Інтс Удріс: Захворювання вен дуже швидкі та підступні

548

1ea47586-2923-4737-b1c8-1715bc458756За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворювання вен віднесено до хвороб цивілізації. У розвинених країнах світу частота варикозної хвороби становить 25-33% серед жінок і 10-20% серед чоловіків. Патологія пізно виявляється та швидко прогресує. Розробник найсучаснішого методу лікування варикозної хвороби — латвійський лікар Інтс Удріс — розповів «ВЗ» про актуальність проблеми. 

ВЗ В Україні пацієнти досить несерйозно ставляться до захворювань, які до певного часу не турбують або не помітні зовні. Прикладом такої хвороби є варикоз. Який підхід до цієї проблеми в Латвії?

— Ще кілька років тому і в Латвії спостерігалося таке саме відношення до захворювань вен. Але з появою страхової медицини, на щастя, люди почали ретельніше та відповідальніше ставитися до власного здоров’я. Звичайно, досі є пацієнти, яким показуєш результати дуплекссонографії, що свідчать про реальні проблеми із клапанами, а вони відповідають: «Я не відчуваю жодних негараздів, тому й лікуватися не буду». Такий самий підхід у стоматології — доки зуб не згниє або не розкришиться, люди вважають, що лікувати не треба. Але зараз увесь світ сповідує превентивну медицину, отже ми, лікарі, мусимо знаходити слова, аби пояснити кожному пацієнту, чому лікуватися потрібно якраз тоді, коли ще нічого не турбує. Усі серйозні флебологічні проблеми починаються з ушкодження клапанів магістральної підшкірної вени. Венозні клапани руйнуються досить швидко, тому через кілька років кров починає рухатися в іншому напрямку. Варто лише згаяти час, і ніби каскадом виникають варикоз, набряки, пігментація та ліподистрофія шкіри, а потім — трофічні виразки. Звичайно, без зовнішніх проявів, тобто набряку та запалення, здогадатися, що вена хвора, — не реально. Тому я не втомлююсь повторювати: перевіряти вени треба вже тоді, коли відчуваєш власні ноги! Усім, у кого робота пов’язана з необхідністю стояти більше кількох годин поспіль, також потрібно відвідати флеболога. Є й інші фактори ризику, наприклад, вживання протизаплідних засобів та більше трьох пологів. У такому випадку направити до флеболога мусить гінеколог, який спостерігає жінку.

ВЗ Чи акцентують у Латвії увагу на стані вен у членів родини, де проблема вже є?

VZ-25-26_2016_Страница_22_Изображение_0001Інтс Удріс, провідний спеціаліст Балтійської клініки вен, судинний хірург, флеболог, фахівець з ультрасонодопплєрографії судин, завідувач Східноєвропейського навчального центру VenaSeal
— Так, сімейний анамнез — важливий фактор ризику, який вимагає від пацієнта уважного ставлення до власних вен. Раніше лікарі не звертали на це належної уваги, а, навпаки, казали: «Якщо у вашої мами та бабусі був варикоз, то і ви якось проживете з ним». Але це все через те, що раніше не було належних методів лікування венозних захворювань. Зараз генетичний фактор розглядається як такий, що ускладнює анамнез, оскільки прогнози в такому випадку завжди гірші. Але й лякати таких хворих не варто: жодної профілактики тромбофлебіту не існує. Такі люди мусять лише частіше проходити обстеження і вчасно лікуватися, якщо проблема таки виникла.

ВЗ Хто проводить просвітницьку роботу серед населення з метою раннього виявлення захворювань вен?

— Ця тема останніми роками справді часто порушується у ЗМІ, кожна друга жінка приходить на прийом із глянцевим журналом у руках. Більше того, часто радять пройти таке обстеження фармацевти, до яких люди звертаються зі скаргами на біль у ногах, котрий виникає наприкінці робочого дня. Якщо раніше такому спеціалісту було простіше продати засіб для зовнішнього застосування, то нині фармацевти звертають увагу покупця на те, що захворювання вен миттєво розвиваються і є підступними. Не варто забувати й про супутні захворювання, скажімо, діабетичну стопу. Однією із сучасних стратегій Європейського товариства з діабетичної стопи є зниження частоти ампутацій на 50% за 10 років. Ще кілька років тому на всю Латвію було лише два кабінети для лікування діабетичної стопи, нині ж їх сотні по всій країні. На сьогодні таке ускладнення в країні майже ліквідоване: усі пацієнти за державний кошт отримують профілактичне взуття та роб­лять раз на місяць лікувальний педикюр. Отже, просвітницька робота в профілактичній медицині працює! Ще один приклад: п’ять років тому під моїм кабінетом завжди сиділо дуже багато пацієнтів з перев’язаними ногами, а в повітрі стояв запах гною. Зараз же випадків трофічних виразок у краї­ні в десятки разів менше.

ВЗ Чи компенсує держава виявлення та лікування захворювань вен?

— За великим рахунком — ні. Ті суми, які компенсуються, є настільки мізерними, що їх вистачає лише на застарілі оперативні втручання з відкритим доступом у державному госпіталі. Це дуже травматичний метод, який залишає великі рубці й дає сумнівний результат. Усі ендовенозні маніпуляції проводяться за кошти пацієнтів. Звичайно, якщо людина має страховку, їй компенсують майже всі витрати.

ВЗ Які флебологічні патології наразі успішно лікуються, а які — ні?

— Будь-які захворювання підшкірних магістральних вен сьогодні піддаються терапії. Якщо пацієнт звертається вчасно — вистачає «однієї ін’єкції», щоб назавжди забути про хворобу. Наша дослідницька група першою в країнах Балтії почала розробляти та впроваджувати ендовенозні методи лікування ще у 2002 році. Перші лазерні операції ми провели разом з відомим у цій галузі професором із Німеччини. Довгі роки в Європі лазерна хірургія була найпопулярнішим методом ендовенозних операцій. Під час такого втручання на стінку вени спрямовується невелика кількість енергії, завдяки чому вплив на прилеглі тканини є мінімальним. За даними медичної статистики, лазерна хірургія — безпечний метод з найменшою кількістю рецидивів протягом тривалого часу порівняно з іншими хірургічними методиками. Багато років поспіль лазерна хірургія вдосконалювалася: змінювалися як лазери, так і комплектуючі. А у 2008 році ми почали працювати з радіочастотною облітерацією. У США цей метод застосовується найчастіше. Виконується радіочастотна облітерація на сучасному пристрої VNUS Medical Technologies 6301 Premier. Наразі досвід хірургів нашої клініки у використанні радіочастотної облітерації визнаний у всьому світі, наші лікарі беруть участь у міжнародних симпозіумах, конференціях, проводять показові операції.

Але на цьому ми не зупинилися і в 2010 році впровадили лікування паром. Перевагою парового методу є використання самої лише нагрітої води. На відміну від інших методів, за яких потрібна компресія для стиснення стінок вен, при паровій методиці, навпаки, необхідно, щоб пар вільно розтікався на всі боки. Це гарне рішення після тромбозів у разі реканалізації вен, а також у місцях, куди не можна вводити лазерні зонди, для вен зі складною анатомією, після повторних операцій і при тромбофлебіті. Ми йшли у своїх наукових пошуках далі та в 2012 році почали лікувати за допомогою біоклею. Цей метод докорінно відрізняється від всіх уявлень суспільства про лікування варикозу. Перше використання біоклею відбулося у 2010 році, а у вересні 2011-го якість методу було підтверджено європейським знаком СЕ. У 2015 році методику схвалено FDA. Відомий флеболог Томас Проебстле півтора року спостерігав за 200 пацієнтами, яких лікували біологічним клеєм. Отримані результати були представлені на конгресі флебологів у Бостоні й отримали найвищу оцінку наукової спільноти. Наразі Латвія посідає 5-е місце серед країн, які впровадили і використовують цей метод на практиці.

ВЗ Чи задовольняє вас цей метод повністю, чи продовжуєте розробки далі?

— Ми — максималісти, тому, звичайно, працюємо над удосконаленням склеювання вен. За протоколом діаметр судини, яку можна склеїти за такою методикою, не має перевищувати 7 мм, але я розробив техніки, що дають змогу лікувати вдвічі ширші вени. На жаль, сучасна флебологія, незважаючи на свій бурхливий розвиток, досі не навчилася боротися із хворобами клапанів глибоких вен. І над цією проблемою також треба працювати. Ще буквально вчора ми розводили руками при тромбозі глибоких вен, а вже сьогодні ставимо стенти, подібні до артеріальних.

ВЗ Який відновний період після ендовенозних втручань?

— У разі використання термічних методик відбувається незначне ушкодження прилеглих тканин, тому кілька днів після втручання пацієн­ти відчувають оніміння шкіри. Лікування із застосуванням біоклею — процедура абсолютно безболісна та зовсім не потребує відновного періоду. Пацієнт проводить у лікарні 2 години: за цей час клей твердне, тому не потрібно носити еластичних панчох. Але мова йде саме про використання біоклею, а не про склеротерапію, із якою часто плутають клей. Суть склеротерапії — в ін’єкції склерозанта у венозний просвіт. Робиться це з метою ураження ендотелію, що призводить до повного закриття вени, яка згодом розсмоктується. Відбувається це не одразу — для повного зникнення хворої судини потрібен час.

ВЗ Знаю, що ви навчаєте лікарів з інших країн лікувати вени.

— Так, я є «вчителем» для лікарів східноєвропейського регіону. Але мої учні — це спеціалісти, які мають досвід використання методів лікування, винайдених до біоклею. Як-то кажуть, коли не вмієш водити — не варто сідати за кермо «Феррарі». Кілька років тому я впровадив гарантійну систему після такого втручання, бо мушу бути впевнений, що мої учні правильно використовують метод, а в пацієнтів немає претензій до якості.

Розмовляла Тетяна ПРИХОДЬКО, «ВЗ»

Якщо ви знайшли помилку, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити коментар

Введіть текст коментаря
Вкажіть ім'я