Нинішні умови проходження БПР – симбіоз старої системи й моделі майбутнього

2926

На відміну від інших професій, лікарю недостатньо лише одного разу отримати диплом, а пізніше сертифікат спеціаліста. Впродовж усієї практичної діяльності за фахом він повинен постійно доводити своє право та здатність займатися своєю справою. Раніше таке підтвердження відбувалося шляхом підвищення кваліфікації, нині – через систему безперервного професійного розвитку (БПР) та атестації.

БПР лікарів

Що передбачає нова система БПР?

Андрій ОЛІЙНИК, адвокат, старший викладач кафедри громадського здоров’я ЛНМУ ім. Данила Галицького, завідувач відділу правової роботи Львівської обласної організації професійної спілки працівників охорони здоров’я України

Згідно з Положенням про систему безперервного професійного розвитку фахівців у сфері охорони здоров’я, затвердженим постановою КМУ від 28 березня 2018 р. № 302, лікарі після здобуття вищої медичної освіти та отримання кваліфікації спеціаліста зобов’язані дотримуватися вимог до безперервного професійного розвитку (БПР). Він включає участь у процесі формальної, неформальної та інформальної освіти у сфері охорони здоров’я. Завдання атестації – перевіряти, чи дотримується лікар цих вимог і наскільки якісно.

Нинішня система БПР є певним симбіозом, часом не логічним, старої системи підвищення кваліфікації та елементів майбутньої системи індивідуального ліцензування професійної діяльності лікарів. Як спадок минулого в ній залишився інститут атестації та кваліфікаційні категорії (ключовою зміною стало вилучення передатестаційних циклів). З «майбутнього» запозичили необхідність підтверджувати отримання певної кількості балів БПР за відповідний період.

Всі лікарі, які здійснюють професійну діяльність, зобов’язані щороку подавати до атестаційної комісії на перевірку своє освітнє портфоліо та підтверджувати щонайменше 50 балів. Можна декларувати необмежену кількість балів, але під час атестації враховується наявність лише необхідного мінімуму. Облік балів є обов’язковим з 2020 року, а щорічна їх перевірка розпочнеться з наступного року.

Чим загрожує відсутність набраних балів за визначений період?

Незважаючи на те, що бали потрібно буде підтверджувати щороку, чергова атестація на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії відбуватиметься, як і раніше, один раз на п’ять років.

Водночас, якщо лікар не набрав встановленого мінімуму балів кожного року, це буде підставою для відмови у прийнятті атестаційною комісією рішення про підтвердження чи присвоєння кваліфікаційної категорії.

В окремих випадках, якщо у відповідний рік лікар не обліковував бали або їх було менше 50, і на те є об’єктивні поважні причини (стан здоров’я, надзвичайні ситуації природного і техногенного характеру, військові дії, відпустка після народження дитини тощо), йому можуть врахувати бали за попередні роки періоду між атестаціями. Але лише за умови, що за ці роки було набрано більше мінімальної кількості балів.

Чи впливає кількість балів на категорію?

Ні, на визначення категорії (вища, перша, друга) впливатиме не кількість набраних балів (головне – зібрати мінімум), а стаж роботи за спеціальністю.

При цьому, якщо лікар має відповідний стаж роботи, демонструє в особистому освітньому портфоліо різноманітні види діяльності, а також обліковує за рік значну кількість балів БПР (втричі й більше разів понад норму), атестаційна комісія може прийняти рішення про присвоєння йому більш високої категорії.

Що робити, коли в підтвердженні категорії відмовили?

Підставою для відмови у присвоєнні чи підтвердженні кваліфікаційної категорії є недостатня кількість балів БПР (менше встановленого мінімуму). У такому разі комісія має право перенести розгляд атестаційних документів лікаря на наступне засідання, а лікар – набрати необхідну кількість балів (за умови, що з моменту закінчення терміну дії його посвідчення про кваліфікаційну категорію або сертифіката лікаря-спеціаліста минуло не більше року).

До речі, шкала балів існувала й раніше, проте вони враховувалися лише під час проходження передатестаційного циклу (ПАЦ), який був обов’язковою передумовою для проходження атестації.

Чи можна не проходити атестацію під час декретної відпустки?

Порядком проведення атестації лікарів передбачені такі можливості. Ними мають право скористатися особи, які перебувають (перебували) у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (у встановлених випадках – до шести років).

Зокрема, якщо у цей період завершилася дія сертифіката лікаря-спеціаліста, то чергова атестація відтерміновується на відповідний період наказом керівника закладу вищої освіти.

Якщо ж закінчився термін дії посвідчення про категорію, тоді вказані особи проходять чергову атестацію на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії протягом одного року з дати виходу зі згаданої відпустки. Відповідна кваліфікаційна категорія при цьому підтверджується наказом керівника органу охорони здоров’я, при якому створено атестаційну комісію.

Кому і у яких випадках дозволено відтермінувати атестацію?

Терміни атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії можуть бути перенесені у разі виробничої потреби або з інших об’єктивних причин : стан здоров’я лікаря, переведення на посади лікарів загальної практики – сімейних лікарів та лікарів з медицини невідкладних станів, у зв’язку з проведенням реформування системи охорони здоров’я первинної та екстреної медичної допомоги, надзвичайними ситуаціями природного і техногенного характеру, військовими діями тощо. Таке рішення підтверджується наказом керівника органу, при якому створено атестаційну комісію. До того ж проходження атестації для згаданих осіб може бути перенесене не більше, як на 1 рік.

 При цьому слід звернути увагу на те, що відтермінування чи перенесення атестації у згаданих випадках не відбувається автоматично. Для цього керівник закладу охорони здоров’я, в якому працює лікар, повинен звернутися із відповідним поданням до органу, при якому функціонує відповідна атестаційна комісія.

Які зміни у проходженні БПР та атестації зумовив карантин?

У 2020 році усі терміни атестації лікарів переносяться на період дії карантину, встановленого Урядом через епідемію COVID-19. Відтак термін дії посвідчень про кваліфікаційну категорію та сертифікатів лікаря-спеціаліста, який спливає у період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, автоматично подовжується ще на один рік.

При цьому лікарі, яких це стосується, мають право атестуватись впродовж шести місяців після закінчення карантину.

Аналогічні правила передбачені й для молодших спеціалістів з медичною освітою (середнього медичного персоналу) та спеціалістів, які працюють у системі охорони здоров’я (бактеріологів, біологів, біохіміків, ентомологів, зоологів, мікробіологів тощо).

Чим загрожує ігнорування вимог щодо БПР?

Кваліфікаційні вимоги до лікарів, в втому числі й щодо безперервного професійного розвитку та атестації, є не лише стимулом до підвищення професійного рівня, а й обов’язком з точки зору підтвердження права на здійснення лікарської діяльності. Відповідно, якщо лікар не підтверджує своєї кваліфікації –він втрачає й право обіймати лікарську посаду. Оскільки вважається, що він втратив свої практичні навички. Згадані вимоги не є формальністю. Їх дотримання (як у частині проходження атестацій, так і діяльності в межах спеціальності згідно з отриманим сертифікатом), є надзвичайно важливими. А будь-яке відхилення від встановлених правил вважається серйозним порушенням, яке може зашкодити як закладу охорони здоров’я (аж до позбавлення ліцензії з медичної практики), так і лікарю (з точки зору його персональної відповідальності, яка за певних умов може виявитися кримінальною).

У 2020 році усі терміни атестації лікарів переносяться на період дії карантину, встановленого Урядом через епідемію COVID-19. Відтак термін дії посвідчень про кваліфікаційну категорію та сертифікатів лікаря-спеціаліста, який спливає у період дії карантину та протягом 30 днів з дня його відміни, автоматично подовжується ще на один рік.

Світлана ТЕРНОВА«ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я