Як не «загубити» стаж та пільги при виході на заслужений відпочинок?

4450

Працювати у галузі стає дедалі важче, матеріальні стимули – тільки в обіцянках. Молоді медики їдуть за кордон, колеги старшого віку поспішають на пенсію – за віком чи й за вислугу років. Однак і тут не обходиться без труднощів. Як їх мінімізувати?

Пенсія лікарів

Як відновити «давній» стаж

ВЗ У процесі реформування деякі заклади були об’єднані чи ліквідовані. Де брати дані про зарплату до 1 липня 2000 року, якщо її вигідно врахувати при обчисленні пенсії?

Світлана ШутаСвітлана ШУТА, заступник директора Департаменту — начальник управління методологічного забезпечення Пенсійного фонду України

Відповідно до ст. 40 Закону України № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон № 1058) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера, або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше ніж 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу (підряд, незалежно від перерв) до 30 червня 2000 року. Довідка про заробітну плату за цей період має бути підтверджена первинними документами. Вона видається підприємствами, установами, організаціями, де працювала особа, на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату.

Якщо підприємства, установи чи організації, де працювала особа, ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються їх правонаступниками або ж архівними установами. Якщо ж така можливість взагалі відсутня, обчислення пенсії проводитиметься за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року.

Дізнайтеся більше: Ольга Голубовська розповіла про те, як медикам отримати нормальні зарплати.

Втрата трудової книжки – не катастрофа?

ВЗ Як підтвердити трудовий та страховий стаж, якщо трудова книжка втрачена або ж записи невірні?

 Порядок обчислення страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком, визначено ст. 24 Закону № 1058. Страховий стаж – це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше — на підставі документів, визначених Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, (затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637).

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. У разі її відсутності, а також у випадках, коли в ній відсутні необхідні записи або ж вони неправильні чи неточні, для підтвердження трудового стажу приймаються дані з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Реєстр), довідки, виписки із наказів, особові рахунки й відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори й угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. З 01.01.2004 року страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Коли потрібні свідки?

ВЗ Що робити, якщо документи втрачено через події в ООС і відновити їх неможливо?

 У разі втрати документів, зокрема, трудової книжки, в тому числі у зв’язку із проведенням Операції Об’єднаних сил на сході України, для підтвердження страхового стажу за відповідні періоди можуть враховуватись дані, наявні в Реєстрі, інші документи, які містять відомості про періоди роботи. Водночас підтвердження трудового стажу може здійснюватися органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Підтвердження стажу здійснюється відповідно до пунктів 17 – 18 Порядку № 637. Якщо документи неможливо отримати у зв’язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації, або в одній системі (пункт 17 Порядку № 637). Якщо ж документи неможливо отримати внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в п. 17 цього Порядку, такі свідки окрім всього ще повинні мати документи про свою роботу за період, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника (пункт 18 Порядку № 637). На підставі показань свідків підтверджується лише загальний стаж до 01.01.2004. Періоди роботи на посадах, що дають право на пенсію на спеціальних умовах, показаннями свідків не підтверджуються.

Вислуга років залишається?

ВЗ Чи змінилися умови виходу медиків на пенсію за вислугу років. Хто має право на неї?

Право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров’я, які працюють на посадах та в закладах і установах, передбачених Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 р. № 909, незалежно від віку за наявності не менше 25 років спеціального стажу станом на 01.04.2015, або не менше 25 років 6 місяців станом на 01.01.2016 р., або не менше 26 років 6 місяців станом на 11.10.2017 р.

Подвійний стаж – тільки за роботу до 2004 року

ВЗ Хто має право на «подвійний стаж» у медицині?

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності Законом № 1058 (тобто до 01.01.2004 р.), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. Статтею 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 передбачено зарахування до стажу у подвійному розмірі періодів роботи в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров’я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб з ВІЛ або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях), у патолого — анатомічних і реанімаційних відділеннях, а також у закладах з надання психіатричної допомоги (незалежно від найменування посади). Підтвердженням роботи в таких умовах є записи в трудовій книжці, а у разі необхідності, уточнюючі довідки закладів охорони здоров’я. Відтак, правом на пільгове обчислення страхового стажу відповідно до статті 60 Закону № 1788 користуються особи, які працювали у згаданих закладах до 01.01.2004 р. Надалі стаж обчислюється в одинарному розмірі — за даними системи персоніфікованого обліку.

Нововведення не ті, яких очікували?

ВЗ Свого часу на розгляд Парламенту було внесено законопроєкт № 4001, яким пропонувалося у подвійному розмірі зараховувати стаж медикам, які надають безпосередню допомогу при COVID- 19. Яка доля нової ініціативи?

 Законопроєкт № 4001 наразі розглядається Верховною Радою України.

ВЗ З 1 вересня пенсію нараховуватимуть тільки на банківські картки. Що робити самотнім пенсіонерам, які мешкають у сільській місцевості ?

З 01.09.2021 року спосіб виплати пенсій та грошової допомоги дійсно буде змінено, вона здійснюватиметься через поточні рахунки, відкриті в уповноважених банках. Однак це не стосується осіб з інвалідністю І групи, осіб, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування та потребують постійного стороннього догляду, осіб, які досягли 80-річного віку, одержувачів державної соціальної допомоги, які не мають права на пенсію та допомоги на догляд. Згаданим особам виплата пенсії буде провадитися організацією, яка здійснюватиме виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання.Інші одержувачі повинні обрати один з уповноважених банків для подальшої виплати. Якщо такий вибір не буде зроблено, виплата пенсії здійснюватиметься через поточний рахунок в АТ «Ощадбанк», який буде відкрито за зверненням органу Пенсійного фонду України, про що одержувача пенсії буде повідомлено.

Чи не обділені працюючі пенсіонери?

ВЗ Якщо медик пішов на пенсію за віком і продовжує працювати, чи передбачено йому перерахунок пенсії, який стосується непрацюючих пенсіонерів?

 Відповідно до Закону № 1058 перерахунок пенсії проводиться у зв’язку зі збільшенням визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а також мінімальної заробітної плати на відповідний рік. Однак це не стосується пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Останнім пенсія перераховується після звільнення з роботи або припинення згаданої діяльності — з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення згаданої діяльності.

Особі, яка продовжує працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення/попереднього перерахунку пенсії на умовах, визначених частиною четвертою статті 42 Закону № 1058.Незалежно від факту роботи особи проводиться щорічна індексація пенсії.

ВЗ Що враховується при перерахуванні пенсії працюючим пенсіонерам – стаж чи й заробіток?

 Перерахунок пенсії може бути проведено лише з урахуванням страхового стажу чи з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, набутого після призначення/попереднього перерахунку пенсії. При цьому органи Пенсійного фонду України обирають найдоцільніший варіант розрахунку пенсії. Її розмір пенсії обчислюється за формулою, наведеною у статті 27 Закону № 1058.

Стаж – усьому голова?

ВЗ У якому віці чоловік може вийти на пенсію, якщо цього річ йому виповнилося 60 років, але він має лише 20 років стажу.

 Умови призначення пенсії за віком визначено ст. 26 Закону № 1058, згідно з якою чоловік, який досяг віку 60 років у 2021 році, має право на призначення пенсії за віком за наявності страхового стажу не менше 28 років. У разі його відсутності, право на призначення пенсії за віком особа матиме після досягнення віку 63 роки, за наявності страхового стажу (з 01.01.2024 р. по 31.12.2024 р.) від 21 до 31 років. Якщо ж такого стажу на той час не буде, призначення пенсії за віком можливе лише після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу (з 01.01.2026 р по 31.12.2026р.) від 15 до 23 років.

Дізнайтеся більше: Система охорони праці – під загрозою знищення.

ВЗ Чи враховується у стаж перебування у статусі безробітного?

 До страхового стажу включається період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Урядом України у зв’язку з COVID-19, та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я