Ніс та горло можуть бути ключем до профілактики важких форм COVID-19 – вчені

261

Науковці зі Сполучених Штатів виявили, що перша реакція на інфекцію SARS-CoV-2 в носі та горлі може передбачати тяжкість перебігу захворювання. Про це пише видання Medical News Today.Більшість випадків зараження коронавірусом відбувається через ніс і горло та призводить до серйозних змін епітеліальних клітин. Повідомляється, що імунна відповідь в цій області є ключем до розуміння тяжкості захворювання.

При важкій формі COVID-19 імунна відповідь помітно знижується, але запальні реакції посилюються. Вчені наголосили, що необхідно зосередити увагу на ранній профілактиці захворювань носа та горла, бо це допоможе посилити противірусну відповідь і запобігти тяжкому перебігу коронавірусу.

Команда науковців з Бостонської дитячої лікарні, Массачусетського технологічного інституту і Медичного центру Університету Міссісіпі досліджувала клітини носа та горла людей з інфекцією SARS-CoV-2 і порівняла їх зі зразками здорових людей у контрольній групі.

Зазначається, що дослідники у період з квітня по вересень 2020 року взяли мазки з носа у 35 дорослих людей, які хворіли на COVID-19. Вони секвенували РНК в кожній клітині, щоб побачити, які клітини містять РНК вірусу та які гени клітини були включені або виключені у відповідь.

Дослідники з’ясували, що в інфікованих клітинах залучено більше генів, що відповідають на інфекцію, ніж в здорових клітинах. Однак вплив на клітини з SARS-CoV-2 був різним у людей з важкою і легкою формою захворювання.

У людей з COVID-19 було більше клітин, які секретують слиз і набагато менше зрілих вікових клітин, що переміщують чужорідний матеріал з дихальних шляхів, ніж у здорових учасників дослідження. Хворі на коронавірус також мали більше незрілих вікових клітин, що могло бути компенсацією за втрату зрілих вікових клітин.

З 58 учасників дослідження 35 хворіли на COVID-19 від легкої до тяжкої форми. У дослідження увійшли контрольна група з 15 здорових людей, двоє з яких раніше хворіли COVID-19, і шість пацієнтів інтенсивної терапії, у всіх з яких аналізи на SARS-CoV-2 були негативними.

«Чому одні люди хворіють частіше, ніж інші, це з самого початку було одним з найзагадковіших аспектів цього вірусу», – зазначив співзасновник дослідження з Бостонської дитячої лікарні, доктор Хосе Ордовас-Монтаньєс.

Попри невелику вибірку дослідження, вчені отримали результати, які можуть допомогти в розробці ефективних методів лікування.

Дослідники виявили, що у людей з легкими симптомами коронавірусу були включені гени, що беруть участь в противірусної реакції. У пацієнтів з тяжкими симптомами хвороби інтерферон був знижений, але запальна відповідь була посиленою.

«У кожної людини з важкою формою COVID-19 на ранній стадії спостерігався послаблена інтерферонова відповідь в епітеліальних клітинах, і вона ніколи не мігла посилити захист. Наявність потрібної кількості інтерферону в потрібний час може стати ключовим моментом в боротьбі з SARS-CoV-2 та іншими вірусами», – роз’яснив Ордовас-Монтаньєс.

Вірусолог з Інституту Френсіса Кріка в Лондоні, доктор Джонатан Стоу підкреслив, що робота вчених узгоджується з попередніми дослідженнями. У них йшлося, що відсутність сильної інтерферонової відповіді призводить до важчого перебігу захворювання COVID-19.

«Зосередження уваги на носі та горлі є ключовим моментом, оскільки саме там починається інфекція. Для мене наступним кроком було б подивитися, чи можна використовувати ці результати для розробки діагностичного тесту, щоб передбачити, чи розвинеться у людей важка форма COVID-19», – резюмував він.

Дослідники планують з’ясувати, що викликає таку різницю в реакції на інтерферон та чи є способи поліпшити її при ранньому етапі інфікування COVID-19 за допомогою назального спрею або крапель. Успішні розробки вчених також можуть бути корисні при інших вірусних інфекціях, таких як грип.

Раніше британські дослідники повідомили, що кількість симптомів в перший тиждень захворювання на коронавірус може передбачити ризик його розвитку.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я