Реімбурсація інсулінів під загрозою: без планів лікування не буде рецептів

1236

З 1 жовтня 2021 року аптеки видаватимуть інсуліни на підставі електронних рецептів, виписати які можна буде лише  маючи індивідуальний план лікування пацієнта, сформований лікарем-ендокринологом. Однак станом на сьогодні розроблено менше 1,5 тис. таких планів, при тому, що в Україні зареєстровано 215 тис. інсулінозалежних пацієнтів. Чи не залишаться вони без життєво важливих ліків через неготовність системи?

Чому рецепт без плану неможливий?

 ВЗ Чому електронний рецепт на інсулін не можна виписати без плану лікування, як це було з іншими препаратами з переліку «Доступних ліків»?

ГНАТЮКНаталя ГНАТЮК, головний спеціаліст відділу моніторингу потреб населення аналітичного управління НСЗУ

— Програма «Доступні ліки» не передбачала категоризації пацієнтів. Натомість серед інсулінозалежних пацієнтів є різні категорії пільговиків, деякі з них отримують інсуліни від держави абсолютно безоплатно, до того ж окремі категорії можуть розраховувати на різні види інсулінів. Щоб присвоїти ту чи іншу категорію пацієнту, лікарю потрібно ввести в ЕСОЗ певний набір даних: код діагнозу, результати обстеження тощо. Це є компонентом плану лікування. На основі зібраної інформації пацієнту присвоюють категорію і згідно з нею підбирають вид інсуліну та відповідну форму оплати за рецептом (повна чи часткова).

Взагалі ж план лікування — це основа основ ведення медичних записів. Тому надалі всі лікарі будуть зобов’язані їх формувати й вести, незалежно від того, які ліки необхідні хворому та чи потребує він електронного рецепта. Це інструмент, що акумулюватиме всю інформацію про пацієнта й відображатиме, як його лікує конкретний лікар.  

З 1 жовтня такий план потрібен для інсулінозалежних пацієнтів. Без нього неможливо виписати електронний рецепт, оскільки ці документи тісно пов’язані між собою: спочатку потрібно створити план лікування, тоді з’явиться можливість створення електронного рецепта.

Знайти дві години, щоб не мати клопотів

ВЗ Наскільки цей процес складний і чи можна його так швидко опанувати?

— Для лікарів це дійсно новація. Але процес не настільки складний, якщо лікар уже мав справу з ЕСОЗ. Його можна освоїти й методом самостійних спроб і помилок, але це довго й непродуктивно. Щоб спростити процес освоєння нових навичок, НСЗУ розробила курс навчання «Ведення хворих з цукровим діабетом на амбулаторному рівні». Він розміщений на сайті Академії НСЗУ, доступний для всіх бажаючих, простий у користуванні та дає відповіді на всі  питання — які діагнози і коли присвоювати, які препарати підпадають під програму реімбурсації, які обстеження необхідні тощо. По суті, це покрокова інструкція, за допомогою якої лікарю дуже просто скласти план лікування. На освоєння всього курсу необхідно витратити щонайбільше 2 години. Тому всім лікарям наполегливо радимо пройти таке навчання.

ВЗ Тобто вся складність процесу полягає саме в технічному виконанні, а не в обдумуванні такого плану?

— Так, адже це новий електронний інструмент, до якого лікарі ще не звикли, особливо фахівці старшого віку, які не мають достатнього досвіду роботи з ЕСОЗ. Це нормально, тому ми намагалися підготувати їх завчасно, організувавши курси навчання ще в середині липня-наприкінці серпня, аби до 1 жовтня всі лікарі їх пройшли, зайшли у свої системи і створили плани лікування. Перехідний період був передбачений для того, аби не виникло «авралу»: коли почнуть приходити пацієнти за Е-рецептами на інсуліни, вони не мусять чекати по кілька годин на прийомі, доки лікар розбереться, які дані вводити й куди.

Тисяча планів на 200 тисяч хворих?

ВЗ Сподівання виправдалися?

— На жаль, наразі плани лікування в системі створюються дуже повільно. На сьогодні там розміщено лише 1400 планів, при тому що торік за даними ДЕЦ в Україні зареєстровано 215 тис. інсулінозалежних хворих. Тобто в системі до 1 жовтня має бути створено ще понад 200 тис. планів лікування! Часу обмаль. Також ми постійно наголошуємо на тому, що надавач медичних послуг зобов’язаний зареєструвати в системі всіх лікарів, які в нього працюють. Це дуже важливо, інакше ендокринолог, якого немає в системі, взагалі не зможе туди зайти — ні щоб виписати рецепт, ні щоб створити план лікування (навіть в останній момент, коли хворий прийде до нього на прийом).

На сьогодні в системі зареєстровано понад 1700 ендокринологів по всій Україні, але тільки 28% з них пройшли навчання зі створення плану лікування і лише 9% із тих, хто отримав відповідний сертифікат, створили такі плани в системі. Це дуже мало. Ми постійно комунікуємо з керівниками, міжрегіональні департаменти НСЗУ моніторять ситуацію, але поки що вона невтішна.

ВЗ Чим це можна пояснити?

— Можливо, в окремих випадках немає технічної можливості  створити план, але навіть там, де така можливість доступна  і забезпечується МІСами,   мало лікарів нею скористалися.

Що робити з планом сімейному лікарю?

ВЗ Плани лікування створюють тільки ендокринологи, але ж Е-рецепти на інсулін виписуватимуть і сімейні лікарі.

— Так. Лікар-ендокринолог формує план лікування, підбирає інсулін, робить призначення, потрібні конкретному пацієнту (який саме препарат, у якій формі, скільки одиниць і скільки разів на день застосовувати), а також виписує перший Е- рецепт на 1 чи 2 місяці, щонайбільше — на 3. По закінченні цього терміну пацієнт може прийти вже до лікаря ПМД (сімейного чи терапевта), який випише такий самий рецепт повторно, без жодних змін у призначеннях. Але якщо, наприклад, у пацієнта виникла алергія на той чи інший препарат чи завдяки йому не вдається досягти компенсації ЦД, виникли побічні ефекти, ускладнення тощо, сімейний лікар зобов’язаний спрямувати пацієнта знову до ендокринолога, котрий підбере інший інсулін чи дозу й випише новий рецепт. Тобто сімейний лікар бачитиме план лікування, розроблений ендокринологом, але зміни в нього вносити не зможе.

Категорію пацієнта визначає лікар

ВЗ Для яких категорій пацієнтів передбачений безоплатний інсулін, а яким доведеться доплачувати?

— Усі пацієнти з інсулінозалежним цукровим діабетом можуть безоплатно отримати інсулін людський у флаконі. А, наприклад, вагітні та діти до 18 років мають право безоплатно отримувати будь-який інсулін — як людський, так і аналоговий. І у будь-якій формі (у флаконі, картриджі, шприц-ручці).

Студенти віком до 25 років отримуватимуть безоплатно людський інсулін, за аналоги доведеться доплатити. Той, хто не потрапляє до пільгових категорій, може розраховувати на безоплатний людський інсулін у флаконі, за всі інші доведеться доплатити 15% вартості. Тобто все, як і раніше, фахівці знають ці нюанси. Єдина новація: з’явилося декілька нових категорій, наприклад, пацієнти з функціональними порушеннями верхніх кінцівок. Їх буде забезпечено безкоштовним інсуліном людським у будь-якій формі.

Відтермінування не буде!

ВЗ Інсулінозалежність — критичний стан. Якщо не буде 100% готовності лікарів й вони не встигнуть створити плани лікування, чи не постраждають від цього пацієнти, які залишаться без рецептів?

— У нас є три тижні, аби все владнати. А також всі необхідні інструменти, щоб запустити процес вчасно. Відступати або зупинитися вже неможливо — постанова Уряду прийнята, з 1 жовтня адміністрування Програми реімбурсації інсулінів однозначно переходить до НСЗУ. Тому лікарі будуть вимушені створювати плани лікування пацієнтам, які прийдуть до них за рецептами з 1 жовтня. Якщо не встигнуть зробити це вчасно, матимуть додатковий клопіт і черги обурених пацієнтів під кабінетами. Зрозуміло, що 1 жовтня прийдуть не всі інсулінозалежні хворі, а лише частина, у яких на той час вичерпається запас раніше придбаних ліків. Однак із кожним днем цей потік наростатиме, тому лікарі мають усвідомити свою відповідальність: сподіватися на те, що програму зупинять, бо хтось не готовий до її виконання, не варто.

Зручно, а чи доступно?

ВЗ Чому виникла необхідність перевести інсуліни в «Доступні ліки»?

— По-перше, програма весь час розширюється. По-друге, так буде зручніше для пацієнтів. Раніше інсуліни закуповували в регіонах за кошти субвенції, кожна область розподіляла їх по аптеках, часто виникали труднощі з вчасним надходженням субвенції чи її обсягами. Пацієнти були прикріплені до певних ендокринологів і аптек. Відтепер такої «прив’язки» не буде. Пацієнт може звернутися за рецептом до будь-якого лікаря та аптеки в будь-якому місті. Його вже не «футболитимуть» на місце реєстрації, куди на нього прийшли кошти субвенції. НСЗУ — єдиний платник за інсуліни й безпосередньо перераховуватиме гроші кожній аптеці.

ВЗ Чи буде достатньою мережа аптек, які обслуговуватимуть таких пацієнтів, аби доступність інсулінів не погіршилася?

— Процедура укладання договорів з аптеками розпочнеться найближчими днями, тоді зможемо й назвати їх кількість. Але ми очікуємо, що ця мережа буде велика, покриття — достатнім і проблем із доступністю не виникатиме навіть у віддалених регіонах.

Чи контролюватимуть план лікаря?

ВЗ Чи потрібна особиста присутність пацієнта для того, щоб лікар склав план його лікування?

— Зовсім ні. Якщо це не стосується нових пацієнтів, котрі ще не були в ендокринолога і їм не призначали лікування.

Решту пацієнтів лікарі добре знають. Вони з ними на зв’язку. Тож, щоб створити план лікування, достатньо внести дані пацієнта в систему. Добре було б додатково повідомити пацієнта про нові, зручніші умови отримання рецепта й ліків за ним. А далі — виписати перший електронний рецепт.

ВЗ Чи потребує план лікування періодичного оновлення, змін, а якщо цього не відбуватиметься, чи вважатиметься, що лікар недостатньо спостерігає за своїм пацієнтом?

— План лікування може бути змінений у будь-який момент, але лише тоді, коли лікар вважає це доцільним. Наприклад, якщо пацієнт, якого він спостерігає, потребує додаткових обстежень або зміни препарату.  Єдина обов’язкова вимога постанови — лікар повинен переглядати і підтверджувати категорію інсулінозалежного пацієнта раз на шість місяців. Це потрібно в тому випадку,  коли, наприклад, пацієнт вийшов з дитячого віку, тож у нього змінилися можливості щодо отримання безоплатного інсуліну всіх форм. Чи вагітна народила дитину й також перейшла в іншу категорію. Чи в пацієнта виникли додаткові проблеми, скажімо, з верхніми кінцівками, унаслідок чого він переходить до іншої категорії.

Хто наступний?

ВЗ Практика створення планів лікування хронічних хворих поширюватиметься на інших фахівців. Кому готуватися наступному?

— Разом  з інсулінами до програми «Доступні ліки» входять препарати для пацієнтів з   розладами психіки та епілепсією. Таким хворим також не зможуть виписати рецепту без плану лікування в ЕСОЗ. Тож із 1 жовтня до його створення мають бути готові й лікарі-психіатри, й лікарі-неврологи. Однак надалі це стосуватиметься всіх лікарів, і не лише тих, хто працює з «Доступними ліками».

Тож пора готуватися всім «вузьким» спеціалістам і сімейним лікарям. План лікування як компонент і інструмент ведення медичних записів — вимога дня.

Скільки діагнозів — стільки й планів

ВЗ Щодо профільних фахівців — зрозуміло. Але в пацієнтів сімейних лікарів і терапевтів зазвичай спостерігають коморбідні стани. Плани лікування потрібно розробляти на кожне хронічне захворювання?

— Так, кожний фахівець створюватиме свій план лікування. Передбачається кілька варіантів: на основні, супутні, додаткові та невизначені діагнози. Однак це дуже зручний інструмент роботи для лікарів. Він не навантажуватиме їх, а, навпаки, спрощуватиме роботу.

Вся інформація — у комп’ютері, за нею можна відстежити історію пацієнта протягом кількох років, завдяки чому зрозуміти можливу причину його нинішнього стану, виявити зв’язок з іншими патологіями тощо. І, як то кажуть, усе в один клік, копирсатися в паперах і архівах не потрібно. Тому час опановувати нові, зручні та сучасні інструменти роботи.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я