Буковина: Дитяча хірургія потребує об’єднання

2843

vz-43-44_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0004У Чернівецькій області щорічно збільшується кількість дітей із вродженими вадами розвитку. Проте єдиної установи, котра надавала б увесь спектр медичних послуг таким немовлятам, у регіоні немає, тож і лікарям, і їх маленьким пацієнтам у боротьбі за життя доводиться маневрувати між різними закладами.

ВЗ Наскільки зросла частота вроджених вад у дітей?

vz-43-44_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0001Микола ХОМА, завідувач відділення дитячої хірургії КМУ «Міська дитяча клінічна лікарня» м. Чернівці
— Якщо десять років тому в рік оперували 16 таких немовлят, то зараз — 47. Маю на увазі ті випадки, коли операцію необхідно провести до 28-го дня життя дитини. Гадаю, це пов’язано з покращенням діагностики такої патології. Ми навчилися тісно співпрацювати з акушерами-гінекологами та неонатологами. Завдяки тому, що виявити вроджену патологію вдається внут­рішньоутробно, організовуємо перинатальний консиліум, рекомендуємо жінці народжувати в Чернівцях, аби потім не везти маленького пацієнта з району до обласного центру. Деяких малят необхідно оперувати негайно, інші можуть почекати 3-7 днів. Загалом, що раніше ми розпочинаємо коригувати врод­жену ваду, то краще. Адже в маленьких дітей швидше перебігає процес відновлення і досягається кращий функціональний результат.

ВЗ Які патології трапляються найчастіше?

— Найчастіше діагностуємо вроджені вади травного тракту, центральної нервової та сечової систем. Щороку оперуємо маленьких пацієнтів з омфалоцеле — грижею пуповинного канатика, гастрошизисом — вродженим дефектом передньочеревної стінки, атрезіями, гідроцефалією. І можемо похвалитися позитивною статистикою: 87% дітей, які надходять до нас, виживають. Власне, цей показник дещо вищий, ніж середньоукраїнський. Зазвичай, не вдається врятувати малят із множинними вродженими вадами, коли ушкоджено багато органів і систем. Нещодавно в нас був пацієнт із хворобою Гіршпрунга, причому, із тотальною формою цієї недуги. Ми надали йому невідк­ладну допомогу і направили на подальше лікування до Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».

Єдине, чого ми поки що не оперуємо, — це патології серця.

ВЗ Чи достатньо забезпечене відділення необхідною апаратурою, зокрема для порятунку крихіток?

— Звісно, про повну забезпеченість говорити не доводиться. Маємо УЗД-апарат, лапароскопічну стійку. Нам не завадило б оновити інструментарій, особливо для оперування новонароджених, адже це специфічні мініатюрні інструменти, яких у нас обмаль. Навчилися працювати тим, що є. Проте коли буваємо на стажуванні в європейських клініках, дух перехоплює від інструментарію, кот­рим користуються тамтешні хірурги.

Найбільше нас турбує те, що хірургічна допомога дітям «розпорошена» по всьому місту. Хірургічне відділення розташоване в дитячій міській клінічній лікарні, неонатальне — на базі обласної дитячої клінічної лікарні, травматологічне та опікове — у лікарні швидкої медичної допомоги, ЛОР-відділення — у Чернівецькій обласній клінічній лікарні й міській лікарні №1. Тож те, як нам доводиться працювати, з боку виглядає доволі дивно. Наприклад, оперуємо малюка з вродженою вадою, надаємо необхідний післяопераційний догляд у реанімації, а далі, за логікою, таким пацієнтом повинен займатися лікар-неонатолог. При цьому спостерігати дитину зобов’язаний і хірург. Аби сумістити все це, пацієнта перевозимо в обласну дитячу клінічну лікарню (переїзд — додатковий стрес для ослабленого організму новонародженого!), а наш хірург регулярно виїжджає туди на консультацію. Це значно ускладнює роботу і негативно впливає на стан здоров’я крихітного пацієнта. Якби була можливість об’єднати хірургів і неонатологів під одним дахом, ми могли б надавати медичну допомогу набагато якісніше.

ВЗ Попри труднощі, дитяча хірургія області постійно розвивається. Де вдос­коналюють свої вміння чернівецькі хірурги і що нового за останні роки вдалося запровадити у відділенні?

— Надавати допомогу новонародженим із хворобою Гіршпрунга наші фахівці навчилися в Німеччині. Раніше такі оперативні втручання в Чернівцях не виконувалися. Окрім того, двоє хірургів пройшли півторарічне навчання й отримали сертифікати за спеціалізацією «Дитяча нейрохірургія». Раніше дітей оперували дорослі нейрохірурги або ж доводилося направляти їх до «Охматдиту». Нині ж маємо своїх спеціалістів, які, зокрема, проводять операції хворим на гідроцефалію, пацієнтам із черепно-мозковими травмами, крововиливами в головний мозок, гнійно-септичними захворюваннями тощо.

У нас є грамотні небайдужі фахівці. Найбільше потребуємо об’єднання всієї дитячої хірургії в одному центрі, що дасть змогу скоротити клінічний маршрут пацієнтів і в такий спосіб максимально наблизити хірургічну допомогу до дітей.

Ольга РУСНАК, спеціально для «ВЗ», м. Чернівці


Коментарі

vz-43-44_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0002Сергій СТОРОЖУК, головний лікар КМУ «Міська дитяча клінічна лікарня» м. Чернівці
Медики Чернівецької міської дитячої лікарні вже давно вивчають проблему врод­жених аномалій розвитку. Саме до нас надходять такі пацієнти з усієї області, і більшості з них хірурги рятують життя. Помітили, що переважна кількість вроджених вад фіксується у малюків з Кельменецького, Сокирянського, Хотинського, Путильського, Виж­ницького районів. І цьому є кілька пояснень. Зокрема в населених пунктах, розташованих уздовж Дністра, часто народжуються діти із судинними пухлинами — гемангіомами. Це пов’язано з підвищеним природним радіаційним тлом, що утворився в Дністровському каньйоні. Вроджені патології в діток, народжених у гірських районах, швидше за все зумовлені нестачею йоду. Серед інших причин — збій генетичної програми, інфекційні захворювання, особливо TORCH-комплексу, та шкідливі звички батьків.


vz-43-44_2016_stranytsa_17_yzobrazhenye_0003Ігор НЕЗБОРЕЦЬКИЙ, начальник управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради
КМУ «Міська дитяча клінічна лікарня» м. Чернівці розпочинає тісну співпрацю й обмін досвідом з окружною лікарнею ургентної допомоги Sf. Ioan cel Nou у Сучаві (Румунія). Уже підписано протокол про обмін лікарями для проведення стажування за профілем діяльності на базі клінік, організацію спільних семінарів та конференцій, вивчення перспективи телемедичного консультування, уніфікацію медичної документації, алгоритмів і протоколів надання невідкладної медичної допомоги дітям у межах транскордонної співпраці. Фактично, це — старт нових можливостей для обох сторін, оскільки в лікарні ургент­ної допомоги Sf. Ioan cel Nou впровад­жено деякі проекти, закладені в архітектурно-планувальне рішення нового хірургічного корпусу Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні. А румунські колеги своєю чергою зацікавилися досвідом наших фахівців з неонатальної хірургії, нейрохірургії та неврології.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я