Пенсійне законодавство готує сюрпризи для медиків. Чи будуть вони приємними?

7926

Працівники галузі охорони здоров’я, які отримують мізерні зарплати, приречені ще й на жалюгідні пенсії. Попри це пенсійні реформи постійно зазіхали на пільги, які свого часу були передбачені для медиків. Їх скасують вже найближчим часом чи, навпаки, поповнять новим переліком?

Пенсія лікарям

Галина ГОЛЕУСОВА, експерт з регулювання соціально-трудових відносин Профспілки працівників охорони здоров’я України

Українців приголомшила новина про те, що через 15 років платити пенсію не буде з чого – солідарна система пенсійного забезпечення дає збій через тіньові зарплати та трудову еміграцію працездатного населення, накопичувальна й досі не запрацювала, до того ж її перспективи здаються досить сумнівними. Та оскільки «жити одним днем» у нашій державі стало нормою, думати бодай про нього – вже хороший знак. Тому медичні працівники через свої представницькі органи намагаються відстояти те, що залишилося від пенсійної реформи, і очікують підтримки з боку держави з огляду на нинішні умови, в яких їм доводиться працювати.

Рік за два чи за три?

Коли запрацює норма про подвійне зарахування стажу за роботу з СOVID-19?

 Група народних депутатів України внесла на розгляд Верховної Ради законопроєкт № 4001 «Про внесення зміни до статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення». У ньому пропонується зараховувати стаж працівників закладів охорони здоров’я, які надають медичні послуги хворим на СOVID-19, у подвійному розмірі. Однак Профспілка працівників охорони здоров’я України, яка в цілому підтримує цей законопроєкт, пропонує розглянути можливість зарахування стажу роботи згаданій категорії працівників у потрійному розмірі. До того ж ця норма має стосуватися медиків, котрі працюють як з хворими на COVID-19, так і з пацієнтами, котрі мають підозру на вказану хворобу.

Ще одна пропозиція до законопроєкту: запровадити зазначений порядок зарахування стажу роботи, починаючи з 1 січня 2020 року, а не з дати прийняття нового закону. Оскільки заклади охорони здоров’я працюють в умовах епідемії практично з початку нинішнього року, справедливо буде враховувати цей період роботи медиків як такий, що пов’язаний  з COVID-19. Логічним такий крок видається ще й тому, що медики отримують доплати за таку роботу у розмірі до 300%.

Право на пенсію за вислугу років мають не всі?

За яких умов можна вийти на пенсію за вислугу років?

 Працівники охорони здоров’я можуть скористатися таким правом лише за умови накопичення спеціального стажу роботи.У зв’язку з рішенням Конституційного Суду України № 2-р/2019 з 4 червня 2019 року донині пенсія медичним працівникам за вислугу років призначається незалежно від віку. Головна вимога – наявність не менше 25 років спеціального стажу станом на 01.04.2015 року, або не менше 25 років 6 місяців станом на 01.01.2016 року, чи не менше 26 років 6 місяців станом на 11.10.2017 року.

Чи можуть скористатися «вислугою» працівники приватних клінік?

 Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Скористатися ним можуть виключно лікарі та середній медичний персонал незалежно від найменування посад. Повний перелік посад і закладів, робота в яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909.

Чи отримуватимуть пенсію за вислугу років працюючі?

Пенсію за вислугу років медпрацівник може отримати тільки після того, як залишить роботу, котра дає право на цей вид пенсії. Тобто він може працювати, але лише на посадах і в закладах, які не передбачені згаданим Переліком. У разі працевлаштування на посаду з Переліку, виплата пенсії припиняється на весь період роботи і поновлюється після звільнення.

Як нараховується спеціальний стаж?

Якщо ви працюєте на посадах і в закладах, вміщених у Переліку, такий стаж нараховується автоматично. При цьому слід пам’ятати, що при визначенні права на пільгову пенсію до спеціального стажу у подвійному розмірі зараховується робота у закладах з лікування ВІЛ-інфікованих осіб або хворих на СНІД, в лепрозорних, протичумних та інших інфекційних закладах охорони здоров’я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях, а також у закладах психіатричного профілю. До 31 грудня 2003 року включно страховий стаж, який застосовується при розрахунку розміру майбутньої пенсії, зараховується в подвійному розмірі, а з 1 січня 2004 року – в одинарному розмірі.

Пільгова пенсія існує, але вік виходу на неї необґрунтовано «зсувають»

Чи можуть медичні працівники скористатися правом на пільгову пенсію, як раніше?

Право на пільгову пенсію у медичних працівників залишилося, однак запроваджено поетапне збільшення на 5 років пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці. Конституційний Суд України скасував це рішення, однак Пенсійний Фонд не дуже поспішає його виконувати. Галузева Профспілка докладає максимум зусиль, аби відстояти інтереси медиків у цьому питанні..

Згідно зі статтею 114 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (за Списком № 1) та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці (за Списком № 2), а також за результатами атестації робочих місць.

Що вважати повним робочим днем для нарахування пільгової пенсії?

Це виконання робіт в умовах, передбачених списками, впродовж не менше 80% робочого часу, встановленого для працівників даного виробництва, професії чи посади (з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням трудових обов’язків). Це передбачено п. 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383.

Хто входить у «пільгові списки»?

Згідно з розділом ХІХ «Охорона здоров’я» Списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461 (зі змінами), право на пенсію на пільгових умовах мають:

  • лікарі-рентгенологи, а також лікарі, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок);
  • молодші спеціалісти з медичною освітою рентгенівських відділень (кабінетів), а також молодші спеціалісти з медичною освітою, зайняті у відділеннях інтервенційної радіології (рентгенохірургічний блок).

Згідно з розділом XXIV «Охорона здоров’я та соціальна допомога» Списку № 2, затвердженого постановою № 461 (зі змінами), право на пенсію на пільгових умовах мають:

  • медичні і фармацевтичні працівники, які заразилися під час виконання службових обов’язків вірусом імунодефіциту людини;
  • молодші медичні сестри (санітарки-прибиральниці) патологоанатомічних бюро, центрів, відділень, прозекторських, моргів;
  • працівники, зайняті в протичумних закладах;
  • працівники, які безпосередньо обслуговують хворих:
    • у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах – молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;
    • у лепрозоріях – молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;
    • у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини – молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;
    • у будинках-інтернатах для психічно хворих, дитячих будинках-інтернатах для розумово відсталих дітей системи соціального забезпечення – молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;
  • у підземних лікарнях, розташованих у відпрацьованих соляних шахтах:
    • лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;
    • робітники, які працюють під землею для підтримки в нормальному стані шахтних виробок лікарень;
  • в опікових і гнійних відділеннях – лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині;
  • в онкологічних закладах (підрозділах), центрах, диспансерах:
    • лікарі, молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, зайняті у відділеннях і кабінетах хіміотерапії;
    • молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині, зайняті у дитячих відділеннях;
  • у рентгенвідділеннях (кабінетах) – молодші медичні сестри з догляду за хворими.

Чи скасовано нарахування подвійного стажу для пільговиків?

Якщо ви працювали в психіатричних, лепрозорних і протичумних, інших інфекційних закладах (відділеннях), у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, спеціальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах буде зараховано в подвійному розмірі – як до 1 січня 2004 року так і після вказаної дати).

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я