Чернігівщина: Крокуємо в ногу з часом

664

oftalmologiyaХірургія одного дня — золотий стандарт надання хірургічної допомоги в розвинених європейських країнах при офтальмологічних захворюваннях. Сучасна техніка операцій дозволяє проводити хірургічні втручання широкого спектру, зокрема з приводу катаракти та глаукоми, в амбулаторних умовах. Утім у нашій країні гонитва за сумнозвісними ліжко-днями, від яких залежить і фінансування медичних закладів, і чисельність штату, спонукає лікарів проводити операції саме в стаціонарних умовах, навіть якщо в цьому немає потреби.

Хоча, звісно, є й приємні винятки. Вже майже 3 роки в поліклінічному відділенні Чернігівської міської лікарні №2 діє Центр діагностики та малоінвазивної хірургії ока, який працює в режимі хірургії одного дня. Центр добре оснащений, тут є все необхідне для обстеження, проведення операцій та післяопераційного лікування: факоемульсифікатор, спеціальні УЗД-апарати, оптичний когерентний томограф, авторефрактометр, пневмотонометр, лазерний офтальмологічний стимулятор тощо.

«Узагалі факоемульсифікацію катаракти з імплантацією штучного кришталика та антиглаукоматозні операції в нашій області роблять і в обласній, і в міській лікарні №1, і навіть у деяких районних лікарнях, але ми першими в Україні запровадили ці операції в умовах поліклініки. Це дуже зручно для хворих та їх близьких, адже пацієнт не порушує свій звичний спосіб життя: уранці він прооперувався, а вже після обіду пішов додому. А вдома, як відомо, і стіни допомагають, — каже заступник головного лікаря міської лікарні №2, офтальмолог за фахом Наталія Фурс. — Дуже важливо й те, що пацієнти з моменту обстеження до повного одужання мають можливість спостерігатися в одному закладі. Не треба вистоювати декілька черг, переїжджати з однієї лікарні до іншої».

Перед операцією всі хворі проходять ретельне медичне обстеження. Пацієнти з важкою супутньою соматичною патологією (гіпертонічною хворобою, цукровий діабетом тощо) можуть підготуватися до операції в умовах профільного стаціонарного відділення лікарні. Із хворими обов’язково проводять індивідуальні та групові заняття, де пояснюють, як потрібно поводитися перед, під час та після операції. Хірургічні втручання здійснюються під місцевою анестезією, в день операції усіх пацієнтів обов’язково оглядає анестезіолог, який потім стежить за загальним станом хворого під час оперативного втручання. Операція малоінвазивна, триває 7-10 хв. Після її проведення хворого переводять до денного стаціонару, де він перебуває 3-4 год., а після огляду та інструктажу лікаря йде додому. Рідні пацієнта весь час знаходяться поруч, у кімнаті відпочинку — це велика психологічна підтримка для нього.

VZ 19-20 2015_Страница_15_Изображение_0001Усе офтальмологічне обстеження, підбір та розрахунок інтраокулярної лінзи, анестезіологічний супровід, оперативне та післяоперативне лікування проводяться безкоштовно. Штучний кришталик та одноразові витратні матеріали, необхідні для операції, пацієнти купують самостійно. Як пояснила завідувач офтальмологічного відділення Світлана Стратілат, на придбання кришталиків коштів у Державному бюджеті не передбачено, а міський таке навантаження не витримає. Але при цьому слід зазначити: операція в амбулаторних умовах набагато дешевша, ніж та, що проводиться в стаціонарі, не кажучи вже про її вартість у приватному медзакладі. Крім того, хірургічні втручання виконуються на дуже високому рівні, відсоток ускладнень низький, і це при тому, що серед пацієнтів зустрічаються навіть 90-річні хворі, які мають цілий букет хронічних захворювань.

Не треба забувати і про економічну складову, адже амбулаторні операції — це суттєва економія державних коштів. «1 день перебування хворого в стаціонарі нашої лікарні коштує 238 грн, а враховуючи, що пацієнти після операції з приводу катаракти лікуються стаціонарно від 3 до 5 днів, за час роботи Центру ми зберегли для держави значні кошти», — говорить Наталія Фурс.

Нині в офтальмологічному відділенні поліклініки працюють 6 лікарів, які обслуговують понад 30 тис. пацієнтів на рік. До центру звертаються не тільки жителі Чернігівщини, а й пацієнти з інших регіонів України. За 2,5 року роботи тут проведено близько тисячі оперативних втручань.

Крім оперативного, у Центрі проводиться і терапевтичне лікування. Для збереження зору дуже важливо як вчасно виявити патологію, так і ретельно спостерігати за перебігом хвороби й контролювати стан хворого.

«Серед сучасних методів діагностики очей особливе місце за інформативністю посідає оптична когерентна томографія. Наш Центр оснащений оптичним когерентним томографом фірми Zeiss — Stratus OST. Це дослідження називають біопсією без хірургічного втручання, оскільки отримані зображення біологічних тканин ідентичні гістологічним зрізам. Це дозволяє вчасно діагностувати хворобу, стежити за її перебігом, проводити корекцію лікування, тим самим запобігати розвитку ускладнень, що призводять до сліпоти при цукровому діабеті, глаукомі, відшаруваннях та розривах сітківки. Велике значення для точної діагностики пошкодження зорового нерва та сітківки має співставлення даних пацієнта з нормативною базою та часове порівняння патологічних змін. Кінцевим результатом є виключення суб’єктивності при інтерпретації отриманих даних та збільшення точності діагностики ранніх проявів хвороби. Для покращення кровообігу та обмінних процесів використовуємо лазерний офтальмологічний стимулятор», — розповідає про можливості закладу Світлана Стратілат.

Загалом за роки існування Центру тут пройшли обстеження та лікування понад 3 тис. пацієнтів. Це ще раз засвідчує: така форма надання медичної допомоги потрібна та має попит серед населення.

Ірина Бутейко, спеціально для «ВЗ», м. Чернігів

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я