Тарифи на деякі медичні послуги підвищено – хто й коли їх отримає?

1075

Серед пріоритетних послуг, визначених у Програмі медичних гарантій на 2020 рік, найбільше дискусій викликали тарифи на лікування інфаркту та інсульту. Тому керівництво МОЗ України заявило про необхідність їх підвищення. А також анонсувало збільшення фінансування служби ЕМД. Нарешті заклади дочекалися обіцяного – НСЗУ оплачуватиме згадані послуги за підвищеними тарифами вже з 1 липня. Чи зміняться у зв’язку з цим вимоги до закладів і як оформити «право» на додаткове фінансування? Про це – розмова з начальником управління роботи з договорами щодо спеціалізованої медичної допомоги Департаменту договірної роботи НСЗУ Олександрою Машкевич.

Тарифи на медичні послуги

ВЗ Чи не найбільше лікарів цікавить питання, на скільки все-таки збільшено тарифи, тобто чи отримають вони можливості лікувати хворих на вищому рівні?

Олександра МашкевичОлександра МАШКЕВИЧ, начальник управління роботи з договорами щодо спеціалізованої медичної допомоги Департаменту договірної роботи НСЗУ

Так, зміни тарифів є досить суттєвими. Зокрема, тариф за пролікований у стаціонарних умовах випадок гострого інфаркту міокарда підвищиться до 30 108 грн. (раніше він становив 16 001 грн), гострого мозкового інсульту – 26 947 грн. (у порівнянні з 19 332 грн у другому кварталі). Екстрена медична допомога також отримає більше фінансування. Тариф для неї, який встановлюється як глобальна ставка, розрахована на основі базової капітаційної ставки за готовність надати медичні послуги, з 1 липня становитиме майже 16 394 грн на 100 пацієнтів замість 11 661 грн (такий тариф діяв з 1 квітня). Зауважу, що ці зміни передбачено на період з 1 липня до 31 грудня 2020 року, тобто в межах Програми медичних гарантій нинішнього року. Надалі, можливо, буде розраховано інші тарифи. Згадані зміни передбачені Постановою Кабінету міністрів № 513 від 19. 06. 2020 року «Про внесення змін до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році». Нагадаю, що згаданий Порядок було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 лютого 2020 р. № 65 «Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2020 році» і в цей документ вже вносилися зміни – 24 квітня 2020 року, коли прийняли 4 COVID-пакети.

Наразі Постанову № 513 оприлюднено на сайті Уряду, сьогодні вона вже набула чинності, тож ми готуємося до укладання договорів із закладами охорони здоров’я.

ВЗ Чи отримають заклади доплати за новими тарифами за послуги, надані з 1 квітня?

Ні, це протизаконно. Адже Постанова № 513 набуває чинності тільки з 1 липня. Тож і оплата за новими тарифами здійснюватиметься з 1 липня. За раніше надані послуги жодних перерахунків здійснено не буде. Ми укладатимемо додаткові угоди із закладами, які мають контракт на надання ЕМД, а також на лікування гострих інфарктів та інсультів. Після того, як заклади їх підпишуть (незалежно від того буде це зроблено 10 липня чи 20-го), вони отримають оплату за підвищеним тарифом за весь липень і надалі.

ВЗ Раніше багато хто з керівників лікарень називав тарифи на лікування інфарктів та інсультів далекими від ринкових і пояснював цим небажання укладати відповідні договори. Можливо, тепер охочих законтрактуватися побільшає? Чи буде у них така можливість?

Ні. Для укладання нових договорів НСЗУ має відкрити нове оголошення (такою є затверджена процедура). Але на разі НСЗУ не вбачає такої потреби, оскільки напередодні контрактування закладів проаналізувала обсяги медичних послуг, наданих в Україні в минулому і позаминулому роках. Тобто ми знаємо, скільки було проліковано інсультів та інфарктів, відповідно, закладали кошти на таку кількість послуг. На разі законтрактовані заклади повністю перекривають потреби в наданні медичної допомоги хворим на інфаркт та інсульт. Статистика цих захворювань в Україні не збільшується настільки, щоб залучати нові заклади. А швидше за все буде й зменшуватися, якщо система охорони здоров’я активно проводитиме профілактику цих захворювань. Тобто ми й надалі працюватимемо з тими закладами, з якими уклали договір раніше, але вже за новими тарифами – для цього потрібна лише додаткова угода. Жодних змін у вимогах та специфікації також не передбачається.

ВЗ Скільки закладів в Україні сьогодні надають медичну допомогу при згаданих захворюваннях?

Медичну допомогу при гострому мозковому інсульті надають 192 стаціонарні заклади, при інфаркті – 65. Як бачите, їх не так вже й мало. НСЗУ прописала до надавачів таких медичних послуг високі вимоги і не всі бажаючі могли законтрактуватися. Але це не означає, що ми будемо укладати нові угоди. Це зовсім інший процес і нові заклади не зможуть подати свої пропозиції. Держава не закуповуватиме надлишок медичних послуг. До того ж ми аналізуємо ситуацію й бачимо, що деякі лікарні не надають тієї кількості послуг, про яку вони заявляли під час подання документів для контрактування з НСЗУ. Можливо, частково це пов’язано з карантинними обмеженнями в наданні медичної допомоги. Однак ми спостерігаємо показову тенденцію: до одних закладів пацієнти звертаються як раніше або й більше, а до інших – значно менше (саме такі заклади не виконують заявлені плани). Також і «швидка» надає переваги певним лікарням, до яких прокладає маршрут транспортування тяжких хворих. Чому так сталося – будемо аналізувати й робити відповідні висновки за результатами роботи закладів у другому кварталі 2020 року. Можливо, хтось не розрахував своїх сил, применшив чи перебільшив свої можливості та популярність серед пацієнтів. В будь якому разі робитимемо відповідні перерахунки – заклади, до яких пацієнти звертаються частіше і отримують там якісні медичні послуги, матимуть більше коштів, ніж ті, які задекларували амбітні плани, але насправді люди до них не звертаються. Такий аналіз потрібний для переукладання договорів на наступний рік.

ВЗ Чи не буде похибки в розрахунках на майбутнє з огляду на пандемію, яка внесла суттєві корективи в роботу медичних закладів?

Звичайно, сьогодні рано робити узагальнені висновки – можна опиратися лише на попередній аналіз. Адже минуло лише три місяці відтоді, як заклади почали працювати за новими механізмами фінансування. І старт виявився ускладненим непередбачуваними обставинами. До того ж аби ґрунтовно проаналізувати ситуацію, потрібно мати вичерпну інформацію. На разі медичні заклади вносять в електронну систему медичні записи лише щодо пріоритетних послуг (тому ситуація по інфаркту та інсульту більш зрозуміла) та лікування хворих на коронавірус. Інші медичні записи на сьогодні не є обов’язковими, тож 100% інформації по всіх напрямках ми не маємо. Але з кожним днем система E-Health вдосконалюється, обсяги інформації в ній зростають, і ми отримуватимемо дедалі достовірніші дані (де і як лікували пацієнта, скільки днів він перебував у стаціонарі, які послуги отримував тощо). Це допоможе налагодити ефективну систему надання медичної допомоги на перспективу і раціонально розподілити в ній кошти.

ВЗ Відтермінування на період карантину стосувалося й запровадження комбінованої оплати – глобальна ставка плюс оплата за пролікований випадок. Пільговий термін буде продовжено?

Так, Постановою визначено, що до 1 жовтня виплати за пакетами «Хірургічні операції в стаціонарних умовах» та « Стаціонарна допомога без проведення хірургічних операцій» медичні заклади отримуватимуть виключно за глобальним бюджетом. У жовтні його частка зменшиться до 90%, у листопаді – до 80%, у грудні – до 70% (решта – оплата за пролікований випадок). Спочатку це було зроблено для того, аби уберегти лікарні від наслідків жорсткого переходу на нові умови фінансування в період карантину, коли було відмінено всі планові госпіталізації і заклади втратили потоки пацієнтів. Нині жорсткі обмеження знято, однак не можна сказати, що настали сприятливі часи, аби лікарні могли ще й заробляти на себе достатньо коштів – це додаткове навантаження на них. Тому за згаданими пакетами й продовжили фінансування за глобальним бюджетом.

ВЗ У деяких регіонах лікарні, визначені для надання допомоги хворим на коронавірус, вже не справляються з потоком хворих, для цього готують інші заклади. Чи продовжиться процедура підписання угод за COVID-пакетами?

Звичайно, якщо якась нова лікарня (з тих, що не визначені у попередньому переліку) почне приймати хворих на коронавірус, їй потрібно пройти процедуру контрактування на COVID-пакет для стаціонарних закладів. Наразі НСЗУ приймає пропозиції від закладів, які внесено в затверджені переліки. Щойно вони зміняться, нові заклади зможуть подати пропозицію і укласти договір. Процес підписання відповідних договорів не призупинений.

ВЗ Чи розпочалося укладання договорів про перехідне фінансування закладів, які за Програмою медичних гарантій почали отримувати менші кошти, ніж за субвенцією?

Такі договори передбачають перехідне фінансове забезпечення комплексного надання медичних послуг закладами охорони здоров’я лише з 1 липня до 31 грудня 2020 року. Однак такі заклади спочатку повинні надати в НСЗУ плани свого розвитку, затверджені власниками чи госпітальними радами. МОЗ має затвердити типову форму такого плану. Щойно вона буде затверджена, керівники закладів мають заповнити її і надати до НСЗУ. Лише після цього можливе підписання «перехідних» договорів. Вартість перехідного фінансового забезпечення за місяць розраховується за спеціальною формулою (її оприлюднено у Постанові № 513) – як комбінація глобальної ставки та ставки за результатами виконання договору про медичне обслуговування надавачем медичних послуг, з урахуванням коефіцієнту виконання ним затвердженого плану розвитку. Тобто заклад отримає такі виплати лише у разі позитивного значення суми глобальної ставки за звітний місяць, розрахованої за формулою. Якщо показники плану розвитку за звітний місяць не виконано, моніторингова оцінка його виконання повторно проводиться в наступному місяці.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я