Черкащина: Вакцинація за планом?

1455

Сьогодні чимало розмов точиться навколо теми вакцинації, зокрема — забезпечення вакцинами різних регіонів України. В окремих періодичних виданнях з’явилися публікації щодо дефіциту імунобіологічних препаратів у дитячих медичних закладах Черкащини. Яка нині реальна ситуація із забезпеченням Черкащини вакцинами, на прохання «ВЗ» погодився прокоментувати директор Департаменту охорони здоров’я Черкаської обласної державної адміністрації Володимир Брожик.

— У Черкаській області діє Програма, прийнята на підставі Закону України «Про затвердження Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки». Ця Прог­рама передбачає охоплення щепленнями населення Черкащини на рівні рекомендованих ВООЗ 95% — для формування прошарку осіб, несприятливих до збудників інфекційних хвороб. Проте з ряду причин в останні роки цей показник в області, як і по всій Україні, не виконується. Одна з причин — нестача обсягів бюд­жетного фінансування, про що днями інформував і заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Толстанов. Так, за його словами, на 2013 рік передбачений обсяг державного фінансування закупівлі імунобіологічних препаратів становить 302,1 млн грн.

Водночас обсяг фінансування, необхідний для задоволення 100% потреби у здійсненні імунопрофілактики на цей рік, відповідно до затвердженої державної Програми, становить 465,9 млн грн. За рахунок виділених кош­тів у середньому рівень фінансового забезпечення не перевищує 65%.
Розрахункова потреба в імунобіологічних препаратах для виконання обсягів планових щеплень у Черкаській області на 2013 рік становить 423 971 дозу, що в грошовому еквіваленті — майже 9 млн грн.

Департамент охорони здоров’я області щорічно у визначені терміни подає до МОЗ України інформацію про обсяги профілактичних щеплень населення регіону та розрахункову пот­ребу в ІБП. На 2013 рік вищевказані розрахунки були представлені до МОЗ вчасно. Перші вакцини для щеплень у регіон цього року надійшли вже у лютому. Щоправда, на початку року, у лютому-березені, відчувалася нестача вакцини БЦЖ. Проте проблему вдалося розв’язати — на наше прохання в область централізовано надійшло 11 тис. доз цієї вакцини, крім того майже 6 тис. доз придбано за кошти місцевих бюджетів. За півроку вакциною БЦЖ Черкащина забезпечена на 40% від річної потреби та на 50% — БЦЖ-М.

Хочу зауважити, що для всіх регіонів замовлення вакцин здійснюється відповідно до квоти, встановленої Міністерством охорони здоров’я України. Квота Черкаської області на 2013 рік становить 6 030 700 грн, тобто 67,6% від потреби. На початку липня ми передали до МОЗ додаткову заявку відповідно до квоти на загальну суму 190 399,56 грн. Таким чином, до кінця року фінансування становитиме 70% від потреби.

Тільки з початку серпня в область надійшло ще 33,5 тис. доз вакцин за бюджетні кошти. Крім цього, протягом січня-липня 2013 року за кошти місцевих бюджетів та інші кошти, не заборонені законодавством, в області було придбано 11 391 дозу ІБП (вакцина проти гепатиту В, антирабічні вакцини, АДП-М, БЦЖ). Тож, станом на
27 серпня область забезпечена ІБП на 45% від загальної потреби.

Розподіл імунобіологічних препаратів, закуплених за кошти Державного бюджету, які централізовано надходять в область, між медичними установами регіону здійснюється комісійно, відповідно до плану щеплень та потреби в ІБП кожного району.

VZ_35-36__Страница_08_Изображение_0001ВЗ Чи вдається за таких обставин дотримуватись календаря профілактичних щеплень?
— Найбільші порушення термінів вакцинації, як правило, пов’язані з тимчасовими заборонами до використання ІБП, які накладає Держлікслужба України. Так, у 2013 році вакцини дифтерійно-правцевої групи та проти гепатиту В заборонялися до використання протягом 6 місяців. Так, якщо за 6 місяців щепленнями проти дифтерії, правця у 6 років було охоплено 0,2% дітей Черкащини (в Україні — 0,9%), то з моменту зняття заборони (за сім місяців) уже охоплено 1,4% дітей регіону; проти дифтерії, правця у 14 років було 4,6% (в Україні — 3,1%), зросло до 13,6%; проти гепатиту В-1 у новонароджених із 7,4% (Україна — 5,4%) до 21,2%, проти гепатиту В-3 до 1 року з 4,1% (Україна — 4,1%) до 10,3%.

Однак, щоб говорити про 100% охоплення населення області щепленнями, недостатньо лише аналізувати ситуацію із забезпеченням імунобіологічними препаратами у повному обсязі. На показники щеплень впливають також медичні протипокази та відмови батьків від вакцинації. Скажімо, серед 11 978 дітей у віковій категорії до одного року, запланованих на різні види щеплень, за 7 місяців 2013 р. відмовилися від вакцинації проти кашлюка, дифтерії та правця 698 осіб, проти поліомієліту — 658, проти гепатиту В — 331, туберкульозу — 207, кору, краснухи та епідпаротиту — 206, гемофільної інфекції — 521 особа. Аналогічна картина з відмовниками і в інших вікових групах. Щодо медичних протипоказів серед дітей до року, то за 7 місяців ц. р. зареєстровано 1133 дитини з тимчасовими та довготривалими медпротипоказами до щеплень проти кашлюку, дифтерії та правця (АКДП).

Робота щодо забезпечення населення області імунобіологічними препаратами триває. Так, МОЗ України інформує, що станом на 9 серпня 2013 року здійснено централізовані закупівлі 10 найменувань ІБП із 15 вакцин. Тривають закупівлі вакцини для профілактики туберкульозу, АКДП, АДП, АД-М, АДП-М. Також заступник Міністра охорони здоров’я України Олександр Толстанов під час прес-конференції додав, що до кінця серпня–у вересні очікуються поставки вакцин не менш динамічними темпами, що дозволяє прогнозувати забезпечення безперервності імунізації населення країни і дотримання належного рівня забезпечення. Заступник Міністра пояснив, що у разі появи проблемних позицій щодо забезпеченості деяких регіонів окремими вакцинами, наприклад, через тимчасову заборону окремих серій вакцин розпорядженням Держлікслужби, МОЗ України оперативно шукає шляхи для здійснення перерозподілу з інших регіонів і нівелювання ситуації.

Тому до кінця року ми будемо забезпечені ІБП відповідно до встановлених МОЗ України норм. І в межах своїх повноважень разом із медичними працівниками області докладемо максимум зусиль для досягнення цих показників щеплень.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», м. Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я