ»


Коментарі

Стенлі МУСКАТ, лікар-тренер, компанія Elekta (Велика Британія)
Встановлений у Чернігівському обласному онкологічному диспансері лінійний прискорювач Elekta Infinity — один із найкращих сучасних апаратів, популярних в усьому світі. Таким самим устаткуванням користуються й у багатьох британських медичних закладах, зокрема в клініках Університету Лідса та Royal Marsden (Лондон).

Приємно констатувати, що багато пострадянських країн закуповують наше обладнання. Подібні апарати встановлені в столичних клініках Узбекистану, Казахстану, Грузії. Однак українці пішли далі, бо спромоглися придбати обладнання такого високого класу для обласного закладу.


Станіслав СЕМКОВСЬКИЙ, провідний інженер радіологічного відділення №3 Мінського міського клінічного онкологічного диспансеру (Білорусь)
Нам є чим поділитися з українськими колегами, оскільки маємо достатній досвід користування подібним обладнанням. Наш заклад оснащений двома лінійними прискорювачами Elekta, тож у разі зупинки на обслуговування одного апарата інший бере на себе все навантаження. Це важливо, бо онкологічним хворим украй необхідний безперервний курс променевої терапії. Тому я підтримую плани Чернігівського онкодиспансеру щодо придбання другого лінійного прискорювача.

У кожному із 6 регіонів нашої країни є онкологічний диспансер, оснащений державним коштом. І хоча загалом прискорювачів у нас дещо більше, ніж в Україні, згідно з рекомендаціями міжнародних організацій їх все одно недостатньо з огляду на кількість населення й частоту злоякісних новоутворень.

У нас велика команда, до якої входять майже 40 спеціалістів: разом із лікарями, медсестрами, лаборантами працюють інженери-фізики і фахівці з обслуговування апарата. Рекомендована кількість пацієнтів, яких можна пролікувати на одному апараті за добу, — 60-70 осіб. Роботу плануємо так, щоб наприкінці кожного дня перевірити характеристики обладнання і план променевої терапії. Це все займає досить багато часу, тож працюємо фактично цілодобово.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я