Юрій Жигарєв: Вакцинацію слід розглядати як мініатюрну інфекцію

350

Весь світ з нетерпінням чекає на вакцину від COVID-19. А поки її немає, пропонується робити щеплення від грипу, аби ослаблений грипом організм не став легкою здобиччю для коронавірусу. Однак чи не призведе це до подвійного удару по імунітету?

Вакцинація від грипу 2020

Ці та інші питання ми поставили кандидату медичних наук,лікарю-інфекціоністу вищої категорії Юрію Жигарєву.

ВЗ Коли в Україні прогнозують початок активності та пік грипу 2020? Чи готова Україна до цього?

Юрій ЖИГАРЄВ, кандидат медичних наук, лікар-інфекціоніст вищої категорії

– Жоден інфекціоніст не в змозі дати однозначну відповідь на це запитання, адже це залежить від багатьох факторів, а інфекціоністи – не астрологи і не синоптики. Традиційний період початку активності грипу – початок листопада, пік – початок лютого, принаймні так було у минулому році. В цьому році все складається нетипово, навіть навчальний процес відбувається вкрай не прогнозовано і багато людей через коронавірусну інфекцію знаходяться на карантині, на самоізоляції плюс носять захисні маски. І це не може не впливати на загальну картину розповсюдження інших вірусів.

Щодо готовності – вакцини в Україні є. Це і означає, що щеплення робити настав час. Перша партія у кількості 30 360 доз надійшла ще на початку жовтня. Чи вистачить всім бажаючим? Важко сказати, оскільки складно спрогнозувати активність населення щодо вакцинації від грипу, особливо в ситуації з пандемією COVID-19. Традиційно ця активність серед українців дуже низька і складає плюс-мінус 0, 3%. Для порівняння, у США вакцинується 40% населення. 

ВЗ Які штами очікуються та які вакцини від них є доступними для українців? Оскільки щеплення від грипу не включене до Календаря щеплень, то людина сама обирає, якій вакцині віддавати перевагу. Проте, певно існують рекомендації для груп ризику, приміром, людей віком 60+, пацієнтів з хронічними недугами, діабетом, аутоімунними захворюваннями?

– Я би сказав, очікуються з найбільшою ймовірністю. І вони опубліковані на сайті ВООЗ – це нові для України «Канзас» (А/H3N2) та «Брісбен» (А/Н1N1), а також старі знайомі «Колорадо» (належить до гілки B/Victoria) і «Пхукет» (належить до гілки B/Yamagata).

Щодо вакцин проти грипу, доступних для українців, то їхній перелік можна подивитися на сайті МОЗ України. Всі вакцини зареєстровані в Україні, отже рекомендовані для застосування. Але я наполегливо рекомендую обирати вакцину лише після консультації з лікарем. Тим більше, що будь яка клініка, приватна чи державна, не стане брати на себе відповідальність і вакцинувати просто так, виключно за особистим бажанням пацієнта.

ВЗ Наскільки безпечно вакцинуватися проти грипу на «тлі» COVID-19? Чи можна заразитися двома вірусами одночасно? Кажуть, що інфікування двома вірусами – вкрай рідкісна історія: в одну клітину зазвичай не потрапляють два чи кілька вірусів, тому що між вірусами як би відбувається конкуренція за місце в клітині і перемагає, як правило, більш новий. Тобто, в нашому випадку це коронавірус SARS-CoV-2. Виходить, що послаблюючи вакциною вірус грипу, ми даємо більше шансів коронавірусу?

– Так, дійсно, в мікробіології це називається інтерференцією вірусів. Це такий тип взаємодії між вірусами, при якому спостерігається гальмування репродукції одного вірусу іншим в клітинах, заражених двома вірусами. Це може виявлятися на різних стадіях вірусної інфекції і бути обумовлене конкуренцією за клітинні рецептори при адсорбції вірусу на клітинній поверхні та за ділянки реплікації нуклеїнової кислоти і трансляції, а також виснаженням метаболітів у клітині, індукцією інтерферону та іншими причинами. Але відомий і інший феномен, коли після інфікування, зокрема вірусом кору, людина стає більш вразливою для будь-якої іншої інфекції. Хтось може зараз відповісти як поведе себе коронавірус SARS-CoV-2? Думаю для того, аби з’ясувати це остаточно, необхідно років з десять.

ВЗ Зараз чимало випадків безсимптомного перебігу коронавірусу, отже чи варто напередодні вакцинації зробити тест?

– Я взагалі не розумію цього виразу «безсимптомний перебіг коронавірусу»! Симптоми можуть бути яскраво вираженими, слабкими, прихованими. Але взагалі їх не бути в інфікованому організмі не може. У 80% випадків зараження вірусом хвороба протікає при слабких симптомах. А SARS-CoV-2 – такий самий вірус, як і решта інших. Чому ви мене не питаєте, наприклад, про перевірку перед щепленням проти грипу на вірус герпесу? Завжди вирішальною у прийнятті рішення про вакцинацію має бути клінічна картина. Її оцінює лікар, який враховує навіть стан постінфекційної астенії, коли в анамнезі з’являються підвищена стомлюваність, втома і слабкість… А вакцинацію слід розглядати як мініатюрну інфекцію. Тому імунна система та імунна відповідь мають бути на максимумі. 

ВЗ Успіх вакцинації та можливі побічні ефекти дійсно сильно пов’язані зі станом імунітету людини? Чи є люди, що не відповідають на вакцину створенням імунітету проти грипу? Як з`ясувати, чи виник після вакцинації імунітет?

– Вакцина – це не «свята водичка», це – медичний препарат. І на вакцину (як на будь-який інший препарат) організм може не відповідати, або відповідати не так, як ми очікуємо. І це певним чином – лотерея. Тому що діють багато різних факторві і вони постійно змінюються. Отже відповіді на це запитання немає не лише в мене, її немає в принципі. Антитіла у високому титрі – це ще не весь імунітет. А зробити комплексне дослідження імунної системи складно і, м’яко кажучи, не дешево.

ВЗ Які шанси захворіти повторно в людини після перенесення гострого респіраторного захворювання COVID-19?

– Такі шанси є – в світі вже зареєстровані такі випадки. Як втім і після інших перенесених інфекцій і навіть вакцинації. Я маю на увазі кір, вітрянку та інші інфекції. Але масової повторної захворюваності, думаю, очікувати не варто.

Вчені з Медичного коледжу Університету Арізони в Тусоні виявили докази тривалого імунітету у людей, які перехворіли на SARS-CoV-2. Вони перевірили наявність антитіл до вірусу майже у 6000 осіб і спостерігали за ними протягом 5-7 місяців: імунітет в них зберігся. Принаймні вчені очікують, що антитіла в тих, хто перехворів на COVID-19, збережуться як мінімум 2 роки.

ВЗ Які шанси отримати найближчим часом вакцину від коронавірусу ?

– Найближчим часом – малоймовірно.

ВЗ Чи має значення, де вона буде виготовлена, адже є інформація, що вірус постійно мутує і в різних країнах циркулюють різні штами? Тобто, приміром, вакцина, виготовлена в США, підійде для вакцинації українців?

– Немає ніякої різниці в якій країни винайдена вакцина для решти людства.

ВЗ Який найбільш схожий на правду фейк про вакцинацію або віруси Вам доводилося спростовувати останнім часом?

– Про те, що винайдено вакцину проти COVID-19 і людство от-от подолає коронавірус. Навіть за прискореною системою вакцина має пройти стільки досліджень і клінічних випробувань, що вони не вкладаються в прогнози ані часу, ані бюджету. До того ж її вартість має бути економічно обґрунтованою і доступною для всього людства, а не купки заможних людей. Інакше в ній немає сенсу.

При цьому антивакцинальні діячі вже доклали максимум зусиль, аби посіяти в людей страх перед теорією змови про вакцину, яка вбиватиме пролонговано. Адже в пам’яті багатьох ще живуть згадки про «Талідомід» та йому подібні ліки. І до цієї вакцини вимоги будуть надзвичайно високими, незважаючи на те, що усі дуже чекають на її появу.

І ще один маленький фейк про вірус COVID-19: буцімто він страшенно не «полюбляє» теплу погоду. Максимум, що може його «роздратувати» – це 2-3 години палючого сонця.

 Олена ЖОГА, спеціально для «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я