Нові мішені SARS-CoV-2: коронавірус вражає не лише легені

6676

Від самого початку епідемії було встановлено, що у серйозних випадках SARS-CoV-2 «приземляється» в легенях і саме там завдає найбільшої шкоди. Й лише з часом з’ясувалося, що вірус (або реакція організму на нього) може пошкодити багато інших органів і систем – і вчені тільки починають досліджувати масштаби і характер цих уражень.

Незважаючи на те, що наразі в наукові видання щотижня надсилаються тисячі статей на подібні теми, чітка картина й досі не складена, оскільки вірус діє не так, як жоден вже вивчений до нього патоген . Без масштабних контрольованих клінічних досліджень, котрі зараз тільки розпочинаються, вчені повинні збирати по дещиці інформацію з невеликих звітів про випадки, які часто публікуються без належної перевірки та рецензій.

Прямо в серце

Італійські фахівці описали випадок 53-річної жінки, яка поступила до відділення невідкладної допомоги місцевої лікарні в Брешії із усіма класичними симптомами інфаркту, котрі підтвердилися ЕКГ і тестами на серцевий тропонін. Подальші дослідження продемонстрували рубцювання міокарду із надзвичайно сильно зниженою функцією лівого шлуночка. Проте лікарі так і не змогли виявити тромбоз, а додатковий тест показав: у жінки була інфекція COVID-19.

Вплив SARS-CoV-2, здається, поширюється й на самі судини та кров. Згідно даних одного із досліджень, із 184 пацієнтів з інфекцією COVID-19, яких спостерігали у відділенні інтенсивної терапії нідерландські лікарі, 38% мали аномальні показники згортання крові, а майже третина – власне, і самі тромби.

Фахівці з Колумбійського університету встановили, що у багатьох таких хворих надзвичайно високий рівень D-димера, побічного продукту деградації фібрину. Згустки крові можуть розпадатися і потрапляти в легені, блокуючи життєво важливі судини й викликаючи легеневу емболію, котра, як повідомляється, також вбила чимало пацієнтів з коронавірусною інфекцією. Так само тромби можуть потрапити до мозку і спричинити ішемічний інсульт. «Чим більше ми спостерігаємо за цим феноменом, тим більш зростає ймовірність того, що згустки крові можна вважати одними із основних чинників більш тяжкого перебігу захворювання та смерті внаслідок інфекції COVID-19», – пишуть американські флебологи.

Коронавірусна інфекція також може призвести до різкого звуження невеликих кровоносних судин: все частіше з’являються повідомлення лікарів про ішемію в пальцях верхніх та нижніх кінцівок у хворих на коронавірусну інфекцію. Як саме вірус вражає серце й судини, поки залишається загадкою, але десятки препринтів, рецензованих статей і повідомлень свідчать про те, що такі пошкодження надзвичайно поширені. Наприклад, у березневій публікації в журналі JAMA Cardiology повідомляється про ознаки пошкодження міокарду майже у 20% пацієнтів з 416, госпіталізованих з приводу COVID-19 у Китаї. В іншому дослідженні в Ухані 44% пацієнтів з 36 тих, що поступили у відділення інтенсивної терапії, мали аритмії.

Всебічний вплив COVID-19 на організм

Серцево-судинна система – не єдина «непередбачувана» мішень цього збудника. Встановлено, що новий коронавірус здатен якщо не пошкоджувати напряму, то впливати фактично на всі системи органів.

Органи та системи, на які, за повідомленнями фахівців, впливає SARS-CoV-2

Головний мозок

У деяких пацієнтів з інфекцією COVID-19 спостерігаються інсульти, судоми, сплутаність свідомості та запалення у мозку. Лікарі поки ще намагаються встановити, що з цього безпосередньо викликано вірусом, а що є наслідком його впливу на інші органи.

Хоча SARS-CoV-2 (тобто новий коронавірус), не проникає безпосередньо до головного чи спинного мозку. Проте встановлено, що на це здатен його попередник SARS-CoV.

Очі Все частіше повідомляється про випадки кон’юнктивітів серед пацієнтів із коронавірусною інфекцією різного ступеню важкості.
Сенсорні органи

Вчені припускають, що SARS-CoV-2 може поширюватися по нервових закінченнях у носі й пошкоджувати клітини локально, тому пацієнти із коронавірусною інфекцією втрачають нюх.

Аналогічне поясненення дається у випадках, коли чимало хворих молодого віку втрачали відчуття смаку.

Серце SARS-CoV-2 проникає до різних клітин, в тому числі ймовірно до тих, які вистилають кровоносні судини, зв’язуючись на поверхні клітин із рецепторами ангіотензинперетворюючого ферменту 2 (АПФ2). Таким чином інфекція може сприяти утворенню тромбів, виникненню інфарктів, ішемії міокарда тощо.
Печінка Майже половина госпіталізованих пацієнтів із коронавірусною інфекцією мають рівні ферментів, які сигналізують про ураження печінки. Причиною цьому можуть бути як надмірні імунні реакції, так і ліки, котрі застосовуються для боротьби з вірусом.

Не обходить своєю увагою SARS-CoV-2 і нирки. Вчені вважають, що вірус може вражати їх як напряму, так і опосередковано, коли ниркова недостатність розвивається унаслідок інших проявів хвороби, таких як екстремальні коливання артеріального тиску.

Також клінічні звіти і дані біопсії дозволяють припустити, що вірус здатен інфікувати нижній відділ шлунково-кишкового тракту, насичений рецепторами АПФ2 – мішеней зв’язування S-протеїнів нового коронавірусу. На користь цієї гіпотези свідчать зокрема дані статистики: понад 20% пацієнтів із коронавірусною інфекцією страждають на діарею. Крім того, доведено, що пацієнти, які регулярно застосовують інгібітори АПФ, можуть мати підвищений ризик розвитку тяжких чи навіть критичних ускладнень перебігу респіраторної інфекції, викликаної SARS-CoV-2 – саме внаслідок збільшення кількості рецепторів АПФ2.

Небезпечний механізм дії COVID-19

Інфекція COVID-19 починається так само, як і будь-яке інше вірусне захворювання: новий коронавірус прикріплюється до поверхні клітин макроорганізму, проникає всередину й потім починає розмножуватися. Власне, для SARS-CoV-2 це найкраще вдається в клітинах респіраторних шляхів, але також відомо, що він впливає на клітини печінки, кишечника і серця. Далі вірус поширюється протягом кількох днів або тижнів в «невидимому режимі», захоплюючи все більше клітин організму господаря, вдало уникаючи при цьому імунної відповіді.

І ось тільки після цього SARS-CoV-2 набуває «індивідуальності»: імунна система людини переходить в стан гіперреактивності, максимально мобілізуючи захисні механізми організму. Й на цьому етапі виникає так званий цитокіновий шторм, який спостерігається у багатьох пацієнтів із важким перебігом інфекції COVID-19 й наразі вважається основним потенційним чинником, який вірогідно спричиняє пошкодження перелічених органів та систем.

Загадкова хвороба

Чи справді небезпечна тенденція до згортання крові перетворює деякі легкі випадки інфекції у надзвичайні ситуації, що загрожують життю пацієнта? Чи надмірна імунна відповідь, що часто поєднується із найгіршими випадками цієї хвороби, «натякає», ніби допоможе лікування імуносупресантами? І чим можна пояснити надзвичайно низький рівень кисню в крові, який спостерігають медики у деяких пацієнтів, які, однак, при цьому не задихаються?

Розуміння modus operandi нового коронавірусу може допомогти фахівцям, які знаходячись на передовій, намагаються вилікувати заражених людей. Адже справді ефективну схему терапії можна розробити лише після прийняття системного підходу – що неможливо без повного розуміння патогенезу хвороби.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я