Побічні реакції лікарських засобів, що впливають на респіраторну систему

2067

Аналіз карт-повідомлень про випадки побічних реакцій за 2012 рік

Одне з актуальних завдань сучасної медицини — це безпека фармакотерапії, важливою складовою якої є профілактика та корекція побічних реакцій (ПР) при застосуванні ліків. Як свідчать дані, оприлюднені фахівцями Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ПР на лікарські засоби (ЛЗ) виникають у 10-15 осіб на кожні 100 хворих. Згідно з даними літератури, ПР у 3% випадків є причиною для звернення до лікарів, у 5% — причиною госпіталізації, у 3% — приводом до інтенсивної терапії, у 12% випадків призводять до подовження строків перебування у стаціонарі, у 1% ПР стали причиною летальних випадків. За останнім показником ПР посідають п’яте місце після серцево-судинних, онкологічних, легеневих захворювань і травм. Метою даного аналізу стало дослідження випадків ПР та визначення груп ризику щодо призначень фармакотерапії (ФТ) при застосуванні препаратів, які впливають на респіраторну систему, шляхом аналізу даних карт-повідомлень (КП) про ПР, які надійшли до ДП «Державний експертний центр МОЗ України» (далі — Центр) протягом 2012 року.

Проведено аналіз спонтанних повідомлень про побічні реакції лікарських засобів, що впливають на респіраторну систему. За результатами дослідження сформовано перелік препаратів, застосування яких найчастіше призводить до виникнення побічних реакцій. Визначено групи ризику розвитку побічних реакцій щодо призначення фармакотерапії респіраторних хвороб за віковим розподілом пацієнтів, за способом застосування та кількістю призначених лікарських засобів, а також залежно від країни-виробника.

Матеріали та методи дослідження. Об’єктами дослідження були КП (n=582) про ПР ЛЗ, що впливають на респіраторну систему, Державний формуляр ЛЗ IIІ випуску, класифікація МКХ-10. При проведенні даного дослідження було використано методи: системного аналізу, аналітичний, статистичний, семантичний, та клініко-фармацевтичний.

Результати дослідження. Інформацію про випадки ПР респіраторних засобів (582 випадки) було отримано з усіх регіональних відділень (РВ) із фармаконагляду Центру. Це на 174 випадки більше, ніж у 2011 році (408 випадків).

Розподіл за кількістю КП, отриманих РВ про випадки ПР ЛЗ, що впливають на респіраторну систему представлено у таблиці 1.
Аналіз таблиці 1 свідчить, що за 2012 рік найбільший відсоток повідом­лень про випадки ПР, що впливають на респіраторну систему, надійшов із Харківської (9,96%), АР Крим (7,9%) та Вінницької (7,73%) областей. У 2011 році спостерігалась аналогічна тенденція — з Харківської (13,97%), АР Крим (11,27%) та Вінницької (10,53%) областей надійшла найбільша кількість повідомлень про випадки ПР ЛЗ, що впливають на респіраторну систему (далі — респіраторна група).

За 2012 рік найменший показник щодо повідомлень про ПР ЛЗ респіраторної групи був у Житомирській (68%) та Волинській (0,85%) області, тоді як у 2011 році цей показник був найменший у м. Севастополь (0,73%) та Чернігівській (0,98%) області.
Аналіз даних таблиці 2 показав, що у 2011 році ПР виникали у 53% жінок і в 47% чоловіків, у 2012 році — у 61 % жінок та 39% чоловіків. Серед вікових категорій пацієнтів ПР при застосуванні ЛЗ, що впливають на респіраторну систему, найчастіше виникали у дорослих (48,3% проти 54,6% у 2011 році) та у дітей 2-12 років (26,11% проти 23% у 2011 р.). Найменшою була частка повідомлень про випадки ПР у новонароджених (0,68%) та підлітків (4,8%). Це дещо відрізняється від даних 2011 року, коли найменша частка повідомлень про ПР була у пацієнтів похилого віку (0,49%) та новонароджених (0,24%) (таблиця 2).
Найбільша кількість КП про випадки ПР на засоби респіраторної групи надійшла на препарати виробницт-ва України (106 карт), що складає 26% усіх випадків ПР (таблиця 3). Серед закордонних виробників ліків найбільша кількість КП надійшла на препарати виробництва Індії — 68 (16,6%), Німеччини — 67 (16,4%) та Франції — 66 (16,3%). Вочевидь такий розподіл свідчить про значний сегмент ринку ЛЗ виробництва цих країн.

liku2 

Світлана Дроговоз, Людмила Деримедвідь, Галина Сіроштан, Вікторія Хижняк, Національний фармацевтичний університет

Олена Матвєєва, Ірина Логвіва, Валентина Яйченя, Ольга Євко, ДП «Державний експертний центр МОЗ України»

(Продовження читайте у наступному номері «ВЗ»)

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я