Вчені виявили, що більшість одужавших після COVID-19 мають проблеми з психікою

339

Група лікарів з Італії дослідила психічний та психологічний стан 402 дорослих, які перехворіли на коронавірус. Тривожність, безсоння, депресія, обсесивно-компульсивний розлад, посттравматичний стресовий розлад – з цим живе більшість опитаних пацієнтів через місяць після того, як їх офіційно визнали здоровими.

До дослідження, яке опубліковане в журналі Brain, Behavior and Immunity, увійшли результати клінічної оцінки психічного стану 265 чоловіків і 137 жінок, які були у лікаря з контрольним візитом через місяць після терапії COVID-19. З’ясувалося, що більше половини ( 56%) пацієнтів мають мінімум однин психічний розлад, який з’явився після коронавірусу.

Найчастіше люди скаржилися на постійну тривожність – 42% опитаних. Безсонням страждають 40% пацієнтів, депресією – 31%. Симптоми посттравматичного стресового розладу (ПТСР) виявлені у 28% опитаних, обсесивно-компульсивного розладу – у 20% респондентів.

Один пацієнт поскаржився на нічні панічні атаки, які з’явилися через три тижні після закінчення лікування.

«Я годинами сидів на балконі, намагаючись вдихнути свіже повітря. Це було жахливо. Паніка завдає мені більше страждань, ніж COVID-19», – цитують пацієнта автори дослідження.

Дослідники зауважили, що жінки частіше, ніж чоловіки потерпають від тривожності і депресії. У пацієнтів, які раніше страждали цими психічними розладами, після коронавірусу спостерігається посилення симптомів.

Отримані результати дослідники назвали «тривожними» і дали рекомендацію всім пацієнтам, які перенесли COVID-19, проходити обов’язкову оцінку психічного здоров’я. Вчені зауважили, що необхідні додаткові дослідження запальних біомаркерів для лікування виникають на тлі інфекції психічних розладів.

За словами науковців, проблеми з психікою у людей, які перехворіли на коронавірус можуть бути пов’язані із запальним процесом, який безпосередньо впливає на нейромедіатори в головному мозку, що відповідають за мотивацію, занепокоєння і збудження. Дослідники не виключають і психологічні фактори, в тому числі сумні спогади про пережите і сувору соціальну ізоляцію під час лікування.

Ще одне дослідження, яке проводила група вчених з Великобританії, показало, що значна частина пацієнтів з COVID-19 в гострій фазі захворювання може відчувати делірій (помутніння свідомості). На думку дослідників, лікарі повинні бути поінформовані про ймовірність довгострокових проблем з психікою (депресія, тривожність, хронічна втома) у пацієнтів, що перенесли коронавірус. Якщо інфекція впливає так само, як SARS і MERS, то в перспективі більшість пацієнтів повинні повністю позбутися від подібних проблем, підкреслюють науковці.

Слід зазначити, що психічні розлади – далеко не єдина проблема, з якою стикаються люди, які перехворіли на COVID-19. Деякі пацієнти скаржаться на те, що місяцями не можуть відновитися, відчувають хронічну втому і слабкість та інші неприємні симптоми, з якими не можуть впоратися.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я