Гучний скандал на КРОК 2 – підставні особи прийшли на іспит натовпом

1659

«Найхитріша» схема складання тестового іспиту – відправити замість себе розумнішого. Такі випадки досі траплялися, але не масово, і переважно в іноземних студентів. Мабуть, дистанційний режим додав впевненості у невпізнанності здобувача та його «двійника». Тож в Ужгородському національному університеті 35 зі 120 вітчизняних студентів-стоматологів вирішили «замінити» себе інтернами та колишніми випускниками. Переклеювання фото у паспортах помітили представники Центру тестування при МОЗ України під час іспиту. Які наслідки такого «фотошопу», чи не набере він більших оборотів і чи буде посилено контроль?

Костянтин РИБАЧУК, заступник директора з міжнародного співробітництва, інновацій та розвитку Центру тестування при МОЗ України

Діяли «напролом»

ВЗ Чи не шокувала вас підробка документів у такої кількості осіб?

Костянтин РИБАЧУК, заступник директора з міжнародного співробітництва, інновацій та розвитку Центру тестування при МОЗ України

– Це дійсно небачені «масштаби», до того ж в одному виші, навіть в межах одного факультету. У жовтні 2020 року подібний інцидент трапився у ТОВ «Дніпровський інститут традиційної та нетрадиційної медицини» – 15 іноземних студентів зробили наліпки (з використанням фотошопу) на першу сторінку паспорта і таким чином намагалися «провести» на іспит інших осіб. Нам вдалося це виявити й припинити оборудку. Нині справа за цим фактом уже дійшла до суду. Але в Ужгороді махінація з підробними документами виявилася ще масштабнішою – її використали 35 зі 120 здобувачів, які мали складати іспит, але залучили до цього підставних осіб. Прикро, що всі ці студенти – громадяни України, у групі, де іспит складали іноземні студенти, все пройшло спокійно. До того ж «методика» підробки документів виявилася ще цинічнішою: фото у паспортах повністю переклеїли, а в деяких ще й нанесли на них гербову печатку, хоча насправді можна помітити, що вона «липова». Як то кажуть шило в мішку не сховаєш, особливо коли «руки тремтять» під час скоєння злочину. Щось робилося поспіхом, щось не врахували чи забули. Тож якщо бути пильним, усі погрішності можна виявити. Що нам і вдалося.

Чому виникли підозри

ВЗ Це була рутинна перевірка чи, можливо, до Центру надійшов якийсь сигнал?

– Представники нашого Центру завжди присутні на складанні КРОКів (у кожному закладі освіти, і в кожній аудиторії, де це відбувається) – з метою здійснення контролю та дотримання встановлених вимог щодо порядку проведення таких іспитів. Це обов’язкова вимога проведення зовнішньої незалежної державної атестації: за порядком наглядає представник Центру тестування (він не повинен мати медичної освіти) і представник закладу (аби був паритет). До того ж в аудиторії обов’язково має бути присутній представник Нацполіції, який стежить за тим, аби студенти не заносили мобільних телефонів, гаджетів, інших заборонених предметів тощо. Також під час тестування здійснюється постійний відеонагляд. Наш представник не просто контролер, він інструктує студентів щодо правил та порядку проведення іспиту, слідкує за часом тощо. Тому його присутність обов’язкова.

Цього разу ми відрядили до Ужгородського національного університету троє наших працівників. Річ у тому, що під час проведення іспиту КРОК 2 в цьому університеті для здобувачів спеціальності «Медицина», який відбувся 26 травня цього року, наші представники помітили досить дивні речі – безпосередньо перед складанням іспиту здобувачам (іноземним студентам) чомусь раптом почали проводити експрес-тестування на COVID-19. Зібрали докупи понад 100 осіб і влаштували масове експрес-тестування. Хоча й не мали права цього робити, адже державна атестація проводиться згідно з чітким графіком, який затверджується МОЗ України й порушувати його не дозволено. Однак це сталося – початок іспиту затримали майже на 5 годин, що взагалі поставило під загрозу його проведення. Тож у нас виникли підозри: якщо КРОК 2 для лікарів цьому університеті пройшов з ексцесом, то можливі сюрпризи й на іспиті для стоматологів. На жаль, ми не помилилися.

Дізнайтеся більше: “КРОК” чи IFOM: Чи можна оцінювати українських студентів-медиків за американським тестом?

Вартість підробки – понад 2 тисячі доларів

ВЗ Чим все завершилося?

– Після того, як було виявлено 35 «творчо оформлених» паспортів, ми повідомили МОЗ України та викликали працівників поліції, а студенти одразу зізналися в підробці. Також ми повідомили про цей факт у відділ міграційної поліції та Головне управління поліції Закарпаття. Його представники задокументували злочин, студенти та підставні особи дали покази, під час яких повідомили подробиці схеми, а також її «вартість» для одного учасника – в середньому 2,5 тис. доларів США. Також деякі студенти заявили, що працівники деканату знали про заплановане використання такої схеми. Чи це так – з’ясують слідчі. Наразі за цим фактом вже відкрито кримінальне провадження за ч. 3 ст. 358 Кримінального кодексу України (підроблення документів). Під час слідства проводиться опитування фігурантів справи, перевіряється причетність до махінацій викладачів та адміністрації навчального закладу. До речі, згадана стаття передбачає великі штрафи або й позбавлення волі.

Не пустощі, а злочин!

ВЗ Тобто перескласти КРОК 2 горе-студентам не вдасться?

– Поки триває слідство, про це навіть мови не може бути. До того ж усі матеріали, бланки відповідей тощо були вилучені правоохоронними органами. І поки ми не отримаємо результатів перевірок, експертиз, повернутися до цього питання неможливо. До речі, в усьому світі здача іспитів за підробними документами вважається злочином, за який передбачене суворе покарання. Зокрема, у Франції той, хто вирішив заробити в такий спосіб, як підставна особа, сплатить величезні штрафи або отримає 2 роки ув’язнення. І це абсолютно нормально.  

ВЗ У решті вишів КРОКи відбулися без ексцесів?

– Так, все проходило у звичному режимі. Можливо виникали якість робочі моменти, що потребували втручання, але вони епізодичні і на результати не вплинули.

ВЗ До речі, про результати. Вони кращі, ніж у минулих роках чи дистанційне навчання зіпсувало картину?

– Остаточні підсумки ще не підбито, оскільки іспити ще в розпалі. Але якщо порівняти попередні роки, то у 2019 році КРОКи не склали 15,7 % студентів-медиків, а у 2020 році – 11,7%. Фінальні результати 2021 року ми матимемо в середині грудня.

Як  зробити КРОКи чесними

ВЗ Чи буде посилено контроль за проведенням іспитів після подій в Ужгороді?

– Однозначно. На цей випадок миттєво відреагував МОЗ України, представники МВС, народні депутати та Міносвіти, якому, до речі, підпорядкований Ужгородський національний університет. А те, що ми посилюватимемо контроль за проведенням іспитів – це без сумніву. Наразі спільно з МОЗ України ми напрацювали низку заходів, впровадження яких дозволить перекрити шлях махінаціям під час тестування на 90%. Адже йдеться не про якісь там «студентські витівки», а про рівень знань майбутніх медиків, які матимуть справу з життям і здоров’ям людей. Якість медичної допомоги, безпека пацієнтів й створення для цього всіх умов були і залишаються пріоритетами політики держави. Адже цінність життя і здоров’я людини прописана однією з основ у законодавчих та нормативних актах будь-якої цивілізованої країни світу. Тож маємо не допустити до пацієнтів  «фахівців», які отримали диплом не доброчесно і не мають необхідних знань. Тому позиція МОЗ України і Центру тестування єдина: якість і ще раз якість медичної освіти, а прояви будь-якої академічної недоброчесності серед майбутніх лікарів неприпустимі. У цій позиції нас повністю підтримують   правоохоронні органи.      

Світлана ТЕРНОВА, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я