У Запорізькій обласній клінічній лікарні вперше зробили пластику дефекту лобової кістки титановим імплантатом із застосуванням 3-D моделювання.
19-річна пацієнтка, яку лікарі майже рік виходжували після страшного ДТП, операцію перенесла добре.
До розмови ми запросили тепер уже головного лікаря обласної лікарні, який виконував цю унікальну операцію, Сергія ТЯГЛОГО.
ВЗ Лікарю, що відбулося з дівчиною, яка була так скалічена?
— Увечері 18 січня 2012 року в Комунарському районі м. Запоріжжя водій, яка перебувала за кермом авто, не впоралася з керуванням і врізалася в торговий кіоск, біля якого стояла Даша. Від удару першокурсниця ЗНУ фактично «вкарбувалася» в металеву конструкцію, отримавши важку черепно-мозкову травму. На «швидкій» потерпілу доставили в реанімацію нашої лікарні з діагнозом «Відкрита проникаюча черепно-мозкова травма з пошкодженням кісток склепіння основи черепа». Стан Даші був дуже тяжким. Враховуючи, що поранення проникаюче, стався розрив оболонок мозку, уламки потрапили в речовину головного мозку, і це згодом спровокувало розвиток менінгіту, довелося не тільки оперувати на відкритому мозку, але й проводити дуже серйозну протизапальну терапію. Її буквально витягли з того світу. Після декількох операцій життя дівчини врятували, але хвороба трепанованого черепа залишилася: дівчина реагувала на будь-який тиск, погодні перепади, у неї траплялися епілептичні напади. Нинішня операція стала завершальною в етапі хірургічного лікування травми і, по суті, носить більшою мірою косметичний характер. Після аварії частина мозку була вкрита лише тонким шаром шкіри, а зараз ми закрили її титановим імплантатом.
ВЗ Цей імплантат унікальний, втім як і сама операція?
— Так. Спочатку на комп’ютерному томографі ми створили проекцію черепа пацієнтки і окремо створили відсутню частину, щоб виправити дефект. Одна з вітчизняних фірм за допомогою 3-D технологій виготовила точну копію моделі пластини і сам титановий імплантат, який згодом і закрив дефект. Операція унікальна ще й тим, що для її проведення використовувалися штучні оболонки мозку, оскільки натуральних просто не існувало. Наше завдання було «закрити» і таким чином врятувати мозок. А ще ми працювали поруч із очницею і намагалися не зачепити ані її, ані очну склеру, щоб не ушкодити око, яке буквально дивом вдалося зберегти після такої травми. І нам це вдалося!
ВЗ А які ще новітні методики застосовують у вашому нейрохірургічному відділенні?
— У нас впровадили методики лазерної вапоризації дисків, транспедикулярного спондилодезу, вертебропластики. Із 2009 року виконуються ендоваскулярні операції за артеріальних аневризм головного мозку. Та хіба можна все перерахувати, що вміють творити наші нейрохірурги! Ми й у майбутньому виконуватимемо операції з використанням саме титана і працюватимемо з такими пацієнтами, як Даша.
ВЗ Як зараз почуває себе пацієнтка?
— Стан дівчини задовільний. Вона вже дома, там продовжує реабілітацію. До Даші щодня ходить логопед, вона потихеньку заново вчиться читати і складати довгі речення. Зараз дівчина обмежується лише короткими відповідями — «так» чи «ні», але має намір і далі йти до наміченої мети — стати здоровою. Ще через кілька років реабілітації планує відновлюватися в університеті. Я вважаю, у неї все вийде.
Олена ПЕТРЕНКО,
власкор «ВЗ», Запоріжжя