Волинь: Сучасні технології в рутинній практиці

1283

Малоінвазивні втручання нині стали нормою сучасної хірургії. Лапароскопічні технології дають змогу виконувати операції високого рівня складності з надзвичайною точністю, але потре­бують значних витрат на придбання обладнання і постійне навчання хірургів.

ВЗ Розкажіть коротко про хірургічну службу Волинської обласної дитячої клінічної лікарні.

Ігор ДОРОДНИХ, заступник генерального директора з хірургічної допомоги Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання, лікар-хірург вищої категорії
— Наша лікарня, що нині входить до складу Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання (ВОДТМО), була побудована й розпочала свою роботу в 1987 році. Відтоді хірургічна допомога дітям усієї області надається саме тут. У Волинській обласній дитячій лікарні є два хірургічні відділення: у першому лікують дітей з ЛОР-патологією, гінекологічними хворобами й проводять планові хірургічні втручання. У другому надають ургентну хірургічну допомогу та виконують торакальні операції.

До хірургічної служби також належить ортопедично-травматологічне відділення, у складі якого є дитячі нейрохірургічні ліжка й працює дитячий нейрохірург, і дитяче офтальмологічне відділення, що забезпечує хірургічну допомогу маленьким пацієнтам з патологією органа зору. Щорічно в цьому відділенні лікують і обстежують близько 1,5 тис. хворих, виконують 1,1-1,2 тис. операцій дітям від перших годин життя до 18 років із застосуванням усіх можливих методів інструментальної та лабораторної діагностики, що дає можливість вчасно виявити патологію, встановити діагноз і надати якісну допомогу.

ВЗ Яка статистика хірургічних втручань у вашій медичній установі та яке місце серед них посідає малоінвазивна хірургія?

— Спектр оперативних втручань у нашому закладі дуже широкий. Щорічно тут здійснюється понад 4,5 тис. оперативних втручань. Значну частку їх на сьогодні становить лапароскопічна малоінвазивна хірургія. Зокрема у 2016 році в нашій лікарні проведено 511 лапароскопічних втручань — третина усіх операцій.

Нині це — не дивина у світі, та й у провідних закладах охорони здоров’я України також, проте впровадження малоінвазивної хірургії в регіональних клініках все ще викликає труднощі. Ми ж виконувати такі операції вчилися з найпростішого. Сім років тому в лікарні з’явилася перша лапароскопічна стійка. Освоєння нових методик розпочинали з діагностичних процедур. Наприк­лад, перший досвід набули під час надання невідкладної хірургічної допомоги при травмі черевної порожнини. З кожним роком вдосконалювали відповідні навички, тож тепер можемо похизуватися повноцінною лапароскопічною дитячою хірургією.

Перелік патологій, які лікуємо за допомогою лапароскопії, доволі різноманітний. Варикоцеле, пахвинні кили, злуки черевної порожнини, кісти яєчників і маткових труб, пілоростеноз, гострий апендицит, кісти печінки та селезінки. Виконували операції з лапароскопічною асистенцію при дивертикулі Меккеля, з приводу видалення пухлин черевної порожнини, нирки. Малоінвазивну хірургію успішно використовуємо під час лікування жовчнокам’яної хвороби. Крім того, проводили операції з ушивання дефекту діафрагми при діафрагмальних килах. Зок­рема уперше у 2016 році виконали торако­скопічну операцію з приводу агенезії діафрагми в недоношеної новонародженої дитини — пластику діафрагми аортальним протезом.

Деякі оперативні втручання проводимо спільно з відомими дитячими кардіохірургами, зокрема з фахівцями ДУ «Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ» — це торакоскопічні втручання на серці при відкритій артеріальній протоці (ВАП). У 2016 році в нас було проведено 3 такі операції, а загалом — 10.

Найпоширенішими є операції з приводу пахвинних кил — торік таких втручань було майже 250. Близько 85 малоінвазивних операцій минулого року здійснено під час лікування гострого апендициту.

ВЗ Чи існують відмінності в проведенні лапароскопії в дітей різного віку?

— Технологія, звісно, не змінюється, проте є різниця в розмірах інструментів. Зокрема ми виконуємо малоінвазивні операції у новонароджених — для цього використовуємо камери зменшеного діаметра, хірургічні ножиці та десектори, розміри яких можуть становити 0,3 см.

ВЗ Де хірургічний персонал лікарні оволодіває навичками виконання малоінвазивних втручань?

— Ми тісно співпрацюємо з колегами із Києва, Львова, відвідуємо всеукраїнські та міжнародні медичні форуми. Так, на базі київської клініки «Оберіг» часто проходять міжнародні конференції з дитячої лапароскопії, на яких виконують онлайн-операції. Половина хірургів Волинської обласної дитячої клінічної лікарні пройшли спеціальні курси з малоінвазивної хірургії та мають відповідні сертифікати. Фахівці закладу стажуються у клініках Канади, Франції, Німеччини, Польщі та беруть участь у телемедичних конференціях.

ВЗ Яким лапароскопічним обладнанням забезпечена лікарня?

— Зараз ми маємо дві лапароскопічні стійки Karl Storz. Це доволі сучасне медичне обладнання. Також є апарат для розсічення тканин. Тісно співпрацюємо з меценатами з Німеччини, зокрема з Німецьким фондом «Чорнобильська допомога» і його очільницею Ритою Лімротт. Саме їй наша лікарня завдячує сучасними лапароскопічними інструментами.

ВЗ Чи можна розраховувати на оновлення обладнання?

— Обслуговування лапароскопічних стійок та інструментів до них є дороговартісним. На жаль, держава не передбачає виділення коштів для амортизації медичного обладнання. Сама ж лапароскопічна апаратура працює в постійному режимі, конвеєром, щодня. Тому доводиться шукати допомоги з-за кордону. У цьому нам сприяють наші колеги з Німеччини. Завдяки вже згаданому фонду «Чорнобильська допомога» відбувається поступова заміна інструментів. Зараз ми відчуваємо гостру потребу в додатковому хірургічному інструментарії, що застосовується саме при малоінвазивних втручаннях (ультразвукових скальпелів, біполярних коагуляторів тощо).

ВЗ Яке нове устаткування з’явилося у вашій медичній установі останнім часом?

— У жовтні минулого року, знову ж таки завдяки Риті Лімротт, ми отримали операційний ендоскопічний нейрохірургічний набір фірми Karl Storz, хірургічний інструментарій для ЛОР, мікрохірургічних і нейрохірургічних втручань та мікроскоп Optics Carrier. Цей прилад дає змогу виконувати унікальні операції на середньому і внутрішньому вусі. Наші дитячі отоларингологи співпрацюють з колегами із ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О. С. Коломійченка НАМН України». Разом вони проводили операції з використанням такого мікроскопа. Подібні оперативні втручання у Волинській обласній дитячій клінічній лікарні запровадили у 2016 році. Станом на сьогодні їх уже здійснено понад 30. Наш дитячий лікар-отоларинголог нещодавно пройшов стажування в Німеччині.

Також у дитячого нейрохірурга з’явилося обладнання для проведення ендооперацій на головному мозку — нейроендоскоп. Минулого року виконано 5 таких оперативних втручань. Тепер також є можливість здійснювати в умовах обласної дитячої лікарні хірургічні втручання з приводу вроджених вад розвитку головного мозку (арахноїдальних кіст головного мозку та шлуночкової системи), оклюзійних гідроцефалій, пухлин головного мозку (біопсії пухлин ендоскопічним шляхом), внутрішньошлуночкових крововиливів і їх наслідків.

ВЗ Які ваші прогнози щодо розвитку лапароскопії та основні перешкоди на шляху її поширення в Україні?

— Останніми роками зроблено величезні кроки в цьому напрямку. Проте здебільшого все впирається у фінансування. Лапароскопія вимагає дороговартісного обладнання й постійного його обслуговування. Світові лідери, які випускають медичне устаткування, не стоять на місці — постійно з’являються нові апарати. Серед них роботасистована хірургічна система da Vincі, за допомогою якої оперативні втручання можна здійснювати набагато швидше. Але вартість такого апарату — понад 2 млн дол. Проте й звичайні лапароскопічні пристрої також недешеві. В умовах обмеженого фінансування говорити про придбання подібного медичного обладнання доволі складно, тож сподіваємося на наших зарубіжних парнерів-благодійників.

Петро ГЕРАСИМЕНКО, спеціально для «ВЗ», м. Луцьк

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я