Якісне життя із псоріазом: сучасна медицина це може!

1097

В нашій країні є всі можливості для лікування і повного контролю над псоріазом. Але для того, аби це було доступним для населення, необхідно створити і впровадити національну програму з псоріазу. Над цим зараз працюють українські лікарі, зокрема і учасники громадського об’єднання «Українська Асоціація Псоріазу».

Псоріаз причини, лікування

Про захворювання, яке у легкій формі дозволить пацієнтові майже забути про його наявність, а у важкій – змусить пересісти в інвалідний візок, розповідає доктор медичних наук, професор завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної і лабораторної імунології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, лікар-дерматовенеролог, Заслужений лікар України Олександр Літус. 

ВЗ Чи відома вже природа псоріатичної хвороби?

Олександр ЛІТУС, доктор медичних наук, професор завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної і лабораторної імунології НУОЗ України імені П. Л. Шупика, лікар-дерматовенеролог, Заслужений лікар України

– Псоріаз – це генетично обумовлене захворювання, тобто причина – поломка у генетичному коді людини. Це одне з найбільш розповсюджених захворювань шкіри, що зустрічається у 1-2% населення розвинених країн світу. Виразні прояви хвороби на шкірі часто вводять в оману пацієнтів – вони вважають, що цим можна заразитися. Натомість, псоріаз не є інфекційним захворюванням, він не передається контактним шляхом через контакт шкіра до шкіри або одежу, взуття тощо. Просто, якщо зазвичай шкіра відновлюється протягом 28 діб, у людей з псоріазом це відбувається набагато швидше – за 7 діб!

Але шкіра не завжди першою реагує на патологічні процеси, що відбуваються в організмі таких пацієнтів. Оскільки псоріаз – системне захворювання, воно уражає не тільки шкіру, а й інші органи і системи людини. Першою чергою, це суглоби (зокрема, хвороба уражає синовіальну оболонку), ендотелій судин, що призводить до уражень головного мозку, легень, кишечника тощо. Крім того, псоріаз може бути причиною приблизно 5% випадків неспецифічних виразкових колітів, він уражає нігті і навіть асоціюється з повним метаболічним синдромом або його компонентами, такими як ожиріння, артеріальна гіпертензія, дисліпідемія та інсулінорезистентність. Все це справляє безпосередній вплив на якість і тривалість життя – люди з псоріазом живуть, в середньому, на 5 років менше, аніж решта в популяції. Основний внесок в цей сумний факт належить інсультам і інфарктам, які трапляються у цих людей.

ВЗ В якому віці і як проявляється псоріаз, за якими масками ховається?

– Сьогодні псоріаз дуже помолодшав, на жаль, лікарі виявляють цю патологію навіть у тримісячних немовлят. Отже, ніхто не застрахований від цієї недуги, вона може з’явитися у кожної людини будь-якої статі у будь-якому віці.

А щодо проявів і масок, часто псоріаз починається з ураження суглобів, що складає певну проблему, адже люди у такому випадку звертаються, зазвичай, до ревматологів, які призначають їм великі дози гормонів, що при псоріазі протипоказано. Іншими словами, помилковий діагноз тягне за собою помилкове лікування, втрачається дорогоцінний час.

Часто псоріаз проявляє себе у вигляді ураження нігтів, що сприймається як грибкове ураження і лікують його роками (!), застосовуючи системно протигрибкові препарати, що негативно впливають на печінку тощо.

А, коли шкірний псоріаз з’являється на волосистій частині голови, його приймають за себорею, відповідно і лікують.

Варто також відзначити і такий прояв хвороби, як порушення з боку кишечника – виразковий коліт, приміром, що не відповідає на традиційну при цьому захворюванні терапію, але вірний діагноз людині встановлюють тільки після того, як з’являються характерні для псоріазу зміни шкіри.

Дізнайтеся більше: Тонкі матерії: як пов’язані захворювання шкіри з нашим психічним і емоційним станом.

ВЗ Як же вчасно виявити псоріаз? Який діагностичний алгоритм сьогодні застосовується?

– По-перше, зараз у всьому світі використовують генетичне тестування, яке з високою імовірністю вкаже на схильність людини до розвитку цього захворювання.

По-друге, лікарі мають виявляти «псоріатичну настороженість», особливо відносно людей, у кого в сімейному анамнезі є це захворювання. Причому, мова йде не про лікарів якихось конкретних спеціалізацій, а всіх лікарів, з якими контактує пацієнт.

Тому експерти в проблематиці діагностики і лікування псоріазу об’єдналися в ГО «Українська Асоціація Псоріазу», і наразі ми проводимо чимало спільних просвітницьких заходів, де навчаємо сімейних лікарів, кардіологів, ревматологів, ендокринологів, гастроентерологів та й всіх інших, хто проявляє зацікавленість і прагне постійно розширювати свою професійну ерудицію, адже для багатьох лікарів псоріаз не таке вже й очевидне діагностичне припущення. Відсутність настороженості, обізнаності щодо цієї важкої хвороби неабияк перешкоджає вчасному встановленню істинного діагнозу, а відтак і вчасному початку лікування.

В діагностичному алгоритмі псоріазу важливу роль відіграють так звані маркери цієї патології. Приміром, якщо у людини уражені нігті, то існує велика імовірність патологічних змін й у суглобах.

Про ці та подібні аспекти ми повідомляємо колегам – лікарям різних спеціалізацій, аби допомогти їм вчасно орієнтуватися і приймати рішення щодо лікувальної стратегії.

Тож, попри те, що якогось одного чи декількох специфічних лабораторних або інструментальних досліджень для встановлення діагнозу «Псоріаз» не існує, встановити його зазвичай доволі просто, орієнтуючись на характерний висип на шкірі у вигляді блідих сірих або сріблястих плям, що нагадують застиглий віск або парафін. Найчастіша локалізація – поверхні ліктьових і колінних згинів, сідниці, тобто ділянки шкіри, що найбільше піддаються тертю і тиску.

Золотим стандартом діагностики псоріазу у всьому світі є патогістологічне дослідження.

ВЗ А чи можна встановити діагноз за допомогою телемедицини? 

Телемедицина в дерматології у всьому світі займає близько 50% від усього обсягу застосування телемедичних технологій. Коли є виражені псоріатичні зміни на шкірі, жодної проблеми для встановлення цього попереднього діагнозу немає. Але, зауважте, саме попереднього, а не остаточного діагнозу. Остаточний діагноз встановлюється після огляду лікарем, виконання дерматоскопії або, за необхідністю, біопсії.

Крім того, ми всі знайомі з поняттям, яке безпосередньо стосується телемедицини – йдеться про second opinion (друга думка). Коли сімейний лікар виявив ту саму настороженість, про яку ми говорили раніше, і запідозрив у пацієнта псоріаз, він може зв’язатися з лікарем-дерматовенерологом, який, за наданими знімками або відеоматеріалами, може підтвердити або скасувати цей діагноз. Отже, зараз, коли через пандемію інфекційного захворювання багато чого доводиться переводити у «дистанційний» формат, телемедицина є доволі ефективним інструментом. У будь-якому разі, навіть попередній діагноз – це вже перший крок до правильного лікування. У мене були пацієнти, які по декілька років лікували що завгодно, окрім того, що потрібно було, адже насправді страждали на псоріаз волосистої частини голови, який не розпізнали інші лікарі. Тож, друга думка рятує.

ВЗ Які фактори провокують загострення псоріазу і в яку пору року?

– Першою чергою, псоріаз, як і будь-яке інше хронічне захворювання має стадії загострення, ремісії/стабілізації і регресії. А от сезонність йому не обов’язково притаманна, хоч основна кількість загострень відбувається восени та навесні, інколи, на жаль, хвороба дошкуляє людині весь рік, і перехід до гострої фази відбувається поза сезонами.

Факторів, що провокують загострення, дуже багато, але на сьогодні визначено основні тригери, що можуть викликати загострення, регрес/погіршення стану або маніфестацію псоріазу:

  • стрес;
  • хімічні препарати/медикаменти (приміром, бета-блокатори);
  • ендокринні порушення (гормональний дисбаланс у пубертатний або клімактеричний періоди тощо);
  • алкоголь;
  • куріння;
  • надмірні фізичні навантаження.

Дізнайтеся більше: В Україні є всі можливості для ефективного лікування меланоми, та без вчасного виявлення цього замало.

ВЗ Чи існує ефективне лікування псоріазу?

– Сучасна медицина володіє необхідними інструментами для ефективного контролю над псоріатичною хворобою. Існує навіть таргетна терапія. Загалом, лікування складається з трьох основних підходів:

  • Базова терапія

Вона направлена на догляд за шкірою (креми, емоленти з кератолітиками і протизапальними препаратами тощо). Адже при псоріазі страждає функція сальної залози, в наслідок чого шкіра у зоні ураження не виділяє шкірного сала, необхідного для забезпечення належної еластичності шкіри, збереження вологи, що, своєю чергою, слугує збереженню цілісності шкірного покриву.

  • Системна терапія

Вона включає фототерапію – ефективний і безпечний метод лікування псоріазу. Цікаво, що для 50-60% населення з легкими та середньоважкими формами захворювання достатньо застосування емолента і вузькополосної середньохвильової фототерапії (UVB Narrowband TL), спеціально розробленої для лікування псоріазу.

  • Біологічна терапія

Інноваційні препарати, що застосовуються в такому лікуванні, блокують цитокіни – молекули, що використовуються клітинами для передачі хімічних сигналів (зокрема, сигналів запалення і проліферації). Результатом такого лікування є практично повний регрес псоріатичних проявів. Зараз таких препаратів моноклональних антитіл створено дуже багато, що позитивним чином вплинуло на вартість лікування. Якщо раніше курс лікування на рік коштував близько 12 тисяч доларів США, зараз, завдяки появі на фармацевтичному світовому ринку біосимілярів, лікування здешевшало у три-чотири рази. Це дуже позитивні зрушення, адже є настільки важкі форми псоріазу, з якими може впоратись тільки така терапія. А для нашої країни, де витрати на лікування майже повністю покладені на пацієнта, це тим більше важливо! В кінцевому результаті, на рівні держави, це ще й зменшує тягар інвалідизації населення. Тому ГО «Українська Асоціація Псоріазу» ініціювала зараз створення національної програми з псоріаза, адже, за нашими даними в Україні близько 1 мільйона людей страждають на псоріаз.

Тетяна СТАСЕНКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я