Прихована епідемія: як попередити розвиток пневмонії

302

Всесвітній день боротьби з пневмонією 2020. Ключові виклики

У листопаді 2020 року в Україні та в усьому світі вчергове відзначили Всесвітній день боротьби з пневмонією. Ключовою метою щорічної події, заснованої 2009 року, є підвищення обізнаності щодо цього захворювання, інформування про способи профілактики і можливі наслідки пневмонії.

Прихована епідемія: як попередити розвиток пневмонії

Наразі, під час пандемії COVID-19, пневмонія стала особливо актуальною проблемою. Станом на 12.11.2020 коронавірусна інфекція зафіксована у понад 52 млн людей у всьому світі й часто закінчується небажаними наслідками[i]. Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), COVID-19 може збільшити щорічну смертність від пневмонії на 1,9 млн[ii].

Пневмонія (або запалення легенів) – це форма респіраторного захворювання, переважно інфекційного походження, з ураженням кінцевих ділянок легень – альвеол. Замість повітря вони заповнюються рідиною або гнійними виділеннями, що робить дихання болісним, обмежує надходження кисню, провокує появу кашлю з мокротинням, температури, ознобу та утрудненого дихання.

Викликати пневмонію можуть різноманітні мікроорганізми, зокрема бактерії, віруси та гриби. Найбільш поширеною причиною бактеріальної пневмонії є пневмокок (Streptococcus pneumoniae). Цей тип захворювання розвивається при потраплянні пневмокока до дихальних шляхів або є ускладненням після перенесеної застуди чи грипу. Причиною вірусної пневмонії може стати респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція (захворювання групи ГРВІ), коронавірус, вірус герпесу, грип та аденовіруси[iii].

Існує декілька шляхів поширення пневмонії. Легені можуть бути інфікованими при вдиханні вірусів і бактерій, які присутні на слизовій носа та глотки людини. Патогенні мікроорганізми можуть також поширюватися повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні.

Перебіг пневмонії може варіювати від легкого до загрозливого життю хворого. Особливо небезпечним це захворювання є для дітей молодшого віку і людей старше 65 років, а також для людей з ослабленою імунною системоюiii.

Згідно інформації ВООЗ, пневмонія входить до переліку 10 найпоширеніших причин смертності в усьому світі, в тому числі 15% дітей до 5 років. Щоденно захворювання є причиною смерті 2 200 дітей у віці до п’яти років, кожні 39 секунд від пневмонії помирає одна дитина – в доповіді, підготовленій під егідою Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), пневмонію названо «прихованою епідемією»[iv].

Попередження розвитку пневмонії у дітей є одним із ключових завдань в області глобальної охорони здоров’я, а також одним із основних компонентів стратегії зменшення дитячої смертності. Оскільки пневмонія може бути ускладненням багатьох вакцин-контрольованих інфекцій – кору, кашлюку, гемофільної інфекції типу b, пневмококової інфекції, – найбільш ефективним заходом профілактики захворювання є вакцинопрофілактика[v]. Завдяки вакцинам можна попередити розвиток серйозних ускладнень, ризик госпіталізації і прийому антибіотиків. Згідно з дослідженнями ВООЗ, ключовою причиною бактеріальної пневмонії у дітей до 5 років є пневмокок – вакцинація проти пневмококових захворювань знижує ризик розвитку пневмонії у дітей приблизно на 25%[vi].

Оскільки ресурси системи охорони здоров’я наразі спрямовані насамперед на боротьбу з пандемією COVID-19, у багатьох країнах світу спостерігається зниження охоплення вакцинацією. ВООЗ і Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) наголошують на тому, що пандемія коронавірусу не повинна ставати на заваді імунізації дітей і закликають продовжувати планові кампанії вакцинації дітей проти кору та поліомієліту, доклавши усіх зусиль для уникнення спалахів та епідемій цих захворювань, а, отже, і попередження розвитку пневмоній[vii].

Під час лікування бактеріальних пневмоній особливо важливим є правильне і раціональне призначення антибіотиків задля уникнення виникнення антибіотикорезистентності (стійкості бактерій до антибіотиків). Інфекції, викликані резистентними штамами мікроорганізмів, характеризуються важчим перебігом захворювання, частіше потребують госпіталізації хворого і збільшують тривалість його перебування у стаціонарі. Все це призводить до збільшення витрат на лікування, погіршує прогноз для здоров’я і життя пацієнта та створює умови для виникнення епідемій. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань, в США щорічно не менш ніж 2 млн людей інфікуються бактеріями, стійкими до антибіотиків, серед них – приблизно 23 тисячі помирають унаслідок цих інфекцій[viii].

Зростаюча поширеність антимікробної резистентності (АМР) серед основних патогенів, яка є причиною позалікарняних інфекцій дихальних шляхів, зокрема пневмонії, – є серйозною глобальною проблемою, яка ускладнює лікування цих інфекцій.

ВООЗ визнає важливість вакцинації як одного із найбільш економічно ефективних заходів громадської охорони здоров’я, а також її важливу роль у зниженні АМР. Вакцинопрофілактика може допомогти зменшити використання антибіотиків у людей: зменшити кількість бактеріальних інфекцій, які потребують лікування антибактеріальними препаратами, зменшити кількість збудників, стійких до лікарських засобів, а також зменшити кількість вірусних інфекцій, для лікування яких хибно використовуються антибіотики[ix].

Фармацевтична компанія GSK усвідомлює виняткову важливість вакцинації та прагне допомогти світовій спільноті подолати зростання АМР. Як глобальний лідер з виробництва вакцин для профілактики бактеріальних захворювань і антибактеріальних препаратів, компанія докладає зусиль одночасно за кількома напрямками: профілактика інфекційних захворювань, створення інноваційних лікарських засобів, а також розробка і дослідження в сфері антимікробної терапії. В Україні дані останнього етапу дослідження антибіотикорезистентності SOAR (2016-2017 рр.)[x], – масштабного міжнародного проєкту проведеного компанією GSK, – залишаються єдиним джерелом інформації щодо резистентності основних збудників позалікарняних інфекцій дихальних шляхів, зокрема пневмокока до антибіотиків.

Згідно з опублікованими у 2020 році результатами третього етапу дослідження SOAR 2016-2017 в Україні, 100% штамів Streptococcus pneumoniae виявилися чутливими до амоксициліну клавуланату, амоксициліну та препаратів групи резерву – фторхінолонам за критеріями CLSI. Серед проаналізованих в дослідженні цефалоспоринів 3-го покоління, 98% штамів Streptococcus pneumoniae виявилися чутливими до цефтриаксону, 83% до цефподоксиму і цефдініру (критерії CLSI), 77% до цефіксиму (критерії ФК/ФД). Активність всіх трьох проаналізованих макролідів відносно Streptococcus pneumoniae в Україні продовжує знижуватися і становить 78% для азитроміцину, 77% для кларитроміцину та еритроміцину (критерії CLSI). Даний етап дослідження продемонстрував подальше зростання резистентності Streptococcus pneumoniae до більшості досліджуваних молекул антибіотиків, що чітко підкреслює важливість раціонального використання антибактеріальних препаратів в Україні і, зокрема, урахування локальних показників чутливості в клінічній практиціxi.

На результатах дослідження SOAR в розділі антибіотикотерапії базується Уніфікований протокол надання медичної допомоги дорослим хворим на негоспітальну пневмонію, розроблений Національною академією медичних наук України. За даними SOAR в Україні, у зв’язку з ростом резистентності до макролідів, експерти віднесли їх до альтернативних препаратів для амбулаторних пацієнтів[xi].

З моменту початку пандемії COVID-19 GSK підтримує глобальні зусилля по боротьбі з вірусом і активно досліджує способи допомоги, використовуючи свої наукові розробки і досвід. Більш детальну інформацію про дії компанії в боротьбі з COVID-19 можна знайти на глобальному веб-сайті GSK.


[i] https://who.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/a19d5d1f86ee4d99b013eed5f637232d Accessed November 2020

[ii] https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/global-research-on-novel-coronavirus-2019-ncov

[iii] https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/pneumonia

[iv] https://www.unicef.org/press-releases/one-child-dies-pneumonia-every-39-seconds-agencies-warn Accessed November 2019

[v]  https://www.who.int/bulletin/volumes/87/6/08-050872-ab/en/

[vi] World Health Organization (WHO). Wkly Epidemiol Rec. 2019;94(8):85-104

[vii] https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/vaccines-and-immunization/q-and-a-on-vaccination-during-the-covid-19-pandemic

[viii] O’Neill J. The Review on antimicrobial resistance. Tackling a crisis for the health and wealth of nations. December 2014. Available from: http://amr-review.org/

[ix] O’Neill J, February 2016; Vaccines and alternative approaches: Reducing our dependence on antimicrobials. Available from:

https://amr-review.org/sites/default/files/Vaccines%20and%20alternatives_v4_LR.pdf

[x] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 75, Issue Supplement_1, April 2020. https://academic.oup.com/jac/issue/75/Supplement_1

[xi] Уніфікований протокол надання допомоги дорослим хворим на негоспітальну пневмонію. Негоспітальна пневмонія у дорослих: етіологія, патогенез, діагностика, антибактеріальна терапія і профілактика. 2019

Джерело: Прес-служба GSK в Україні

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я