Скільки грошей потрібно на медичну реформу?

Будівничі громадського здоров’я: як заповнити вакуум?
21/04/2017
Словенія: маленька країна — великі реформи
21/04/2017

Скільки грошей потрібно на медичну реформу?

Кабінет Міністрів України затвердив пакет законопроектів щодо впровадження реформи фінансування медичної галузі й передав їх на розгляд до Верховної Ради. Він містить 4 законопроекти: «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо видатків на первинну медичну допомогу», «Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в антитерористичній операції та забезпечують її проведення», а також «Про внесення змін до ст. 3, 8 та 35 Основ законодавства України про охорону здоров’я». Як повідомив заступник Міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, у разі ухвалення цього пакета документів Парламентом та переходу на нові стандарти фінансування галузі страховий внесок на родину за 4 роки зросте майже втричі — із 4583 грн у 2017 році до 13948 грн у 2021-му. Він також зазначив, що МОЗ підготувало фінансово-економічне обґрунтування законопроекту «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів». В основу розрахунків покладено прогнозний обсяг витрат на охорону здоров’я з державного та місцевих бюджетів, а також приватних платежів населення (неформальних платежів та офіційної співоплати) на період запровадження реформи фінансування галузі (2017-2021 роки).

Запровадження офіційної співоплати за медичні послуги Міністерство пропонує розпочати поступово, з поетапним збільшенням частки відповідних надходжень у міру розширення послуг вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, що надаватимуться за новим принципом. Згідно з проведеними розрахунками, частка витрат за рахунок офіційної співоплати досягне 14,3% від загального обсягу витрат галузі у 2021 році. «Зав­дяки новій моделі фінансування неформальні платежі за медичні послуги суттєво знизяться. Наразі такі платежі становлять близько 51,5% усіх витрат галузі», — повідомляють у МОЗ. Тобто тепер пацієнт платитиме тричі: під час відрахування податків, співоплати і за потреби доплачуватиме різницю, яку не покриває державне страхування та розмір співоплати. Відповідно до розрахунків Міністерства, після завершення періоду запровадження реформи (до 2021 року) рівень приватних витрат громадян на охорону здоров’я (неформальних і офіційних) становитиме 24,2% від загальних витрат на охорону здоров’я в країні, що відповідає аналогічному показнику у Республіці Польща.

Розрахунки МОЗ ґрунтувалися на тому, що фінансування охорони здоров’я з Державного бюджету шляхом закупівлі послуг через Національну службу здоров’я України буде збільшено протягом 2017-2021 років з 2,1 до 4,3% ВВП (55,5 млрд грн у 2017 році та 167,6 млрд грн у 2021-му). Це дасть змогу підвищити якість послуг, забезпечити підтримку закладів охорони здоров’я у перехідний період, а також розпочати заміщення неформальних платежів бюджетним фінансуванням.

За матеріалами сайту Finance.UА та офіційного веб-сайту МОЗ України

Схожі матеріали

Залиште коментар