Відбір номінантів на Орден Святого Пантелеймона буде ще ретельнішим

164

На останньому засіданні Поважної Ради відзнаки «Орден Святого Пантелеймона» окремим рішенням було створено новий дорадчий орган — Професійно­етичну комісію. Які функції вона виконуватиме і чи очікувати змін у проведенні конкурсу? Про це «ВЗ» розповів Голова Поважної Ради відзнаки Василь Князевич.

Відбір номінантів на Орден Святого Пантелеймона

ВЗ У зв’язку із чим ухвалено таке рішення?

Склад ПЕК— По-перше, у системі охорони здоров’я відбувається багато змін, у тому числі дедалі більше уваги приділяють етичним аспектам діяльності медичних працівників. Ця тенденція зберігатиметься й надалі. По-друге, за роки існування нашого конкурсу вибудовано чітку й багатоступеневу систему відбору номінантів та переможців, однак інколи все ж виникали деякі суб’єктивні моменти в роботі регіональних комісій. Аби не доводилося виправляти їх у міру накопичення, й вирішили створити Професійно-етичну комісію. До неї ввійшли видатні діячі медичної спільноти, наприклад, голови професійних асоціацій, представники лікарського товариства, галузевої Профспілки. Це дорадчий орган, члени якого можуть поцікавитися будь-яким моментом роботи регіональних рад чи окремих їхніх представників або ж кандидатів на здобуття відзнаки.

Професійно-етична комісія (ПЕК) супроводжуватиме конкурс на всіх його етапах, вноситиме свої пропозиції, але безпосередньо вплинути на якесь рішення, наприклад, шляхом голосування, не зможе.

ВЗКритерії відбору номінантів зміняться?

— Ні, залишаться незмінними, але новостворена комісія стежитиме, чи дотримуються їх на всіх рівнях. Також за дорученням Голови Поважної Ради члени комісії розглядатимуть скарги щодо порушення конкурсного відбору (якщо раптом таке трапиться) і доповідатимуть про результати розгляду на засіданні Поважної Ради. Понад те, у випадку недотримання переможцями конкурсу морально-етичних принципів  у професійній діяльності навіть після його завершення ПЕК матиме право порушити питання про позбавлення таких осіб Ордена. Скільки років не минуло б після того, як лікар ступив на червону доріжку медичного Оскару, він мусить відповідати званню орденоносця. А наші герої мають стати взірцем для колег і суспільства.

ВЗ Як працюватиме комісія?

— Передбачено різні варіанти. Поважна Рада даватиме їй окремі доручення, наприклад, додатково проаналізувати морально-етичні чи професійні засади діяльності певного номінанта і надати з цього приводу свої висновки. Також ПЕК зможе самостійно вибирати для вивчення конкретні питання проведення конкурсу, брати участь у засіданнях Поважної Ради чи регіональних рад, надавати свої рекомендації чи зауваження. Ухвалювати рішення щодо конфліктних ситуацій стосовно лауреатів, хоча сподіваємося, що таких не виникатиме. Проте іноді ще спрацьовує радянський стереотип «розподілу квот» на нагороди, і дехто обурюється, що їхній кандидат не дійшов до фіналу чи не став переможцем як представник регіону.

Наразі до складу комісії ввійшло 10 осіб, але в Положенні про ПЕК вказано, що їхню кількість за потреби і наявності відповідного обсягу роботи можна збільшити до 15.

ВЗ Комісія вже до неї долучилася?

— Так, входить у курс справ. Адже розпочався процес подання кандидатур на розгляд регіональних рад. У деяких областях робота буквально закипіла, наприклад, традиційно в лідерах — Харківщина, Полтавщина, набирають обертів Київ, Вінниччина, Івано-Франківщина та Житомирщина.

Скажу відверто, усе залежить від активності регіональних рад і трудових колективів. Цьогоріч ми вперше запросили до участі в конкурсі самовисуванців, подивимося, наскільки життєвою виявиться ця ідея. Сподіваємося, що конкурсантів може побільшати, однак усім їм доведеться пройти ретельний відбір: через «сито» регіональних рад, Національної експертної комісії, а тепер ще й ПЕК. Але від цього нагорода для наших переможців стане лише ціннішою і вагомішою.   

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я