Психіатрія потрапила «в облогу» – в супутніх пакетах відмовлено, основні – розпорошено

2099

Психіатрія стане «виїзною». Але чи скрізь готові приймати мобільні психіатричні команди? На лікування у стаціонарі введено «ліміт». Чи достатньо його для складних патологій? Пакетів багато, але не для всіх. Куди подіти пацієнта з поєднаними гострими станами? Ці та інші питання залишаються невирішеними, хоча до старту ПМГ-2021 – рукою подати.

Психіатрична служба - фінансування

Чи обнадіюють оновлені тарифи?

ВЗ Перша програма мед гарантій, яка, на думку фахівців, обділила психіатричну службу фінансуванням, добігає кінця. Як вдалося вижити, що збережено, що втрачено?

Психіатрична служба - лікарГеннадій ЗІЛЬБЕРБЛАТ, генеральний директор Київського обласного психо-наркологічного медичного об’єднання, Заслужений лікар України

– Старт ПМГ- 2020 дійсно видався для нас надзвичайно тяжким. Бо з квітня до кінця серпня через вкрай недостатнє фінансування службі довелося животіти. Харчування хворих і медикаменти забезпечували виключно за рахунок запасів попереднього року та позабюджетних надходжень. Лише тоді, коли МОЗ реалізувало свою обіцянку й запровадило так зване перехідне фінансування, ми нарешті «видихнули» – змогли розрахуватись з боргами по зарплаті персоналу, виплатити кошти службам, які забезпечують охорону та відеонагляд у закладі тощо. А після того, як отримали кошти на надбавки лікарям, медсестрам та молодшому медперсоналу з 1 вересня, нам вдалося припинити відтік кадрів, оскільки зарплата підвищилася. Хоча торік майже всі психіатричні лікувальні заклади України вимушені були частково скоротити свій ліжковий фонд. Зокрема, наше підприємство скоротило 100 ліжок, у 2021 році – ще 100. Щоправда, на цей процес певним чином вплинула й епідемія: планових хворих поменшало. І так по всій Україні. Якщо дія згаданих нововведень припиниться з квітня, психіатрична служба знову повернеться в замкнуте коло катастрофічного недофінансування, як і у другому кварталі минулого року.

ВЗ Нові тарифи не додають оптимізму?

– Я брав участь у роботі групи експертів НСЗУ за напрямком «Психіатрія» і нам повідомили, що глобальна ставка для психіатричної допомоги у ПМГ- 2021 підвищиться на 541 грн (до 7 947 грн.) Дехто заперечив: фахівці розрахували її вартість, орієнтуючись на міжнародні протоколи і вийшли на суму більшу в 2, 5- 3 рази від запропонованого тарифу. Але відповідь була одна – бюджет ПМГ менший, ніж той, що очікували, і на всіх грошей не вистачить. Відповідь зрозуміла. Але тоді, будь ласка, не треба оголошувати, що лікування психіатричних хворих буде безоплатним, бо передбачене державними гарантіями. Що передбачили у фінансовому еквіваленті, те пацієнти й отримають. А нам, керівникам, аби порятувати хворих, доведеться залучати позабюджетні кошти – страхові програми, благодійні фонди, спонсорську допомогу. Якщо держава «гарантує», а грошей недодає, це означає, що вона кидає на амбразуру лікарів. Бо в очах пацієнтів та родичів медики винні в тому, що не забезпечили всього необхідного для лікування. А керівник закладу виходить винним перед персоналом, бо не підвищує заробітну плату. І як її підвищити з таким фінансуванням, коли ми порахували: збільшимо зарплату – залишимо хворих без ліків і харчування.

Не все те нове, що забуте

ВЗ Чи привабливими вам видаються нові пакети?

– Для нашої служби у ПМГ-2021 передбачено лише один новий пакет – мультидисциплінарна мобільна команда, яка створюється при психіатричних закладах і до якої входить лікар-психіатр, психолог, соціальний працівник і медсестра.

Втім, в Україні діє аналогічний пілотний проєкт ВООЗ, до якого увійшов і наш заклад. Так от, якщо порівняти його умови з пакетом НСЗУ, то останній виглядає нерентабельним. Посудіть самі. ВООЗ виділяє 97 тис грн на роботу однієї мобільної команди впродовж місяця, НСЗУ – трохи більше за 47 тис грн. Для рентабельності цю суму потрібно було б збільшити до 52-56 тис грн.

ВООЗ чітко розподіляє, куди мають йти кошти: половина – на зарплати фахівців мобільної команди, половина – на забезпечення її роботи: транспорт, ліки, медзасоби, (глюкометр, пульсоксиметр, тонометр, захисні щитки, рукавички, дезрозчини, маски). З пакета НСЗУ 50% на зарплату не візьмеш, бо там лише загальні вимоги. Важливо й те, що у проєкті ВООЗ менше навантаження на таку команду – вона має обслуговувати територію, на якій проживає 150 тис населення. У вимогах НСЗУ – 200 тис населення. Тому ми вирішили поки що працювати з двома бригадами: одна по проекту ВООЗ, інша – за договором з НСЗУ, щоб порівняти їхні можливості та результати. Швидше за все з часом залишиться тільки одна.

Навіщо руйнували?

ВЗ Наскільки такі команди посилять амбулаторну ланку психіатричної допомоги?

– На жаль, вона вже зруйнована і на неї не передбачено окремого пакету. Спочатку ліквідували інститут дільничних психіатрів, лікарі-психіатри залишилися в поліклініках, але вони нікуди не виїздять та й функції їхні звузилися. Вони сидять і чекають, доки до них хтось сам прийде. Хоча раніше виїздили на прийом в сільські амбулаторії та ФАПи разом з терапевтом, педіатром, неврологом. Також була передбачена посада медсестри, що займалася соціальною допомогою, якої потребує переважна більшість наших пацієнтів. На хвилі оптимізації цю посаду ліквідували, тож утворився вакуум. До руїнації амбулаторної ланки в Київській області було 30 кабінетів дільничних психіатрів, тобто більше, ніж самих районів. Нині ж у 5 районах області взагалі немає психіатрів, їх заміщують наркологи, а у двох районах немає жодного фахівця. Хоча Київщина в цьому плані ще виглядає досить пристойно. У багатьох регіонах держави психіатрів немає у половині районних лікарень! А приблизно 2 роки тому особливо запальні реформатори ліквідували й диспансерне динамічне спостереження за пацієнтами психіатричного профілю. Тож усі їхні амбулаторні картки можна було викинути. Хоча ми цього не зробили й фіксуємо дані, але ж офіційно ними ніхто не переймається. Мобільні команди функціонували в країнах, де взагалі не було інституту дільничного психіатра, ми ж його зруйнували, і тепер переймаємо чужий досвід, щоб вийти зі скрутної ситуації. Робота таких команд дійсно наближає психіатричну допомогу до пацієнта і сприяє дестигматизації. Однак не з усіма громадами вдається домовитися про місце для прийому наших спеціалістів, хоча ми, наприклад, намагаємося розширити склад команди фахівцями геронтологічного профілю, епілептологами, спеціалістами з лікування пограничних станів, наркологами. Це зручно для багатьох пацієнтів віддаленого населеного пункту.

Проти госпіталізму чи проти пацієнта?

ВЗ Цьогоріч запроваджено чимало коефіцієнтів до тарифів. Вони передбачені й для пакетів психіатричної допомоги?

– Так, наприклад, глобальна ставка буде помножена на 1, 825 (коефіцієнт за лікування шизофренії), на 1, 582 (розлади психіки у розумово відсталих), водночас коефіцієнт за лікування пацієнтів з наркотичною чи алкогольною залежністю лише 0, 365. Тобто якщо один коефіцієнт збільшити, а інший зменшити, то загальна сума отриманих закладом коштів залишиться без змін. Ми ж не будемо відбирати пацієнтів виключно з діагнозом шизофренія! До того ж НСЗУ регламентує перебування пацієнтів у стаціонарі психіатричного профілю терміном в середньому 1 місяць. Але полегшення стану тяжкої депресії може настати лише після закінчення цього терміну, або ж і доводиться змінювати терапію. Шизофренія в середньому лікується півтора місяця. А деякі стани й довше. На такий курс лікування не вистачить глобальної ставки навіть з коефіцієнтом, якщо дотримуватися всіх вимог протоколів і застосовувати ефективні схеми терапії. Доведеться виписувати недолікованого пацієнта й знову госпіталізувати. Однак це, по-перше, неправильно з точки зору тактики лікування, а, по друге, ми знову ж таки обмежені вимогою госпіталізувати хворого не більше 4 разів на рік. Я погоджуюся з тим, що потрібно боротися з явищем так званого госпіталізму, якому сприяли й пацієнти, котрі не бажали йти додому, і їхні родичі, котрі не хотіли ними опікуватися, зрештою, й самі заклади. Але ж при цьому не мають страждати хворі, які дійсно потребують тривалої терапії!

Диспансери вже не в тренді?

ВЗ Сьогодні заявлено, що багатопрофільні лікарні мають забезпечувати стаціонарну допомогу за спеціальністю «психіатрія», а монопрофільні заклади поступово зменшуватимуть кількість пацієнтів.

– Під час створення госпітальних округів також було передбачено створення психіатричних відділень у лікарнях інтенсивного лікування. Питання в тому, які функції вони виконують. Наведу декілька прикладів. Коли до нас привозять пацієнта з психічними розладами, а його слід госпіталізувати, наприклад, з приводу інфаркту чи травми черепа, ми втрачаємо час на обстеження та транспортування в інший профільний заклад. Тому ЛІЛ другого рівня повинні мати у себе відділення, де таких хворих детально обстежують й лікують впродовж 24-72 годин під наглядом психіатра, а якщо не досягнуто бажаного ефекту – спрямовують до нейрохірургічного, ендокринологічного чи іншого профільного відділення, де їх також консультує психіатр закладу. Лікарні першого рівня мають надати необхідну допомогу, наприклад, пацієнту з алкогольним психозом – провести детоксикацію, вжити реанімаційні заходи. Бо такого хворого не можна транспортувати більше 30 км, його стан погіршиться. Але проводити курс планового лікування пацієнтів з порушенням психіки у багатопрофільних лікарнях не правильно. Хоча у 2020 році НСЗУ підписало договори на надання психіатричної допомоги з 198 установами, з них лише 64 психіатричного профілю. Решта гроші отримали, але таких хворих по суті не лікували, хіба що проводили детоксикацію, яку повинні проводити й без окремого пакету. В Україні є лише декілька багатопрофільних закладів, які дійсно мають хороші психосоматичні відділення, але навіть вони «не потягнуть» лікування серйозної психіатричної патології. Решта ж тільки розпорошують кошти, які знадобилися б для повноцінного функціонування психіатричних стаціонарів і лікування пацієнтів. У НСЗУ пообіцяли детальніше проаналізувати, чи ефективно використані кошти, які були спрямовані у непрофільні заклади за ПМГ-2020, щоб надалі приймати виважені рішення. Тож очікуємо результатів підписання цьогорічних контрактів.

Хвороб багато – пакет один?

ВЗ Але ж у таких хворих багато супутніх захворювань. Як їх лікувати в умовах «монозакладу»?

– Поки що ми бачимо несправедливість – непрофільні заклади законтрактувалися на психіатричні пакети, натомість нам відмовляють у підписані пакетів для лікування супутньої патології у наших пацієнтів. Особливо непокоїть те, як лікувати хворих на туберкульоз, їх у нашому закладі перебуває 15-18 щомісяця, в тому числі 2-3 з відкритою формою. Жоден тубдиспансер в області не хоче брати пацієнта із загостренням психічної патології, оскільки не має умов для його утримання та лікування. Натомість у нашому закладі є окреме відділення для хворих на туберкульоз. Але ж ми не можемо підписатися на відповідний пакет, а купувати ліки, організувати повноцінне харчування й доплачувати персоналу із психіатричного пакета неможливо, бо його й без того ледь вистачає на лікування психіатричної патології! Виходить, що такі хворі взагалі залишаться без лікування. Ми навіть готові укласти договір з тубдиспансером про співлікування, але ж НСЗУ не виділить на це кошти. Як бути? Ми стикаємося з подібною проблемою навіть у разі виникнення інших соматичних захворювань. Наприклад, пацієнт закладу має коронавірусну пневмонію, потрібно робити рентген, забезпечити його необхідними ліками, не кажу вже про доплати персоналу. І це знову за кошти психіатричного пакету? Нам пропонують доправити такого пацієнта в соматичний стаціонар (за наші ж кошти). Але яка лікарня візьме його до себе у стані гострого психозу? Нам відмовляють навіть у контрактуванні на пакет стоматологічної допомоги! Таке враження, що психіатричні заклади взяли «в облогу». І досі не вирішено питання про оплату військкоматівських стаціонарних експертиз. Пробують перекласти це на місцеву владу, яка, своєю чергою, посилається на відсутність коштів. Ще гірша ситуація з організацією утримання хворих, які перебувають на примусовому лікуванні через скоєні ними злочини. Кілька років тому наказом МОЗ організацію примусового лікування як то кажуть поставили з ніг на голову. Й досі нічого не змінилося. А тим часом наше спецвідділення переповнене, бо немає можливості перевезти «примусових» пацієнтів у заклад суворого режиму, який знаходиться за 200 км. Поліція за це не береться – відповідний наказ скасовано. Проте залишається в силі покарання за неналежне утримання таких осіб і ми знову будемо винні в тому, що їх у нас багато.

У поміч психіатру – сімейний лікар?

ВЗ Чи зменшиться навантаження на службу, якщо амбулаторне ведення пацієнтів психіатричного профілю перейде «в руки» первинки?

– Сімейні лікарі не були і не будуть психіатрами, навіть якщо це геніальні фахівці своєї справи. Єдине, що їм дійсно «видніше» – чи може в тій чи іншій родині проявитися спадкова патологія (алкоголізм, шизофренія, епілепсія, маніакальні чи депресивні стани), аби запобігти цьому чи пом’якшити прояви. Також сімейний лікар може контролювати проведення підтримувальної терапії. Або ж вчасно направити хворого до стаціонару у разі загострення після ремісії. Це все, чим може допомогти нам первинка. Хоча під час зустрічей із сімейними лікарями дедалі частіше лунають питання: які ліки призначати при тому чи іншому порушенні психіки, як лікувати різні психіатричні патології. Бо якщо гроші за цими пацієнтами підуть на первинку, то охочих їх отримати буде багато. Питання в іншому: яким буде результат? А те, що дефіциту в пацієнтах не буде, це факт. ВООЗ констатує, що на ті чи інші психічні розлади страждає 14-16% населення. На тлі пандемії цей показник однозначно зріс – за рахунок коронавірусної депресії. А в Україні, де далися взнаки події на Сході, можна до загального показника додати ще 10%. Деякі міжнародні організації прийшли до висновку: приблизно 30% населення нашої держави мають проблеми з психічним здоров’ям. Тому держава повинна опікуватися цим питанням не за залишковим принципом.

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я