Рахункова палата виявила провальні результати впровадження телемедицини в регіонах

424

За результатами аудиту, який проводила Рахункова палата України, з’ясували, що для впровадження телемедицини в сільських амбулаторіях було придбано менше 2% від запланованої медтехніки. Такі дані навів заступник Голови Рахункової палати Андрій Майснер, який відповідальний за організацію та проведення аудиту.

Сільська амбулаторія

На 1 серпня 2019 року головним розпорядником коштів (Мінрегіоном) був затверджений розподіл 241 млн гривень для придбання 2497 комплектів телемедобладнання, яке повинні були купити для 2204 амбулаторій. Виходячи з фактичних показників, було закуплені тільки 43 комплекти (2% від запланованого) для медичних закладів у Кіровоградській області.

Жодного комплекту телемедичного обладнання (з 194 запланованих) не купили для Донецької, Запорізької, Миколаївської, Житомирської, Полтавської, Тернопільської, Рівненської та Чернігівської областей.

Під час аудиту було виявлено факти того, що необхідне обладнання, яке придбане в рамках кошторисної вартості будівництва амбулаторії, не монтують і не використовують, бо більшість об’єктів будівництва не готові. Ще одна з причин простою телемедобладнання – відсутність доступу до мережі Інтернет в амбулаторіях. Відповідних рішень щодо під’єднання до Інтернету амбулаторій також немає.

МОЗ на початку 2019 року сповістило держадміністрації про свій намір зробити оснащення амбулаторій «первинки» необхідними комплектами телемедичного обладнання.

Мова йде про придбання комплектів, які складаються з оглядової камери, дерматоскопу, монітору життєвоважливих показників із цифровим інтерфейсом, 12-канального електрокардіографа із цифровим інтерфейсом та спірометру. Вартість комплекту не повинна бути вища, ніж 110 000 грн, з яких 99 000 грн – покриваються коштами субвенції.

Основними умовами придбання зазначеного обладнання є можливість запису та передачі одержаних результатів в електронному вигляді для використання в телемедицині, наявність в комплекті необхідного програмного забезпечення, а також проведення навчання медичних працівників. В свою чергу, у МОЗ не сказали, що у амбулаторій обов’язково повинен бути підключений широкосмуговий Інтернет. Аудитори прийшли до висновку, що внаслідок цього виник ризик простою закупленого обладнання.

У першому півріччі 2019 року до Мінрегіону надійшли пропозиції від всіх облдержадміністрацій з приводу дооснащення амбулаторій телемедобладнанням. При внесенні пропозицій надавалися гарантії щодо забезпечення підключення цього обладнання до мережі Інтернет. Але, фактично, в деяких випадках це не підтвердилось.

Під час аудиту виявилося й те, що кошти на закупівлю телемедичного обладнання виділялися двічі – для амбулаторії, яку ще будують, та для діючої, яку мають закрити після будівництва нової.

Всі результати та звіт аудиторської перевірки будуть розміщені на сайті Рахункової палати.

Джерело: Рахункова палата

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я