Спецпроєкт «Дожити до 100: інновації, що гарантують довголіття»

723

Питання довголіття і боротьби зі старінням завжди цікавили людину, а досягнення сучасної науки у сферах біології, геронтології, генетики та медицини не тільки докорінно змінили розуміння цих процесів, а й дозволили перевести дискусію про здорове довголіття на якісно новий рівень.

Дожити до 100 років - форум

Як нові технології дозволяють не перетворити пенсійний вік на «вік доживання»? Чи важко буде дожити до ста через сто років? Що з інновацій для підвищення тривалості життя людини використовується вже зараз? Активне довголіття стало темою однієї з панелей Київського міжнародного економічного форуму 2019. Найцікавіші ідеї спікерів — у нашому спецпроєкті «Дожити до 100: інновації, що гарантують довголіття».

Здоровий спосіб життя – безкоштовна опція довголіття

Надія КрижановськаНадія КРИЖАНОВСЬКА, СЕО та засновник Клініки Персональної Медицини, лектор, мотиватор, фахівець anti-age медицини, спікер Міжнародного Товариства антивікової медицини. У 2012 році організувала й очолила Клініку Персональної Медицини.

Наскільки ми готові до абсолютно революційних змін у нашому житті, на порозі яких стоїмо?

«Показники тривалості життя людини по всьому світі дуже різко змінилися. За останні кілька поколінь ми подолали пороги, які здавалися немислимими впродовж усієї історії людства. Найбільш значущі фактори, що сприяли цьому, – антибіотики, які дозволили боротися з інфекціями, і ургентна терапія, що дає шанс врятувати життя пацієнтові з гострою серцево-судинною патологією. (Таких пацієнтів я як кардіолог зараз часто бачу в своєму кабінеті – повірте, ще двадцять років тому чимало ситуацій були фатальними.) І, звичайно, не можна виключити такий важливий аспект, як якість життя. Найбільш високі показники очікуваної тривалості життя людини (понад 80 років) характерні для країн з високорозвиненою економікою, де забезпечено достатнє фінансування охорони здоров’я, сучасні підходи до медицини і, перш за все, корекцію поточних захворювань. Плюс – філософія. Тому глобальній спільноті важливо думати про стратегію продовження життя, яка була б не тільки ефективною, але і доступною для різних країн, економік і культур. І це питання має входити в концепцію стратегічного планування на рівні держав, оскільки зацікавленість у тому, щоб жителі країни жили більше і довше були ефективними, необхідно підкріплювати відповідними економічними рішеннями.

Очікувана тривалість життя в країнах світу в 2015 році
Очікувана тривалість життя в країнах світу в 2015 році

Безкоштовна опція для кожної людини – це дотримання ЗСЖ. Їжте менше, більше рухайтеся, будьте позитивними, достатньо часу приділяйте сну – це безкоштовно. Здоровий спосіб життя і превентивна медицина – ті інструменти, які вже сьогодні здатні додати близько 10-15 років до середньостатистичної очікуваної тривалості життя. Але потрібно врахувати, що для того, аби прожити до 100-120 років якісним життям, доведеться відмовитися від певних задоволень і слабкостей. Однак і цього буде недостатньо. Коли ми говоримо про такі значущі цифри, то припускаємо використання high end технологій, пов’язаних з різними впливами на наш спосіб життя, і проривних інновацій у медицині. Дослідники підрахували, що з кожним роком нашого реального життя очікувана тривалість життя збільшується на три місяці завдяки досягненням сучасної науки. А до 2030 року це співвідношення зміниться: нам обіцяють додатковий рік за кожен прожитий рік. До речі, жити до 100-120 років – це цілком реально, це та програма, яка прописана нашим генетичним кодом. Я часто говорю на своїх лекціях: «Якщо ми не дожили до 120 років, значить ми передчасно померли. І найчастіше – або через власну дурість, або через недосконалість технологій».

З чого ж складається лонджевіті? (Від англ. Longevity – довгожительство, довголіття, ред.)

  1. На першому місці – геноміка, тобто те, що заробили наші предки: здатність виживати, протистояти вірусам, інфекціям і токсинам, бажання правильно харчуватися або рухатися більше – це все закладено в наших генетичних програмах.
  2. На другому місці – образ / стиль життя. І це найбільш вагомий фактор: сьогодні наша тривалість життя на 40% залежить від того, як ми живемо. Хоч би яку генетику ви мали, якщо постійно недосипаєте, багато палите і вживаєте надмірно алкоголю, неправильно харчуєтеся, весь час проводити сидячи за столом в офісі або лежачи на дивані вдома – ви скорочуєте собі життя.
  3. Навколишнє середовище: недавно Greenpiece зробив заяву, що спровокувала у багатьох стан депресії, – на планеті не залишилося риби, яка б не містила ртуті. Рівень забруднення навколишнього середовища веде до незворотної екологічної катастрофи, яка неминуче позначиться на тривалості нашого життя.
  4. Четверту позицію посідає соціальний статус: якщо ви нереалізовані, незатребувані, нещасні, самотні – ви не зможете жити довго, оскільки ваш мозок сам запускає програму подовження або скорочення життя залежно від її повноти і вашого відчуття задоволення.
  5. Зрештою, випадок: не застебнутий ремінь безпеки у разі дорожньо-транспортної пригоди – та необережність, що може обірвати життя навіть найбільш здорової та успішної людини.
  6. Human & Artificial Intelligence Concierge Medicine (консьєрж медицина – ред.) – дуже цікавий новий напрямок, пов’язаний з біомоніторингом, – ми повинні дуже уважно ставитися до свого тіла, і вже існує безліч девайсів, що дозволяють це робити. До того ж, зараз активно розвивається напрямок превенції (тобто не лікування хвороб, а їх запобігання) і консьєржування, коли за станом вашого здоров’я спостерігає доктор або, як варіант, машина, штучний інтелект.
  7. Біоінженерія та відновлювальна (регенеративна) медицина, як наступна складова активного довголіття, – абсолютно нова галузь медицини. До неї раніше ставилися радше як до казуїстики: коли ми чули про використання стовбурових клітин, це навіть викликало паніку, а на сьогоднішній момент відкриває можливості конструювати органи і тканини.
  8. Невідкладна медицина: швидкість подачі карети невідкладної медичної допомоги визначає дуже багато. Коли мене запитують про найефективніший спосіб подовження життя, я відповідаю: «Дихання рот в рот, яке проведене вчасно, може продовжити життя на 80-90 років».
  9. Геропротектори і сенолітики. Раніше ми думали, що до категорії таких препаратів належать тільки нутрицевтики, які нам призначають дієтологи. Але на сьогоднішній момент цей сегмент лікарських препаратів зацікавив великі фармацевтичні компанії, тобто напрямок став дуже серйозним.
  10. Обов’язкова умова довголіття – лікування поточних захворювань. Якщо у вас є хронічне захворювання в XXI столітті, значить вас неправильно лікують: медицина має в своєму розпорядженні величезний арсенал можливостей для лікування.
  11. І, звичайно, Mindset – спосіб мислення. Якщо ви налаштовані жити довго і щасливо – так і буде: що визначає ваш розум, то і програмує мозок».

За матеріалами Kyiv Internetional Economic Forum

Наталія КИРИЛЕНКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я