Черкащина: Європейський рівень медико-консультативної допомоги гарантовано

1408

Два місяці тому в Черкасах розпочав свою роботу обласний діагностично-консультативний центр, відкриття якого відбулося за участі перших осіб держави — Президента України Віктора Януковича та Міністра охорони здоров’я України Раїси Богатирьової. За цей час сюди звернулося майже 30 тис. мешканців Черкаської області. В середньому щодня центр відвідує 850 осіб, яким надають медико-консультативну допомогу лікарі 36 спеціальностей.

Сучасний корпус обласного діагностичного центру, який розмістився в новому п’ятиповерховому корпусі, збудований на заміну старій обласній поліклініці і став, без перебільшення, прикладом тих позитивних змін, які нині здійснюються в рамках реалізації реформи медичної галузі та спрямовані, як зазначив Глава держави на відкритті центру, на підвищення якості медичних послуг населенню і на покращення умов праці медиків.
Створення в регіоні нового обласного консультативно-діагностичного центру було життєво необхідним. Адже стара обласна поліклініка розташовувалась у пристосованому приміщенні, якому майже 60 років. Воно було розраховане на 150 відвідувань за зміну, тоді як лікарям доводилося обстежувати і консультувати до 600 пацієнтів за день. Вкладати кошти у ремонт приміщення старої поліклініки було б нераціонально і неефективно. Дослухавшись до проблем медиків, керівництво області прийняло рішення про будівництво потужного сучасного діагностичного центру, який зняв би всі задавнені проблеми, пов’язані з наданням якісної консультативної амбулаторно-поліклінічної допомоги мешканцям області.

— Протягом 60 років свого існування Черкаська обласна лікарня постійно розвивається. Сьогодні це багатопрофільний лікувальний заклад третинного рівня, в якому зосереджені всі види медичної допомоги (окрім опікового). Минулого року обласна консультативна поліклініка прийняла близько 150 тисяч хворих, — розповідає головний лікар Комунального закладу «Черкаська обласна лікарня Черкаської обласної ради» Олександр Дудник. — Не вистачало площі, де можна було б одночасно розмістити таку кількість хворих, необхідну кількість медперсоналу й обладнання, що створювало величезні незручності як для лікарів, так і для пацієнтів.

У результаті усі діагностичні служби медичного закладу були розкидані по корпусах. При цьому необхідно зауважити, що комплекс Черкаської обласної лікарні розташований на великій території — 10,5 гектара. Тож, нерідко пацієнти ставали заручниками ситуації, коли, приїхавши з віддаленого району, відстоявши чергу в поліклініці й отримавши направлення на обстеження, не могли за один день одержати кваліфіковану консультацію медичного фахівця. Адже за той час, який хворий затрачав на пошуки діагностичної служби, блукаючи територією лікарні, та на проходження обстеження, лікар уже закінчував прийом у поліклініці. Постало питання будівництва сучасного діагностичного комплексу, який би зосередив на своїй території і діагностичні служби, і лікарів, надавши їм можливість зручно і комфортно обстежувати пацієнтів.
На будівництво і модернізацію Черкаського обласного діагностично-консультативного центру було спрямовано близько 72 млн грн. Зараз новий Центр обладнано сучасною апаратурою, зокрема, придбано новий 16-зрізовий комп’ютерний томограф ALEXION-16, який має найнижче променеве навантаження на пацієнта завдяки застосуванню найсучасніших технологій.

Справжнім проривом для державних медичних закладів Черкащини стало придбання магнітно-резонансного томографа Vantage Titan. Подібна апаратура в бюджетних медустановах з’явилася вперше, а відтак у черкащан є можливість проходити обстеження на дороговартісній апаратурі безплатно. Його унікальність полягає в тому, що він забезпечує велике поле огляду, тобто одночасно дозволяє збирати інформацію із ділянки тіла розміром 55х50 см (в інших апаратах — лише 28х33 см). Крім того, ширина внутрішнього проходу цього апарату дозволяє вмістити вагітних і досить огрядних черкащан, а невелика довжина каналу додає зручності при скануванні пацієнтів, що страждають від клаустрофобії, та дітей.

Апаратурою експертного класу оснащено кабінети функціональної та ультразвукової діагностики.
— Таке дооснащення дозволило значно підняти рівень діагностичних можливостей обласної лікарні, — розповідає Олександр Миколайович. — Адже зрозуміло, що без високотехнологічного обладнання лікувальний заклад третинного рівня просто не може існувати. Скажімо, тромболітична терапія при ішемічних інсультах вимагає певного виду дослідження, яке можливе лише на сучасній апаратурі. Обладнання, яке нині є в Центрі, дає можливість лікареві визначитись, можна проводити тромболізис чи ні. Раніше такої можливості у нас не було. Сьогодні ж за наявності в лікарні цереброваскулярного центру, нейрохірургічного відділення та новітнього обладнання можна надавати високоякісну медичну допомогу хворим із цереброваскулярною патологією, в тому числі і з інсультами.

Нині медперсонал не скаржиться на проблеми з рентгенобладнанням, яке постійно виходило з ладу: в діагностичному центрі встановлено рентгенодіагностичний комплекс Opera T італійського виробництва.
— Цей рентгенодіагностичний комплекс об’єднує три робочих місця в одному апараті, — пояснює Олександр Дудник. — Поворотний діагностичний стіл-штатив здійснює нахили руху в різноманітних діапазонах для проведення рентгеноскопічних і рентгенографічних досліджень, включаючи виконання косих проекцій, томографію, латерографію. Апарат дає можливість робити знімки пацієнтів на каталці, що дуже важливо. Такий комплекс дозволить кардинально змінити якість рентгенологічних обстежень у лікарні та водночас значно зменшить променеве навантаження на пацієнтів і персонал.

Крім цього, сучасна апаратура дозволяє надсилати знімок хворого в кабінет лікаря в електронному режимі. Тож, тепер немає необхідності роздруковувати плівку і чекати, доки вона підсохне. Поки хворий дійде до кабінету, лікар уже опрацьовуватиме його знімок.

Кожен поверх консультативно-діагностичного центру має своє призначення. На першому розташоване відділення інструментальних методів дослідження, де зосереджені кабінети комп’ютерної томографії, МРТ, рентгенодіагностики, клініко-діагностична лабораторія, кабінет функціональної діагностики, УЗД. На другому поверсі пацієнтів приймають лікарі консультативної поліклініки обласної лікарні. На третьому — консультативна поліклініка обласного кардіо­логічного центру.

П’ятий поверх займають лабораторія полімеразно-ланцюгової реакції, бактеріологічна та імунологічна лабораторії. Тут створені належні санітарно-гігієнічні умови для медперсоналу, зокрема є душові кабінки для лікарів-бактеріологів, про які в старій поліклініці і мріяти не могли. Хоча для бактеріолога душ — це не розкіш, а необхідність.

А ось на четвертому поверсі розмістилися амбулаторні структури майбутнього перинатального центру: відділення перинатальної діагностики, медико-генетична лабораторія та центр планування сім’ї.
— Амбулаторні структури майбутнього перинатального центру вже функціонують, — розповідає Олександр Дудник. — До кінця року в рамках національного проекту «Нове життя — нова якість охорони материнства та дитинства» на місці старого корпусу поліклінічного відділення буде збудовано 4-поверхова будівля стаціонарних відділень обласного перинатального центру. Тож це буде фактично єдиний комплекс надання допомоги вагітним з екстрагенітальною патологією, до якої відноситься цукровий діабет, хвороби серця, нирок, печінки та важка патологія інших внутрішніх органів. Оскільки відсоток дітей при патологічних пологах завжди більший, то в перинатальному центрі фукціонуватимуть відділення інтенсивної терапії новонароджених та відділення виходжування недоношених і хворих новонароджених.

Існуюче відділення екстрагенітальної патології обласної лікарні, що надає акушерсько-гінекологічну допомогу ІІІ рівня, розраховане лише на 30 ліжок, тобто його максимум — 700 пологів на рік. Обласний же перинатальний центр прий­матиме близько 2000 пологів на рік.

У новому діагностично-консультативному центрі все продумано до дрібниць. Корпус діагностичного центру з’єднаний переходами з іншими корпусами обласної лікарні — можна обійти усю лікарню, не виходячи з приміщення. Це зручно і для лікарів, і для хворих. Створено умови і для обслуговування людей з обмеженими можливостями. Є конференц-зал на 195 місць, де можна проводити науково-практичні онлайн-конференції, організовані МОЗ України сумісно з науковцями Національної академії медичних наук України та республіканськими асоціаціями лікарів.

— Ми розраховуємо, що Центр зможе прий­мати близько 900 пацієнтів на зміну, а це понад 200 тисяч на рік. Тут створені умови надання якісного та ефективного медичного обслуговування мешканцям нашого регіону, задля чого й проводяться реформи галузі, — підкреслив у розмові головний лікар Олександр Дудник. — Фактично ми вийшли на новий рівень медико-консультативної допомоги.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я