Черкащина: На озброєнні лікарів — космічні технології

1176

mladenetsНовий метод лікування новонароджених з ураженням центральної нервової системи запровадили медики Черкаської обласної дитячої лікарні. Другий рік поспіль у відділенні новонароджених та недоношених дітей цього медичного закладу застосовують метод сухої імерсії. На сьогодні це єдиний заклад в Україні, де досягнення космічної медицини використовують для лікування новонароджених з ураженням ЦНС. 

— Метод сухої імерсії — це порівняно новий спосіб, який застосовується в реабілітації новонароджених з ураженням центральної нервової системи та недоношених дітей, що потребують виходжування, — розповідає завідувачка відділення новонарод­жених та недоношених дітей Черкаської обласної дитячої лікарні Наталя Русіна. — Саме такі малюки потрапляють до нас із пологового будинку. Свого часу метод сухої імерсії застосовувався лише в космічній медицині — для моделювання умов невагомості. Незважаючи на те, що він досить простий у застосуванні, в українських медичних закладах до цього часу його не використовували.

ВЗ У чому полягає суть цього методу?

VZ_44-45_Страница_15_Изображение_0001Наталя РУСІНА, завідувачка відділення новонароджених та недоношених дітей комунального закладу «Черкаська обласна дитяча лікарня» Черкаської обласної ради
— Сам процес дуже простий. Стандартна дитяча ванночка, в якій батьки потім купатимуть малюка вдома, наповнюється водою на 4/5 об’єму. Температура води має бути комфортною — 36-37°С. Звісно, в приміщенні теж повинно бути тепло. На поверхню води стелиться тонка, але міцна поліетиленова плівка, краї якої загортаються під ванночку або фіксуються резинкою. Роздягнену дитину кладуть на плівку так, щоб вона частково занурювалася у воду, але не торкалася дна ванни. Тобто малюк, знаходячись на поверхні плівки, занурюється у воду силою своєї ваги і певний час так лежить. Це імітація для дитини умов внутрішньоутробного перебування. Метод зберігає вплив водного середовища на її організм, але виключає безпосередній контакт із водою, що цілком безпечно для малюка.

Курс сухої імерсії складається з 15 сеансів. Перша процедура триває 5-7 хвилин. Потім подовжуємо її до 15-20 хвилин. За цей час воду не підливаємо. Суха імерсія особливо ефективна в комплексі реабілітаційних заходів для недоношених дітей. Адже вони повинні були ще деякий час знаходитися у водному середовищі в частковій невагомості, але передчасно потрапили із внут­рішньоутробного оточення в умови, де діє сила тяжіння. Цей метод також позитивно впливає і на новонароджених з перинатальним ураженням ЦНС (синдром гіперзбудливості, синдром пригнічення, синдром м’язового гіпертонусу, з кефалогематомами тощо).

ВЗ Які позитивні зміни ви спостерігали у новонароджених після проходження курсу таких процедур?
— У новонароджених з ураженнями центральної нервової системи ми спостерігаємо зниження артеріального тиску, який у них здебільшого підвищений, зміну частоти серцебиття, покращення кровообігу головного мозку, мікроциркуляції на периферії, зниження тонусу м’язів, покращення рівня рухової активності. Вода виступає фактором, який сприяє роботі всіх внутрішніх систем організму.

Зменшення сили гравітації та середо­вище комфорту врегульовують роботу внутрішніх органів. Збуджені діти стають спокійнішими, малюки, які не набирали вагу, після застосування методу сухої імерсії починають швидше рости.

У зв’язку з тим, що метод новий, чітких критеріїв позитивних змін у дитини при його застосуванні ніде не прописано. Тож користуємося власними суб’єктивними спостереженнями. Кожен малюк індивідуально реагує на процедуру, але жодного разу не спостерігалося негативних реакцій чи наслідків.

Усі зміни, що відбуваються з дитиною протягом курсу, фіксуються в карті реабілітації. Після кожного проведеного сеансу мама відмічає свої спостереження. У карті реабілітації, розробленій спеціалістами нашого відділення, стан дитини під час процедури сухої імерсії оцінюється за 13 показниками (артеріальний тиск, маса тіла, колір шкіри, смоктальний рефлекс, частота дихання, зригування, киснезалежність, емоційне сприйняття процедури та ін.).

Минулого року в нашому відділенні процедуру сухої імерсії пройшли близько 50 дітей. У них навіть при візуальному огляді були наявні ознаки порушення мікроциркуляції — синюшність кінцівок, мармуровий колір шкіри тощо. Уже під час перших процедур їхній стан покращувався — шкіра малюка ставала рожевою, було видно, що в такому середовищі він почувається комфортно. Мами відзначають, що дитина у «гравітаційній» ванні заспокоюється, навіть усміхається. Помічаючи такі позитивні зміни, мама теж стає спокійнішою, а дитина це відчуває.

ВЗ Чи є протипоказання до проведення сухої імерсії?
— Перший місяць ситуація вважається гострою, і в цей час реабілітацію ми не проводимо. У цей період ми рятуємо від судом, усуваємо набряк мозку тощо. Потрібно зважати й на те, що тепла вода може провокувати посилення кровообігу, а це, своєю чергою, спричиняє внутрішньочерепні виливи. Лише коли всі гострі проблеми знято, ми пропонуємо батькам застосувати метод сухої імерсії. Дітям з ураженням нервової системи процедуру починаємо проводити не раніше, ніж на 21-й день життя.

Щодо недоношених дітей, то ми діємо відповідно до стану стабілізації. Адже ступінь недоношеності буває різним (від тижня-двох до трьох місяців). Дитина повинна бути повністю стабільна в плані дихання, не має потребувати кисневої підтримки, повинні функціонувати всі органи.

Тож до протипоказань відносимо гострий період, тяжкий стан, залежність від кисню, інфекційні захворювання, отит, захворювання шкіри.

ВЗ Чи можна таку нескладну процедуру проводити дитині вдома, після виписки?
— Пройшовши інструктаж і навчившись робити цю процедуру під наглядом лікарів, мами можуть проводити її і вдома. Маленьких пацієнтів нашого відділення можуть чекати серйозні порушення в роботі нервової системи, тож чим раніше ми почнемо відновлювати певні втрачені функції, тим кращим буде результат у подальшому. Адже коли кожен орган в організмі починає працювати в правильному напрямку, то й позитивний результат одержимо раніше.

Інна ХІМІЧУК, власкор «ВЗ», м. Черкаси

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я