НМАПО імені П.Л. Шупика – 95 років (1918–2013 рр.)

2228

VZ_43-44__Страница_21_Изображение_0001Історія розвитку Національної медичної академії післядипломної освіти (НМАПО) імені П. Л. Шупика розпочалася з 1918 року, коли було створено клінічний інститут вдосконалення лікарів. Першим головою правління навчального закладу став професор М.А. Левитський (1918-1922 рр.).

У 1931 р. було прийнято новий статут інституту. Завершенням докорінної реорганізації вищої медичної школи України ознаменувалися 30-ті роки. До початку Великої Вітчизняної війни інститут нараховував 24 кафедри.
Вдруге інститут «народився» 18 листопада 1943 р. — через два тижні після звільнення Києва від фашистських загарбників.

Перші директори інституту повоєнного часу (Я.А. Охріменко, 1943-1944 р.; В.П. Комісаренко, 1944 р.; І.І. Кальченко, 1945-1957 рр.) винесли на своїх плечах всі труднощі періоду розбудови.
Наприкінці 50-х років директором (ректором) інституту було приз­начено професора М.Н. Умовіста, який обіймав цю посаду протягом 25 років (1959-1984 рр.). Цей період позначився важливими подіями в житті інституту. Він став одним із найбільших у колишньому СРСР і найпотужнішим серед подібних навчальних закладів України.

З 1985 по 2002 рр. інститут, який сьогодні називається Національною медичною академією післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, очолював заслужений діяч науки і техніки України професор В.М. Гирін. За цей час значно розширена та поліпшена матеріально-технічна базу інституту, побудовані новий теоретичний корпус, гуртожиток, відкриті нові кафедри, які обладнані новою сучасною апаратурою та приладами. У 1965-1991 рр. інститут був підпорядкований МОЗ СРСР.

Новий період у діяльності інституту розпочався в жовтні 1991 р. після його повернення до системи МОЗ незалежної України, що спричинило якісні зміни його статусу. За нових умов, які співпали з початком проведення реформи медичної освіти в Україні, інститут посів пріоритетне місце в галузі післядипломної підготовки і перетворився на навчально-медичний центр МОЗ України.

Якісних змін інститут набув у п’яту річницю Незалежності нашої держави після видання Кабінетом Міністрів України постанови «Про створення Київської медичної академії післядипломної освіти» від 13 травня 1996 р., згідно з якою на його базі створено навчальний заклад нового типу і вищого (ІV) рівня акредитації.

1998 рік для Академії ознаменувався присвоєнням їй згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 1998 р. імені П.Л. Шупика, який двічі обіймав посаду Міністра охорони здоров’я України (1952-1954, 1956-1969 рр.) і зробив вагомий внесок у розвиток матеріальної, навчальної та наукової бази Академії, протягом 14 років (1965-1979 рр.) завідував кафедрою соціальної медицини й організації охорони здоров’я (тепер кафедра управління охороною здоров’я НМАПО імені П.Л. Шупика).

Указом Президента України В.А. Ющенка від 27 березня 2006 р. за № 236/2006 Київській медичній академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика надано статус Національної. Надалі заклад іменується Національною медичною академією післядипломної освіти імені П.Л. Шупика.

За короткий термін перебування в новому статусі, який покладає на Академію нові обов’язки, проводиться значна робота з удосконалення структур і напрямів діяльності кафедр, господарчої та наукової роботи Академії.
Гордістю Академії завжди були її визначні вчені, лікарі й викладачі. У довоєнні роки фундаторами української наукової школи були академіки — В.Ф. Василенко, М.Д. Стражеско, В.П. Протопопов, професори — Б.М. Маньковський, А.А. Чайка., А.Н. Зюков, М.С. Коломійченко, С.О. Ставракі; в повоєнні роки академіки — Л.І. Медвідь і Д.М. Калюжний, Д.Ф. Чеботарьов, професори — О.З. Лазарєв, Є.Л. Скловський, Г.Ф. Писємський, Ф.Г. Яновський, А.Б. Беренштейн, О.І. Арутюв, Д.І. Панченко, О.Р. Киричинський, О.Г. Єлецький, О.С. Коломійченко, Є.Л. Мачерет, Л.В. Тимошенко, А.І. Трещинський.

В останні роки засновниками наукових шкіл в Академії були академіки НАМН України — Г.В. Книшов, Ю.В. Вороненко, Ю.І. Фещенко, М.Д. Тронько, Л.А. Пиріг, В.М. Коваленко; членкори НАМН України професори — М.М. Сергієнко, М.Є. Поліщук, В.О. Бобров, Н.Г. Горовенко, Ю.П. Вдовиченко, Н.В. Харченко.
З 2002 року Академію очолив відомий організатор охорони здоров’я, вчений, педагог, академік НАМН України, професор Ю.В. Вороненко, який зробив вагомий внесок у розвиток НМАПО імені П. Л. Шупика — провідного закладу післядипломної освіти, сучасного наукового та лікувального центру, в реорганізацію післядипломної освіти відповідно до міжнародних стандартів.

Учені НМАПО на всіх етапах становлення і розвитку закладу були на передових рубежах української і світової науки. Наукові розробки вчених Академії відомі не тільки в Україні, країнах СНД, але і в далекому зарубіжжі. НМАПО імені П.Л. Шупика — провідний в Україні центр навчально-методичної роботи в галузі післядипломної освіти лікарів і провізорів, якому МОЗ України доручає розробку більшості типових навчальних планів і програм ПАЦ, спеціалізації, інтернатури і комп’ютерних атестаційних програм, що використовують усі медичні установи та факультети післядипломної освіти.

Щорічно в Академії розробляється і оновлюється більше 100 навчальних планів і програм циклів тематичного удосконалення, видається більше 60 найменувань навчально-методичної літератури (підручники, навчальні та навчально-методичні посібники, довідники) для використання в навчальному процесі. Щороку в Академії проводиться близько 1,5 тис. циклів, навчається 2,5 тис. інтернів і близько 25 тис. лікарів і провізорів.
Спільна робота з органами та закладами практичної охорони здоров’я — давня традиція Академії. Досить вказати, що її співробітники в базових та позабазових лікувальних закладах щорічно надають консультативну допомогу близько 200 тис. хворим, виконують понад 20 тис. складних операцій. Понад 40 провідних вчених — головні спеціалісти МОЗ України, які працюють над удосконаленням якості медичної допомоги населенню. Клінічна база складає майже 11 тисяч ліжок в сучасних лікувальних закладах і науково-дослідних інститутах міста Києва.

Сьогодні в Академії працюють: 2 Героя України, 1 академік НАН України та 6 академіків НАМН України, 5 академіків АН Вищої освіти України, 15 членів-кореспондентів НАМН України та 3 члени-кореспонденти НАН України, 33 заслужених діячі науки і техніки України, 32 лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки, 66 заслужених лікарів України, 5 заслужених працівників освіти України, 3 заслужені раціоналізатори та винахідники України, 5 заслужених працівників охорони здоров’я України, 2 заслужені працівники фармації України, 1 заслужений юрист України.

Одна з найважливіших турбот Академії — це підготовка наукової зміни. В Академії функціонує 11 спеціалізованих вчених рад, з яких 9 докторських і 2 кандидатські, за 13 спеціальностями. В них за 5 років захищено 76 докторських і 420 кандидатських дисертацій. Співробітниками Академії захищено за цей період 47 докторських і 218 кандидатських дисертацій. Підготовлено 184 аспіранти, 379 клінічних ординаторів, 60 магістрів. Результати науково-дослідницьких робіт викладачів Академії за останні п’ять років відображені в 183 монографіях, 38 підручниках, 218 навчальних посібниках, 76 довідниках, 76 методичних рекомендаціях та інформаційних листах, 476 патентах, доповідались на 298 наукових форумах.

За останні 5 років вчені Академії отримали більше 360 авторських свідоцтв на винаходи, окремі з яких запатентовані в США, Італії та інших країнах.

НМАПО імені П.Л. Шупика є засновником 19 професійних періодичних медичних видань.
В умовах суверенітету України в нову стадію вступило міжнародне співробітництво Академії, що здійснюється відділом міжнародних зв’язків та науково-педагогічної роботи з іноземними громадянами, створеним у березні 1993 р. на основі позабюджетного структурного підрозділу. Національна медична академія післядипломної освіти імені П.Л. Шупика успішно співпрацює із зарубіжними партнерами.Щороку понад 70 вчених Академії відвідують зарубіжні країни з метою стажування у провідних світових клініках, для обміну досвідом та виконання сумісних наукових досліджень, ведення переговорів, участі в конгресах, симпозіумах, виставках.
Національна медична академія післядипломної освіти імені П. Л. Шупика за роки існування стала найбільшим і провідним в Україні закладом післядипломної медичної освіти, потужним науковим центром, який нараховує 226 докторів наук та 166 професорів, 496 кандидатів наук, 257 доцентів. НМАПО імені П.Л. Шупика має у своєму розпорядженні 3 інститути (Інститут стоматології, Український державний інститут репродуктології, Інститут сімейної медицини), 5 факультетів (хірургічний, терапевтичний, педіатричний, медико-профілактичний і фармацевтичний), факультет підвищення кваліфікації викладачів, 79 кафедр, центральну науково-дослідну лабораторію, 5 центрів: науковий навчально-методичний центр дистанційної освіти, науково-дослідний центр, Державний навчально-методичний геріатричний центр, Державний навчально-науково-методичний центр паліативної та хоспісної медицини, стоматологічний практично-навчальний центр.

Колектив Академії на всіх етапах її існування вносив і вносить вагомий внесок до скарбниці української медицини, сприяючи проведенню реформи системи охорони здоров’я і вищої медичної школи в Україні.

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я