Медики не отримали доплат за лікування хворих з COVID-19: коли чекати і на що розраховувати?

15706

Звістка про те, що медичним працівникам, зайнятим лікуванням пацієнтів з лабораторно підтвердженими випадками COVID-19, вже з березня слід очікувати доплат в розмірі трьох посадових окладів, викликала схвалення. Доки справа не дійшла до деталей.

Йдеться про триразове збільшення окладів, тобто виплат без надбавок, підвищень і доплат тощо. Дія наказу №768 розповсюджується лише на березень, коли усі заклади екстреної допомоги, вторинного та третинного рівня хоча й існували у статусі КНП, але отримували фінансування з бюджетної субвенції. Тобто заробітна плата працівників, відповідно й посадові оклади, визначалися за тарифною ставкою, згідно з Наказом МОЗ № 308/519.

 Спочатку у Наказі МОЗ № 759, який і передбачав такі виплати, було визначено неповний перелік посад медпрацівників, котрі могли на них розраховувати. Найбільше і цілком справедливо такою «увагою» обурилися працівники служби ЕМД. На захист тих, хто «випав» з переліку, піднялася вся медична громадськість, профспілки, професійні асоціації. Міністерство негайно виправило помилку – згаданий наказ було скасовано, натомість у новому документі (Наказ МОЗ України від 2.04.2020 № 768) перелік претендентів на такі виплати значно розширили й деталізували. У нього увійшли представники майже всіх професій, хто теоретично може бути дотичним до процесу лікування хворих на COVID-19. Як, кому і скільки доплачуватимуть на практиці, і головне – де брати на це кошти? Відповіді на непрості питання «ВЗ» шукало разом з Головою Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я Сергієм КУБАНСЬКИМ.

ВЗ Чи є ризики того, що когось незаслужено обділять?

Сергій КубанськийСергій КУБАНСЬКИЙ, Голова Ради Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я

– Звісно, адже наказ МОЗ не гарантує, що такі доплати обов’язково отримають всі працівники лікарні, де з’явиться хворий на COVID-19. Керівники закладів охорони здоров’я самостійно визначатимуть коло осіб, яким буде втричі збільшено оклади. Це ті, хто безпосередньо опікуватиметься хворими з підтвердженими випадками COVID-19. Тобто якщо, наприклад, бригада «швидкої» транспортувала на госпіталізацію пацієнта з підозрою на коронавірусну хворобу, потрібно буде отримати лабораторне підтвердження діагнозу хворого і лише після цього працівники бригади зможуть претендувати на згадані виплати.

ВЗ Спочатку медики розраховували на те, що у березні отримають втричі більші зарплати, ніж у лютому, однак пізніше зрозуміли : бухгалтерія множитиме лише їхні «голі ставки».

– Наразі так і є. Адже йдеться про триразове збільшення окладів, тобто виплат без надбавок, підвищень і доплат тощо. Дія наказу №768 розповсюджується лише на березень, коли усі заклади екстреної допомоги, вторинного та третинного рівня хоча й існували у статусі КНП, але отримували фінансування з бюджетної субвенції. Тобто заробітна плата працівників, відповідно й посадові оклади, визначалися за тарифною ставкою, згідно з Наказом МОЗ № 308/519. Але наразі у медсестер вищої кваліфікаційної категорії ці оклади не «дотягують» навіть до мінімальної заробітної плати. А оклад лікаря анестезіолога першої кваліфікаційної категорії – на 264 грн вищий за «мінімалку»! Тобто всі розуміють, скільки разом з підвищенням за лікування хворих на коронавірус отримають медики. Звичайно, в такій ситуації навіть важко сказати «це краще,ніж нічого». Це абсолютно не те, на що насправді заслуговують наші медики, даючи відсіч пандемії і ризикуючи власним життям і здоров’ям.

ВЗ За чий рахунок здійснюватимуться доплати?

–Найцікавіше, що наказ № 768 не вказує джерел фінансування для здійснення таких виплат. Більше того, він базується на основі наказу Мінсоцполітики від 02.06.2003 №145, який не був врахований Парламентом при прийнятті першого закону, спрямованого на запобігання поширенню COVID-19 ще 17 березня. Це важливо, адже наказ №145 визначає, що оплата праці медичних та інших працівників за період роботи з ліквідації епідемій і спалахів інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб здійснюється за рахунок асигнувань на охорону здоров’я та додаткових асигнувань на проведення протиепідемічних заходів з державного та місцевих бюджетів. І саме цей наказ прийнятий на виконання Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Та грошей на це нема, і додатково їх ніхто не виділив.

Натомість процедуру виплат починаючи з квітня передбачає Постанова КМУ від 23 березня 2020 р. № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Вона прийнята на виконання вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 530-IX. Так от у постанові № 246 зазначено, що вона набуває чинності з моменту, коли гроші на вказані цілі спрямують до закладів через НСЗУ, попередньо виділивши їх із державного бюджету. Тобто має відбутися секвестр останнього. Але ж голосування змін у бюджет було провалено на останній позачерговій сесії Верховної Ради. Коли відбудеться наступна (оголошено, що начебто 13 квітня), чи буде внесено в її порядок денний згадане питання і наскільки успішним буде голосування за секвестр бюджету? Крім того мають бути внесені і зміни до тарифів у програми медичних гарантій, що фінансуються через НСЗУ.

ВЗ Чи не станеться так, що закладам охорони здоров’я доведеться виплачувати надбавки з власних бюджетів?

–Сьогодні МОЗ спрямувало листи до місцевих органів влади з вимогою забезпечити такі виплати за рахунок місцевих бюджетів, що є досить непросто в умовах зміни фінансування на тлі впровадження другого етапу мед реформи. Добре, якщо їм вистачатиме на звичайну зарплату працівникам, адже ми вже отримуємо багато звернень закладів про те, що коштів, отриманих від НСЗУ, не вистачає. Місцева ж влада може дофінансовувати їх тільки за програмами місцевих стимулів чи розвитку закладів охорони здоров’я. А такі програми потрібно ще розробити, розглянути, затвердити на сесії – це процедура не одного дня.

ВЗ Кошти на додаткові виплати передбачалися в рамках Стабілізаційного фонду для боротьби з COVID-19 . Його досі не створено, натомість на місцях побоюються, що  цей напрямок фінансування перекладуть на місцеві бюджети

–На сьогодні 89-та стаття Бюджетного Кодексу України змінена таким чином, що місцева влада вже не може напряму дофінансовувати заклади, як це відбувалось у випадку з державною субвенцією, навіть коли має на це кошти. Адже «гроші за пацієнтом» ідуть через НСЗУ і «приєднатися» до цього процесу неможливо. Тому залишаються лише програми розвитку та підтримки місцевих закладів їх власниками. Хоча їх впровадження також є непростою процедурою – «обійти» нинішні юридичні перипетії можна хіба що через запровадження місцевих стимулів для медпрацівників. Але доплат за лікування хворих на COVID-19 це жодним чином не стосується. Не кажу вже про те, що програми місцевих стимулів чи підтримки медичних закладів під силу тільки тим місцевим бюджетам, які мають профіцит. А що робити решті?

ВЗ Медики отримали зарплату за березень і обіцяних доплат там не побачили. Вони їх втратили? І на що орієнтуватися з квітня, коли тарифних ставок уже не буде?

– Доплати за березень медичні працівники повинні отримати в будь-якому випадку. Однак питання, за рахунок яких джерел і коли саме – залишається відкритим. Щодо доплат за квітень, то вони можуть бути виплачені щойно Верховна Рада України спроможеться розглянути секвестр бюджету і виділити додаткові кошти на такі потреби, а Кабінет Міністрів внесе зміни до тарифів на оплату за програмою медичних гарантій через НСЗУ. Також слід врахувати, що з квітня заробітна плата працівників КНП регулюватиметься виключно колективним договором, якщо такий уже розроблено з урахуванням нового статусу закладу й механізму фінансування, і в затвердженому документі встановлено розміри зарплат. Коли ж ні, то потрібно керуватися діючим колдоговором, який залишається чинним до прийняття нового (тобто в ньому прописані посадові оклади за тарифною сіткою). Норми постанови №246, котра набуде чинності лише у разі прийняття закону про секвестр бюджету, передбачають виплату не трьох окладів, а 200% посадового окладу з підвищенням. А це вже більші доплати, оскільки підвищення йде і за стаж, і за кваліфікаційну категорію тощо. До речі, Верховна Рада України 30 березня прийняла ще один закон, яким внесені зміни до Закону України №533-IX і знову доручила Кабінету Міністрів встановити додаткові (до передбачених чинним законодавством), доплати – 300% заробітної плати.

Тож сьогодні в державі є два різні закони, які встановлюють виплати медикам з квітня 2020 року (200 і 300%), а також наказ МОЗ про виплати у березні (в розмірі 3-х окладів). Однак ані механізму, ані реальних грошей для їх реалізації наразі немає.

Тому можемо лише втішати себе сподіваннями на краще, адже в умовах карантину не проведеш навіть акцію протесту для громадського тиску та пришвидшення вирішення цієї проблеми. Водночас профспілка активно доводить суть проблем до відома вищих посадових осіб держави, вимагаючи негайного вжити дієвих заходів реагування.

Зміни до Держбюджету на 2020 рік можуть бути розглянуті найближчим часом. Про це на брифінгу після чергового засідання Уряду 8 квітня повідомив Міністр фінансів України Сергій Марченко. Також він зазначив, що в Комітеті Верховної Ради з питань бюджету доопрацьовуються зміни в основний фінансовий документ країни на 2020 рік. Оновленим проектом бюджету передбачено фінансування заходів на боротьбу з COVID-19, зокрема, створення Фонду для боротьби з коронавірусом у розмірі 66,3 млрд грн. Також передбачені кошти на підвищення заробітних плат медичним працівникам.

Якими документами керуватися?

  1. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03. 2020 р. № 530-IX.
  2. Постанова Кабінету Міністрів України від 11.03. 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 .03. 2020 р. № 215) 
  3. Постанова КМУ від 23 .03. 2020 р. № 246 «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
  4. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 02.06. 2003 року № 145 «Про умови оплати праці медичних та інших працівників за період роботи по ліквідації епідемій і спалахів з інфекційних хвороб, а також в осередках особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 27.06. 2003 р. № 523/7844
  5. Наказ МОЗ України від 2.04.2020 № 768 «Про затвердження Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 та лікуванням пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2, яким здійснюється доплата в розмірі трьох окладів (тарифних ставок) за березень 2020 року».

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я