МОЗ представило Національну стратегію боротьби з онкологічними захворюваннями

210

Міністр охорони здоров’я України Зоряна Скалецька 12 лютого 2020 року презентувала проєкт Національної стратегії контролю онкологічних захворювань до 2030 року.

МОЗ представило Національну стратегію боротьби з онкологічними захворюваннями

Головною метою Стратегії є зниження захворюваності на рак в Україні завдяки профілактиці, ранній діагностиці, ефективному сучасному лікуванню, підвищенню якості життя онкохворих та зменшенню смертності.

Для її реалізації необхідно:

  • забезпечити первинну профілактику онкологічних захворювань шляхом обмеження факторів ризику та підвищення обізнаності населення;
  • сприяти ранньому виявленню злоякісних новоутворень;
  • забезпечити рівноправний і постійний доступ до спроможної мережі закладів охорони здоров’я для діагностики та лікування;
  • створити спроможну мережу лікувальних закладів для надання високоякісного, скоординованого та доступного лікування онкологічної патології в дітей на основі мультидисциплінарного підходу із забезпеченням гідного догляду та підтримки дітей, хворих на рак, і їхніх родин;
  • забезпечити реабілітацію, догляд і паліативну допомогу онкохворим та підтримку їхнім доглядальникам на всіх рівнях;
  • поліпшити інформаційні системи реєстрації раку та спостереження за такими хворими для відстеження динаміки й оцінки результатів заходів контролю онкологічних захворювань;
  • підвищувати рівень професійної освіти лікарів, середнього медичного персоналу;
  • сприяти проведенню досліджень з наступним використанням їхніх результатів для якісного лікування онкологічних захворювань.

Для вирішення питання профілактики та раннього виявлення злоякісних новоутворень необхідна передусім широка пропаганда здорового способу життя серед населення, що передбачає зокрема відмову від шкідливих звичок й активний відпочинок. Також люди повинні постійно отримувати інформацію про ранні прояви онкологічних захворювань й необхідність і важливість звернення до сімейного лікаря, якщо виявлять у себе відповідні зміни.

Важливо також впровадити економічно доцільний і ефективний скринінг на рак шийки матки та колоректальний рак. Розглянуто можливість введення на національному рівні імунізації проти вірусу папіломи людини.

Іще одним напрямком роботи є забезпечення паліативної допомоги на всіх рівнях надання медичної допомоги та доступу онкохворих до сучасних знеболювальних препаратів.

Крім того, планується розробити та реалізувати програми підтримки людей, що пережили рак, спільно з громадянським суспільством.

Стратегією передбачена реорганізація процесу надання послуг для підвищення якості лікування хворих на рак дітей, що включає:

  • створення центрів передового досвіду (Centers of Excellence);
  • формування системи педіатричної паліативної допомоги;
  • розробку інтегрованої амбулаторної педіатричної гематології/онкології;
  • впровадження неродинних трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин дітям на базі НДСЛ «Охматдит», початок проведення автологічних трансплантацій ГСК дітям у регіонах.

У документі зазначено, що для реалізації наміченого необхідне структуроване навчання дитячих лікарів-гематологів-онкологів і медсестер з використанням міжнародних рекомендацій.

Також у проєкті Стратегії наголошується на важливості забезпечити постійний і рівноправний доступ до сучасних методів радіологічної, ендоскопічної та патоморфологічної діагностики, основних і допоміжних лікарських засобів (хіміо-, гормональна та біологічна терапія), створенні маршрутів пацієнтів для комплексного лікування раку по всій країні, підвищенні якості лікування в спеціалізованих центрах шляхом розвитку мультидисциплінарного командного підходу до ведення пацієнтів із залученням хірургів, променевих терапевтів, клінічних онкологів, дитячих онкологів, патологоанатомів та інших фахівців.

Джерело: МОЗ України

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я